Milyen kétségbeesetten akarhatja a gyógyulást az a beteg, aki a hatóanyag nélküli szertől is „meggyógyul”, vagy legalábbis csillapodik a fájdalma? Trükk vagy az agy gyógyító ereje? A kérdés régóta foglalkoztatja az orvosokat.

Hogyan működik a placebo hatás?

Gyógyító hit

Annak ellenére, hogy azóta számos kísérlet igazolta a placebo hatás működését, a mai napig hajlamosak vagyunk azt hinni, valami csúnya és nem helyénvaló jelenségről van szó. A gyógyszergyártó cégek szinte hadjáratot folytatnak azért, hogy bebizonyítsák, az általuk gyártott medicináknál nincs hatásosabb. A fogyasztók azonban pontosan tudják, hogy az „álkezelések” is tudnak hatékonyak lenni. Placebónak nemcsak a hatóanyag nélküli tablettákat nevezik, hanem nagyjából mindent, ami nem bizonyítottan hatásos az orvosi kezelésben: krémeket, injekciókat, különböző beavatkozásokat. Ha valaki valóban úgy gondolja, hogy a kezelése jól működik, akkor az lehet, hogy használni is fog neki, legyen szó bármilyen eljárásról. Ez leginkább az antidepresszánsok szedőinél nyilvánvaló: azoknál, akik placeboszereket kaptak, 80 százalékuk úgy találta, hatékony a depresszióra a gyógyszer. Fontos, hogy azoknál még jobban működnek a placebók, akik várják a gyógyulást.

 

Különleges hatások

Persze néhány betegség gyógyításában nem alkalmazható a placebo, például törött láb és rákos elváltozások esetén. De ez nem jelenti azt, hogy a fájdalom csillapításában ne lennének hatékonyak ezek a szerek. A menstruáció közeledtével például a méh összehúzódásokkal figyelmezteti az idegrendszert, amely a fájdalom jelét küldi az agyba. A görcsoldóknak köszönhetően a fájdalom csökken. A hatás azonban annyira intenzív, hogy elég csak lenyelni egy tablettát, az agy szinte azonnal beindítja a saját természetes fájdalomcsillapítóját. Sok múlik az orvos hozzáállásán is. Egy átlagos nőgyógyászati vizit időtartama tíz perc. Gondoljuk csak végig, sok nőnek egész évben ennyi ideje van arra, hogy megbeszélje a problémáit az orvossal, a kérdéseire választ kapjon. Egyes pszichológiai kutatások szerint a placebóval kezelt betegek még jobb arányban „gyógyulnak” – 44 százalékról 62 százalékra nőtt az arányuk –, ha az orvos figyelmes és érdeklődő. Ugyanezt figyelték meg akkor is, ha az orvosi rendelő tiszta és rendezett. Valahogy úgy működik ez, mint amikor az anyuka puszit ad a gyermeke karcolására, és a kicsi ettől rögtön jobban érzi magát.

 

Placebo: igen vagy nem?

Ha például egy orvostól a beteg, akinek vírusfertőzése van, antibiotikumot kér, mi a teendő? Az orvos felírhat ugyan antibiotikumot, bár tudja jól, hogy vírusok ellen a gyógyszer nem használ. De ha felírja, a beteg úgy gondolja, kezelik, erre az immunrendszere aktiválódik, és ez gyorsabb gyógyulást tesz lehetővé. Ez azonban nem mindig kockázat nélküli, hiszen számolni kell a nagyon is valós mellékhatásokkal! Biztonságosabb tehát az antibiotikumok helyett vitaminokat tartalmazó ál-antibiotikumot felírni, miközben a test öngyógyító erejét mindkét esetben aktiválják. Ha a betegek újra és újra el tudják mondani maguknak, hogy 10 perc mélylégzés után elmúlik a fejfájás vagy egy pohár hideg víz segít elűzni a fáradtságot, a test reagálni fog. Ha a folyamat elindításához gyógyszerre van szükség, akkor sincs baj, ez csak azt jelenti, hogy a nyeléshez társítják a folyamat indulását.

 

A színek és a placebo

Piros, sárga vagy narancssárga tabletták – nyugtatnak, javítják a mentális vagy a fizikai funkciókat. Kék vagy zöld tabletták – segítenek elfojtani a szorongást, gyakran ezt a színárnyalatot választják az altatókhoz. Rózsaszín, őszibarackszín – gyakran ezt a színt választják a szívgyógyszerekhez. A komoly egészségügyi problémákhoz ugyanis az emberek szívesebben társítják az enyhe színeket.

 

Forma és adagolás

Az emberek hatékonyabbnak tartják az injekciókat, ezt követik a kapszulák, a tabletták, majd legkevésbé hatékonynak a folyékony gyógyszereket tekintik. Négy tabletta hatékonyabb (bizony, a placebo is), mint kettő – állítják az orvosok. Ilyenkor az agy ugyanis úgy érzékeli, nagyobb dózisban kapja a gyógyszert, és ez növeli a jótékony hatást.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink