A hátfájás nagyon gyakori probléma, életkortól és megterheléstől függetlenül, szinte mindenki átéli. A szerencséseknek hamar elmúlik, de vannak, akik éveket küzdenek vele. Sokféle megoldás létezik, de egy biztos: a fájdalommentes élethez elengedhetetlen az életmódváltás.

A hátfájás fránya okai

Amikor fájni kezd

A hátfájást okozhatja egy rossz mozdulat, egy sérülés, egy becsípődés. Sok nő szenved fájdalmaktól a várandósság ideje alatt, de ahogy rendeződik a testsúly, a panaszok megszűnnek. Ezek az egyszerűbb esetek, mert szakszerű ellátás mellett hosszabb-rövidebb idő alatt meggyógyulnak. A szakszerű ellátás azt jelenti, hogy orvos, gyógytornász vagy megfelelően képzett mozgásszervi terapeuta javasol gyakorlatokat vagy végez műfogásokat, masszázst.

Azt már régóta tudjuk, hogy az ülőmunka nem tesz jót a gerincünknek. Sokkal többet kellene napközben felállni, sétálgatni, és munkaidő után és hétvégén minél többet gyalogolni. az évekig, évtizedekig tartó görnyedt testtartásnak előbb-utóbb meglesz a következménye, ami eleinte nyak-, majd hát- és derékfájás.

A hátfájást leggyakrabban tompa, mély fájdalomnak jellemzik, ami a gerinc mozgásakor felerősödik, esetenként a karokba vagy a lábakba sugárzik. A kor előrehaladtával kialakul kopás, vagy a nagy terhelés következtében – lehet ez túlsúly, de lehet sport is – a porckorong kitüremkedikés sérv alakul ki. még ilyenkor is hatékony a konzervatív kezelés, de súlyosabb esetekben már műtét is szóba jöhet. A fájdalmakat az orvos gyógyszerrel is csillapítja, de ez csak átmeneti megoldás, a szerkezetet kell helyreállítani. ehhez sok türelem, kitartás és gyógytorna kell, de higgyük el, megéri.

Mi okozza a hátfájást?

A rossz tartást a gyenge hátizomzat nem tudja kompenzálni, idővel elfárad. Az izomfeszülés sokaknál stressz hatására fokozódik, és ahogy nyomás alatt vannak, megjelenik náluk a hátfájás. Nők esetében a menstruáció idején is sokan panaszolják, hogy fáj a derekuk, hátuk.

Súlyosabb esetekben belső szervek gyulladása is állhat a háttérben. Vannak olyan gyulladásos típusú derékfájások, amikor nem a porckorongsérv okozza a fájdalmat, hanem egy belgyógyászati góc. Ezek tipikusan reggeli fájdalmak, napközben alig vannak tünetek. A gyulladást életmódváltással is lehet befolyásolni a szénhidrátok, cukrok csökkentésével.

Mit tehetünk?

A hát- és hasizmok erősítése elsődleges fontosságú. Ezt jobb gyógytornásszal, McKenzie-terapeuta segítségével betanulni, mert az egyénre szabott terápia a leghatékonyabb. ha nem elég jó az ágyunk, illetve a matrac, érdemes annak is utánajárni, hogy számunkra mi jelentene jó megoldást. Lehet, hogy egy memóriahabos matracon megszűnnek a panaszaink.

A kényelmes és biztonságot adó lábbeli is fontos, a tűsarkú mindennapos használatát el lehet felejteni. A munkához kell egy jó szék, ha nincs, akkor használjunk ékpárnát és deréktámaszt. Az aktivitást megúszni nem lehet, csak annak csökkennek a panaszai, aki hajlandó felállni a fotelból és tesz az egészségéért.

4 apró trükk, ami segíthet bizonyos fájdalmakon

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink