Évek óta foglalkoztatja a diétázókat és a szakembereket egyaránt, hogy a kenyérevés, milyen hatással van az egészségre. Míg egyesek szerint semmi szükség a finomított lisztből készült kenyerekre és péksüteményekre, addig vannak, akik elképzelhetetlennek tartják az életet ilyen típusú szénhidrátok nélkül. Megint mások a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerekre esküsznek – a döntés tehát nem egyszerű.

8 dolog, amire készülj fel, ha kiiktatod a kenyeret

1. Csökken a testsúly

Az első dolog, amit észreveszel, ha leállsz a kenyérevéssel, hogy milyen gyorsan bekövetkezik a fogyás. De ez nem jelenti azt, hogy sikeres lesz a fogyókúra! Amit ugyanis ilyenkor elveszítesz, az nem zsír, hanem víz. mivel a vizet a keményítő köti meg az izmokban, a szénhidrátbevitel csökkenésével kiürülnek ezek a keményítőraktárak, így először sok víz távozik a szervezetből.

2. Betegnek érzed magadat

Vannak a szervezetben olyan sejtek, amelyek csak a glükózt képesek felhasználni energiaforrásul. Amikor valaki drasztikusan csökkenti a bevitt szénhidrát mennyiségét, a glikogénraktárak nem kapnak utánpótlást és lassan kimerülnek. ezután a szervezet a fehérjék lebontásából származó aminosavakból állítja elő a szervezet működéséhez szükséges glükózt. A szervezet kisebb mértékű fehérjebontás mellett szükségleteit a zsírlebontás végtermékeinek felhasználásával (ketontestekkel) fedezi. Az eredmény: szájszárazság, rossz lehelet, fáradtság, gyengeség, szédülés, álmatlanság, hányinger – alapvetően úgy érezheted, influenzás lettél.

3. Elmúlik a kínzó sóvárgás

A finomított szénhidrátok gyorsan megemelik a vércukorszintet, ami aztán rövid idő múlva újra drasztikusan lecsökken. Ilyenkor jelentkezik a jól ismert sóvárgásérzés. Ha fokozatosan egyre kevesebb szénhidrátot eszel, a kínzó éhségérzet is megszűnik, hiszen a vércukorszint stabilizálódik. A rostban gazdag teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása segít a vércukorszint optimalizálásában.

4. Csökken számos betegség kialakulásának esélye

A teljes szénhidrátmegvonás nem tesz jót az egészségnek: a szénhidrát hiánya miatt eltolódik a helyes tápanyagarány, és az étrend zsiradékban és fehérjében gazdagabb lesz. A nagy zsírtartalmú étrend növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, a sok fehérje pedig a vese, a máj és az ízületek megbetegedését idézheti elő. Ha azonban teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket eszel, javíthatja a vér koleszterinszintjét, csökkentve a szívbetegségek, a stroke, az elhízás
és a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélyét.

5. Fáradékonyabb leszel

A teljes kiőrlésű gabonák gazdag vas-, magnézium- és B-vitamin-forrást jelentenek, amelyek mindegyike segít az optimális energiaszint megtartásában. Ha mindenfajta kenyeret kiiktatsz az étrendből, a sejtek energiaforrás nélkül maradnak, így csökken az állóképesség, fáradékonyabb leszel.

6. Megváltozik az emésztés

A teljes kiőrlésű kenyerek olyan ásványi anyagokat, vitaminokat tartalmaznak, amelyek az emésztőrendszer egészségének fenntartásához elengedhetetlenek. A rostok nemcsak a vércukorszint stabilizálásában játszanak fontos szerepet, de csökkentik az elhízás és számos krónikus betegség kialakulásának kockázatát is, ráadásul segítik a zavartalan bélműködést.

7. Rosszkedvű lehetsz

A szénhidrátszegény diéta rossz kedvet, sőt akár depressziót is okozhat, ugyanis a szénhidrátok fontos szerepet játszanak a szerotonin, a jó érzést keltő hormon termelésében. Ha teljesen lemondasz a kenyérfélék fogyasztásáról, biztosan ingerlékenyebb és rosszkedvű leszel. A teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával a mentális egészségének is használsz.

8. Nehezebben tanulsz és az edzés is fárasztóbb lesz

Az agy számára nélkülözhetetlen, szinte egyedüli energiaforrás a glükóz, amelynek fontos szerepe van az emlékezési és tanulási folyamatok fenntartásában, javításában. A glikogén vagy a glükóz hiánya az izomműködésben is zavart okozhat: csökken az állóképesség, a fizikai teljesítmény.

Megvakult a tini, mert csak sült krumplit, csipszet és fehér kenyeret evett

Mi mindenre jó a száraz kenyér?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink