A megfázás rossz közérzettel, orrdugulással, orrfolyással, torokfájással járhat. Több alkalommal is áteshetünk rajta évente, rendszerint egy hét alatt elmúlnak a tünetei. Bizonyos esetekben azonban komoly szövődményeket, akár tüdőgyulladást is okozhat.

Így előzhető meg, hogy tüdőgyulladás legyen a megfázásból

Vírusok és baktériumok

A megfázást vírusok okozzák. A szervezetet legyengítik, ezáltal könnyebben alakulhat ki bakteriális felülfertőzés. Ha romlik a légutak védekezőképessége, a kórokozók könnyebben megbetegíthetik a tüdőt is, tüdőgyulladást is okozhatnak. Ennek ellenére a többségünk szerencsésen kiheveri viszonylag rövid idő alatt a megfázást. De mitől függ, hogy kinél jelentkezik szövődményként tüdőgyulladás? „A kockázat magasabb a még fejletlen immunrendszerrel rendelkező csecsemők és gyermekek körében, a legyengült immunrendszerű krónikus betegeknél és az idősek esetében is. Olykor egészséges, a rizikócsoportba nem tartozó személyeknél is kialakulhat megfázásból tüdőgyulladás, ennek főként életmódbeli okai vannak” – mondja Dr. Tárnok Ildikó a Tüdőközpont tüdőgyógyásza.

A megfázást ki kell feküdni

A többség akkor is hajt, ha betegnek érzi magát. Felkészül házi patikával, zsebkendőkkel, forró italporokkal, teával és torokfertőtlenítő tablettával ül be a munkahelyére dolgozni. Ugyanazt a teljesítményt próbálja hozni, amit egészséges állapotban megszokott. Pedig a megfázást ki kell pihenni – már pár, otthon pihenéssel töltött nap is elég lehet, amíg a szervezetnek semmi más dolga nincs, mint a gyógyulásra koncentrálni. És így legalább a kollégáknak sem adjuk tovább a fertőzést.

Sok múlik a szervezeten

Sokan persze így is végig csinálják, betegen dolgoznak, és ha lassabban is, de csak kikecmeregnek a megfázásból. A dolog kimenetele attól is függ, hogy milyen állapotban voltunk, amikor a megfázás ledöntött a lábunkról. Egy már eleve túlhajszolt, stresszes életvitel mellett, kialvatlan és mozgásszegény életmódot folytató, legyengült immunrendszerű személynél nagyobb a megfázás miatti szövődmények megjelenésének a kockázata, mint annál, aki alapvetően egészségesen él.

A tüdőgyulladás tünetei

A bakteriális eredetű tüdőgyulladás lehet típusos vagy atípusos. Az első esetben magas láz, hidegrázás, mellkasi fájdalom, köhögés, gennyes köpetürítés jelentkezhet, és általános gyengeség érzés, elesett állapot kíséri. Ha a megbetegedés hátterében atípusos kórokozó szerepel, magas láz helyett hőemelkedés, kínzó ingerköhögés, influenzaszerű tünetek -fejfájás, végtag-, izom- és ízületi fájdalom- jellemzőek, és hasi panaszok is társulhatnak.

Tüdőgyulladás diagnózisához minden esetben mellkasröntgent szükséges végezni. Ez alapján lehet elkülöníteni egyéb betegségektől, például a hasonló tüneteket okozó hörgőgyulladástól is.

Hogyan előzhetjük meg?

Ha betegnek érezzük magunkat, pihenjünk. A megfázás szövődményeként jelentkező tüdőgyulladás megelőzésének egyik legfontosabb lépése a pihenés, az ágynyugalom.
Sokat számít még a jó általános egészségi állapot. Az immunrendszer megfelelő működéséhez fontos a rendszeres testmozgás, a változatos étrend, a megfelelő folyadékbevitel és az elegendő, pihentető alvás.

A betegségek megelőzését és a szövődmények kockázatát csökkenthetjük D-vitamin, cink, vas és C-vitamin pótlással is.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink