A mai, stresszhelyzetekkel teli, időbeosztás szempontjából rohanó, ugyanakkor mozgáshiányos világunkban egyre nagyobb jelentősége van a rendszeres testmozgásnak. Az ember élete nem volt mindig ennyire mozgásszegény, most autóval utazunk a munkahelyünkre, majd haza az otthonunkba, a legtöbben ülőmunkát végzünk, sétálni is maximum a házhoz közeli közértbe szoktunk. Pedig még néhány évtizeddel ezelőtt is szinte minden embernek kemény fizikai munkát kellett végeznie ahhoz, hogy megkeresse mindennapi kenyerét, és megteremtse az egzisztenciáját.

Így kezdje a rendszeres sportot a család

Az emberi test az evolúció évmillióin át hozzászokott az állandó fizikai munkához, erre hangolódtak rá különböző szerveink, ehhez alkalmazkodott egész életünk is. Szakirányú vizsgálatok kimutatták, hogy az emberi test a felépítése és funkciója alapján nagy fizikai aktivitást igényel. Az ember évezredeken át csak akkor maradhatott életben, ha szervezete minden feladatát betöltötte. Ezt a totális funkcióképességet az adott életkörülmények állandóan megkövetelték, fenntartották, sőt még tovább is fejlesztették. A szervezet funkcióképessége viszont csak addig marad fenn, illetve fejlődik, ameddig arra igény van. Tehát minél kevesebb inger éri szervezetünket – például a testedzés hiányzik –, annál kevésbé képes a szervezet alkalmazkodni a külső ingerekhez. Amikor erre az alkalmazkodóképességre igazán szükség lenne, csak korlátozott mértékben áll rendelkezésre, s ez a szervezet gyors túlterheléséhez vezethet.

mozgás, család

Fotó: shutterstock

A testmozgásban a lényeg – a fokozatosság szigorú betartása mellett – a rendszerességen és a huzamosságon van. Az egészséges életre való törekvést már a szülők által, a gyermekkorban meg kell alapozni. A közös családi kirándulások, a sportrendezvényeken való közös részvétel, mind-mind erősítik gyermekünknek a sportra való igényét. A mozgást nem lehet elég korán elkezdeni, mert az élet, maga a mozgás. Viszont erőltetni sem lehet. A szülő a hozzáállásával, a sportos programokkal csak terelgetheti gyermekét a mozgás útja felé, választani azonban neki kell. Csinálja azt a mozgásformát, amelyben kedvét leli, miközben társakat talál és jól érzi magát. Már egész pici korban, néhány hónaposan, a baba és anyukája örömére el lehet kezdeni mozogni. A baba-mama torna a közös kis mozgás élményén felül remek kikapcsolódás. A különböző képességfejlesztő tornákon a nagy és finom motorikus mozgások fejlesztésével foglalkoznak. A rendszeresen végzett sporttevékenység, a különböző mozgásformák gyakorlása meghatározza gyermekünk későbbi mozgáskultúráját. A koordinációs képességet a labdajátékok mellett a küzdősportok fejlesztik a legjobban. Az izomzat erősítését csak később, a csontok hossznövekedésének befejeződésekor lehet elkezdeni, a fokozatosság elvének szigorú betartása mellett. A sport fegyelemre, kitartásra és küzdeni akarásra neveli gyermekeinket, mely tulajdonságoknak később, az élet más területein is hasznát veszik. A rendszeres testedzés pozitív hatást gyakorol a keringési rendszerre, az izomzatra, a légzésre és az anyagcsere-folyamatokra. A nagyobb testi aktivitás fokozza a testi és szellemi teljesítőképességet, és a fáradtsággal szembeni ellenálló képességet, valamint jótékony hatással van a lelki szférára is.
A gyermekkori rendszeres mozgással megalapozott képességek és a szervezetre gyakorolt pozitív hatások nagymértékben meghatározzák felnőttkori életünk minőségét.

LEHETSZ TE IS CÍMLAPLÁNY!

Miért ne lehetnél? Mi egy fotózás az élet nagy harcaihoz képest? Neked semmiség! Nem kell tökéletesnek lenned, egyszerűen csak hinned kell magadban. Hinned kell abban, hogy képes vagy arra te is, amire az influencerek, celebek, színésznők és a sportolók: felvállalni önmagad.Mutasd meg magad és mondd el történted a többi nőnek, hogy lássák, előtted nincs lehetetlen.

Jelentkezz a cimlaplany@mediaworks.hu e-mail címen 2019. november 29-én éjfélig.

Részvételi szabályzat

A mozgás a fontos – nem a has

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?

Ajánlataink