Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.

Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?

A birsalma már a görög mitológiában is mint a szerelem gyümölcse szerepel: Paris, trójai herceg ugyanis aranyalmát adott Aphroditénak, jelezve, hogy őt tartja a legszebbnek az istennők közül, amiért cserébe megkapta a legszebb földi nő, Heléné szerelmét. A mondakörön túl a birsalmának vágyfokozó hatást is tulajdonítanak, de nem csak ezért érdemes minél gyakrabban fogyasztani.

A Közép-Ázsiában, Törökországban és nálunk, Magyarországon is őshonos, az őszi szezon egyik legértékesebb gyümölcse, mégis, fanyarkás íze miatt kevéssé népszerű. A legtöbben a belőle készült sajtot fogyasztják, pedig az nem túl egészséges, hiszen az elkészítéséhez legalább annyi cukor kell, mint gyümölcs.

A birsalmát, bár nehéz megtisztítani, érdemes nyersen fogyasztani, hiszen rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.

Vitaminbomba őszre

A hidegebb hónapok előtt, még ősszel jó, ha felkészülünk a megfázásos időszakra: a birsalma remek immunerősítő. Vitamin- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően segít nem csak megelőzni a betegségeket, de gyorsabban ki is jövünk belőlük, ha rendszeresen fogyasztjuk az aranysárga gyümölcsöt. Segít kezelni a légúti betegségeket, a tüdőgyulladást vagy a náthát, megfázást, hörghurutot, de ugyanolyan hatékony hasmenés vagy székrekedés esetében.

Rostokban, A-, B-, C- és P-vitaminban gazdag (ez utóbbi segíti a C-vitamin felszívódását), emellett jelentős antioxidáns hatóanyagokat tartalmaz, vagyis erősíti az immunrendszert, illetve segíthet a különféle rákbetegségek kialakulásának megelőzésében. Remek görcsoldó, vérképző, csökkenti a vérnyomást, a koleszterint és a gyulladást, javítja a vérkeringést. Pektintartalmának köszönhetően gyorsítja az anyagcserét, illetve remek méregtelenítő. Magas káliumtartalma miatt nem elhanyagolható a szív- és érrendszerre gyakorolt jótékony hatása.

Fogyókúrában is bátran falatozzuk!

A már említett birsalmasajt nem éppen diétabarát fogás, de ez nem jelenti azt, hogy hanyagolnunk kellene a birsalmát. Rosttartalmának köszönhetően gyorsítja az anyagcserét, a benne található pektin pedig lassítja a cukor felszívódását. Érdemes nyersen fogyasztani a héjával együtt, de jó megoldás az is – ha nem bírjuk fanyar ízét –, ha facsart levét isszuk. (Persze cukor nélkül vagy minimális édesítővel, esetleg almalével elkeverve.) Ráadásul nem csak a gyümölcs húsa és héja, de még a magjai is értékesek, hiszen segítenek az asztmás rohamok megszüntetésében, csillapítják az erős vérzést és köhögést. Daráljunk pár birsalmamagot például az almás pitébe – így használjuk ki jótékony hatását.

Külsőleg is

A birsalmát nem csak rágcsálni érdemes. Kenőcsként is kiváló, hiszen nyugtatja az égési sérült bőrt, remek megoldás felfekvésre, aranyérre, repedezett bőrre. A gyümölcs illata pedig csodás, nem véletlen, hogy nagyanyáink a polc tetején érlelték a téli időszakban.

Birsalma, másképp

Ha nem szeretjük a fanyar ízét, fogyasszuk befőtt vagy lé formájában. Készülhet belőle lekvár, kompót, likőr, bor. Remek gyümölcsös töltelék, ha sütit készítünk, de bevállalósabbak salátába is keverhetik nyersen. Érdemes minél érettebben (ilyenkor aranysárga a gyümölcs) fogyasztani, akár egész télen érlelhetjük a lakásban, pincében.

Alma vagy körte?

A birsalma termése nem csak almára, de körtére is hasonlíthat: előfordul, hogy ugyanazon fa évente más-más alakú termést hoz. A birskörte tehát ugyanaz a gyümölcs, mint a birsalma, csupán a formája más kicsit – ízben, tápanyagtartalomban nincs különbség.

100 g birsalmában van: Energia: 57 g, Szénhidrát: 13,4 g, Fehérje: 0,4 g, Zsír: 0,1 g, Rost: 1,9 g

Birsalmás süti

Hozzávalók:

  • 900 g birsalma
  • 450 g áfonya (fagyasztott is jó)
  • 6 deci víz
  • 100 g nádcukor
  • 160 g méz

A töltelékhez:

  • 2 evőkanál citromlé
  • 3-4 evőkanál méz
  • 1 teáskanál őrölt fahéj
  • ½ teáskanál kardamom
  • ½ teáskanál szerecsendió

A tésztához:

  • 90 g zabpehely
  • 120 g liszt
  • 100 g nádcukor
  • ½ teáskanál só
  • ½ teáskanál fahéj
  • ¼ teáskanál kardamom
  • ¼ teáskanál őrölt szerecsendió
  • 110 g vaj (hidegen)
  • 2 evőkanál méz

Elkészítés:

Enyhén vajazzunk ki egy 33 × 23-as kerámiatepsit, a sütőt pedig melegítsük elő 180 °C-ra. A birsalmát hámozzuk meg és kockázzuk fel. Egy közepes méretű lábosban a felaprított birsalmát öntsük fel a vízzel, keverjük hozzá a nádcukrot és a mézet. Hagyjuk felforrni, majd kis lángon, időnként megkeverve főzzük 8-10 percig, míg a gyümölcs megpuhul. Ha puha, szűrjük le és tegyük egy nagyobb keverőtálba. Öntsük hozzá az áfonyát, a citromlevet és a 3-4 evőkanál mézet, majd a töltelék fűszereit is. Keverjük el alaposan, majd öntsük a kivajazott tepsibe, egyenletesen oszlassuk el.

Egy másik tálban keverjük össze a zabpelyhet, a lisztet, a cukrot, a sót és a tészta fűszereit. Ha átforgattuk, vágjuk rá a hideg vajat, adjuk hozzá a mézet és a kezünkkel dolgozzuk össze a tésztát és öntsük a gyümölcsre. Takarjuk le a tepsit alufóliával, majd süssük fél óráig. Fél óra múlva vegyük le az alufóliát, süssük további tíz perc alatt aranybarnára. Melegen, vaníliafagyival tálaljuk.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Fitness lady lett a nagymama, Gabi 50 évesen kezdett versenyezni
Sokan alig akarják elhinni, hogy Koltai Gabriella túl van a hatodik X-en. Az pedig még meglepőbb, hogy csak 40 éves kora után kezdett el edzőterembe.
Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!

Ajánlataink