Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.

Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?

A birsalma már a görög mitológiában is mint a szerelem gyümölcse szerepel: Paris, trójai herceg ugyanis aranyalmát adott Aphroditénak, jelezve, hogy őt tartja a legszebbnek az istennők közül, amiért cserébe megkapta a legszebb földi nő, Heléné szerelmét. A mondakörön túl a birsalmának vágyfokozó hatást is tulajdonítanak, de nem csak ezért érdemes minél gyakrabban fogyasztani.

A Közép-Ázsiában, Törökországban és nálunk, Magyarországon is őshonos, az őszi szezon egyik legértékesebb gyümölcse, mégis, fanyarkás íze miatt kevéssé népszerű. A legtöbben a belőle készült sajtot fogyasztják, pedig az nem túl egészséges, hiszen az elkészítéséhez legalább annyi cukor kell, mint gyümölcs.

A birsalmát, bár nehéz megtisztítani, érdemes nyersen fogyasztani, hiszen rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.

Vitaminbomba őszre

A hidegebb hónapok előtt, még ősszel jó, ha felkészülünk a megfázásos időszakra: a birsalma remek immunerősítő. Vitamin- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően segít nem csak megelőzni a betegségeket, de gyorsabban ki is jövünk belőlük, ha rendszeresen fogyasztjuk az aranysárga gyümölcsöt. Segít kezelni a légúti betegségeket, a tüdőgyulladást vagy a náthát, megfázást, hörghurutot, de ugyanolyan hatékony hasmenés vagy székrekedés esetében.

Rostokban, A-, B-, C- és P-vitaminban gazdag (ez utóbbi segíti a C-vitamin felszívódását), emellett jelentős antioxidáns hatóanyagokat tartalmaz, vagyis erősíti az immunrendszert, illetve segíthet a különféle rákbetegségek kialakulásának megelőzésében. Remek görcsoldó, vérképző, csökkenti a vérnyomást, a koleszterint és a gyulladást, javítja a vérkeringést. Pektintartalmának köszönhetően gyorsítja az anyagcserét, illetve remek méregtelenítő. Magas káliumtartalma miatt nem elhanyagolható a szív- és érrendszerre gyakorolt jótékony hatása.

Fogyókúrában is bátran falatozzuk!

A már említett birsalmasajt nem éppen diétabarát fogás, de ez nem jelenti azt, hogy hanyagolnunk kellene a birsalmát. Rosttartalmának köszönhetően gyorsítja az anyagcserét, a benne található pektin pedig lassítja a cukor felszívódását. Érdemes nyersen fogyasztani a héjával együtt, de jó megoldás az is – ha nem bírjuk fanyar ízét –, ha facsart levét isszuk. (Persze cukor nélkül vagy minimális édesítővel, esetleg almalével elkeverve.) Ráadásul nem csak a gyümölcs húsa és héja, de még a magjai is értékesek, hiszen segítenek az asztmás rohamok megszüntetésében, csillapítják az erős vérzést és köhögést. Daráljunk pár birsalmamagot például az almás pitébe – így használjuk ki jótékony hatását.

Külsőleg is

A birsalmát nem csak rágcsálni érdemes. Kenőcsként is kiváló, hiszen nyugtatja az égési sérült bőrt, remek megoldás felfekvésre, aranyérre, repedezett bőrre. A gyümölcs illata pedig csodás, nem véletlen, hogy nagyanyáink a polc tetején érlelték a téli időszakban.

Birsalma, másképp

Ha nem szeretjük a fanyar ízét, fogyasszuk befőtt vagy lé formájában. Készülhet belőle lekvár, kompót, likőr, bor. Remek gyümölcsös töltelék, ha sütit készítünk, de bevállalósabbak salátába is keverhetik nyersen. Érdemes minél érettebben (ilyenkor aranysárga a gyümölcs) fogyasztani, akár egész télen érlelhetjük a lakásban, pincében.

Alma vagy körte?

A birsalma termése nem csak almára, de körtére is hasonlíthat: előfordul, hogy ugyanazon fa évente más-más alakú termést hoz. A birskörte tehát ugyanaz a gyümölcs, mint a birsalma, csupán a formája más kicsit – ízben, tápanyagtartalomban nincs különbség.

100 g birsalmában van: Energia: 57 g, Szénhidrát: 13,4 g, Fehérje: 0,4 g, Zsír: 0,1 g, Rost: 1,9 g

Birsalmás süti

Hozzávalók:

  • 900 g birsalma
  • 450 g áfonya (fagyasztott is jó)
  • 6 deci víz
  • 100 g nádcukor
  • 160 g méz

A töltelékhez:

  • 2 evőkanál citromlé
  • 3-4 evőkanál méz
  • 1 teáskanál őrölt fahéj
  • ½ teáskanál kardamom
  • ½ teáskanál szerecsendió

A tésztához:

  • 90 g zabpehely
  • 120 g liszt
  • 100 g nádcukor
  • ½ teáskanál só
  • ½ teáskanál fahéj
  • ¼ teáskanál kardamom
  • ¼ teáskanál őrölt szerecsendió
  • 110 g vaj (hidegen)
  • 2 evőkanál méz

Elkészítés:

Enyhén vajazzunk ki egy 33 × 23-as kerámiatepsit, a sütőt pedig melegítsük elő 180 °C-ra. A birsalmát hámozzuk meg és kockázzuk fel. Egy közepes méretű lábosban a felaprított birsalmát öntsük fel a vízzel, keverjük hozzá a nádcukrot és a mézet. Hagyjuk felforrni, majd kis lángon, időnként megkeverve főzzük 8-10 percig, míg a gyümölcs megpuhul. Ha puha, szűrjük le és tegyük egy nagyobb keverőtálba. Öntsük hozzá az áfonyát, a citromlevet és a 3-4 evőkanál mézet, majd a töltelék fűszereit is. Keverjük el alaposan, majd öntsük a kivajazott tepsibe, egyenletesen oszlassuk el.

Egy másik tálban keverjük össze a zabpelyhet, a lisztet, a cukrot, a sót és a tészta fűszereit. Ha átforgattuk, vágjuk rá a hideg vajat, adjuk hozzá a mézet és a kezünkkel dolgozzuk össze a tésztát és öntsük a gyümölcsre. Takarjuk le a tepsit alufóliával, majd süssük fél óráig. Fél óra múlva vegyük le az alufóliát, süssük további tíz perc alatt aranybarnára. Melegen, vaníliafagyival tálaljuk.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink