Évek óta foglalkoztatja a diétázókat és a szakembereket egyaránt, hogy a kenyérevés, milyen hatással van az egészségre. Míg egyesek szerint semmi szükség a finomított lisztből készült kenyerekre és péksüteményekre, addig vannak, akik elképzelhetetlennek tartják az életet ilyen típusú szénhidrátok nélkül. Megint mások a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerekre esküsznek – a döntés tehát nem egyszerű.

8 dolog, amire készülj fel, ha kiiktatod a kenyeret

1. Csökken a testsúly

Az első dolog, amit észreveszel, ha leállsz a kenyérevéssel, hogy milyen gyorsan bekövetkezik a fogyás. De ez nem jelenti azt, hogy sikeres lesz a fogyókúra! Amit ugyanis ilyenkor elveszítesz, az nem zsír, hanem víz. mivel a vizet a keményítő köti meg az izmokban, a szénhidrátbevitel csökkenésével kiürülnek ezek a keményítőraktárak, így először sok víz távozik a szervezetből.

2. Betegnek érzed magadat

Vannak a szervezetben olyan sejtek, amelyek csak a glükózt képesek felhasználni energiaforrásul. Amikor valaki drasztikusan csökkenti a bevitt szénhidrát mennyiségét, a glikogénraktárak nem kapnak utánpótlást és lassan kimerülnek. ezután a szervezet a fehérjék lebontásából származó aminosavakból állítja elő a szervezet működéséhez szükséges glükózt. A szervezet kisebb mértékű fehérjebontás mellett szükségleteit a zsírlebontás végtermékeinek felhasználásával (ketontestekkel) fedezi. Az eredmény: szájszárazság, rossz lehelet, fáradtság, gyengeség, szédülés, álmatlanság, hányinger – alapvetően úgy érezheted, influenzás lettél.

3. Elmúlik a kínzó sóvárgás

A finomított szénhidrátok gyorsan megemelik a vércukorszintet, ami aztán rövid idő múlva újra drasztikusan lecsökken. Ilyenkor jelentkezik a jól ismert sóvárgásérzés. Ha fokozatosan egyre kevesebb szénhidrátot eszel, a kínzó éhségérzet is megszűnik, hiszen a vércukorszint stabilizálódik. A rostban gazdag teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása segít a vércukorszint optimalizálásában.

4. Csökken számos betegség kialakulásának esélye

A teljes szénhidrátmegvonás nem tesz jót az egészségnek: a szénhidrát hiánya miatt eltolódik a helyes tápanyagarány, és az étrend zsiradékban és fehérjében gazdagabb lesz. A nagy zsírtartalmú étrend növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, a sok fehérje pedig a vese, a máj és az ízületek megbetegedését idézheti elő. Ha azonban teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket eszel, javíthatja a vér koleszterinszintjét, csökkentve a szívbetegségek, a stroke, az elhízás
és a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélyét.

5. Fáradékonyabb leszel

A teljes kiőrlésű gabonák gazdag vas-, magnézium- és B-vitamin-forrást jelentenek, amelyek mindegyike segít az optimális energiaszint megtartásában. Ha mindenfajta kenyeret kiiktatsz az étrendből, a sejtek energiaforrás nélkül maradnak, így csökken az állóképesség, fáradékonyabb leszel.

6. Megváltozik az emésztés

A teljes kiőrlésű kenyerek olyan ásványi anyagokat, vitaminokat tartalmaznak, amelyek az emésztőrendszer egészségének fenntartásához elengedhetetlenek. A rostok nemcsak a vércukorszint stabilizálásában játszanak fontos szerepet, de csökkentik az elhízás és számos krónikus betegség kialakulásának kockázatát is, ráadásul segítik a zavartalan bélműködést.

7. Rosszkedvű lehetsz

A szénhidrátszegény diéta rossz kedvet, sőt akár depressziót is okozhat, ugyanis a szénhidrátok fontos szerepet játszanak a szerotonin, a jó érzést keltő hormon termelésében. Ha teljesen lemondasz a kenyérfélék fogyasztásáról, biztosan ingerlékenyebb és rosszkedvű leszel. A teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával a mentális egészségének is használsz.

8. Nehezebben tanulsz és az edzés is fárasztóbb lesz

Az agy számára nélkülözhetetlen, szinte egyedüli energiaforrás a glükóz, amelynek fontos szerepe van az emlékezési és tanulási folyamatok fenntartásában, javításában. A glikogén vagy a glükóz hiánya az izomműködésben is zavart okozhat: csökken az állóképesség, a fizikai teljesítmény.

Megvakult a tini, mert csak sült krumplit, csipszet és fehér kenyeret evett

Mi mindenre jó a száraz kenyér?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink