Az emésztési zavar az étkezések után jelentkező kellemetlen tünetek széles skáláját öleli fel: jelentkezhet hasfájás, puffadás, hasmenés, szorulás, teltségérzet. A panaszokat okozhatja a túl gyors evés vagy a megszokottnál nagyobb mennyiségű étel fogyasztása, de kiválthatják bizonyos élelmiszerek is. A legtöbb esetben szerencsére nincs a panaszok hátterében komoly betegség, és az étkezési szokások megváltoztatásával, valamint természetes gyógymódokkal kezelhető a baj.

Emésztési zavarok jelentősebb okai

Az emésztési zavarok okai

  • Ha túl gyorsan eszik, az emésztőnedvek nem tudnak megfelelő ütemben termelődni, ráadásul ilyenkor nem is rágja meg alaposan az ételt, így az nem keveredik el a nyálban lévő emésztőenzimekkel.
  • A nagy mennyiségű étel túlterheli a gyomrot, ami lassabban ürül, ezáltal gyakoribb a sav visszaáramlása a szájüregbe.
  • Emésztési zavart okozhat bizonyos élelmiszerek iránti túlérzékenység (például búzalisztből készült ételek vagy tej), de egyszerűen az is, hogy az elfogyasztott oldhatatlan rostok a bélben folyadékot szívnak magukba, megduzzadnak, ami aztán felfúvódást, puff adást idéz elő.
  • Gondot okozhatnak az éretlen gyümölcsök, illetve az is, ha zsíros étel után fogyaszt gyümölcsöt. A zsírok ugyanis lassítják a táplálék áthaladását a bélrendszerben, így a gyümölcs tovább marad a bélben, ahol erjedni kezd.
  • A szénsavas italok fokozhatják a teltségérzetet és felfúvódást, a koffein- vagy alkoholtartalmú italok növelhetik a gyomorsavképződést, irritálhatják az esetleg gyulladt nyálkahártyát.
  • A stressz gátolhatja az emésztést. A megnövekedett adrenalin- és kortizolszint – ez a két legfontosabb stresszhormon – miatt az emésztőrendszer vérellátása csökken, a bélfal izmai összehúzódnak, és némelykor fokozódik a gyomorsav termelése is.
  • A dohányzás során a szervezetbe jutó káros anyagok izgatják a nyelőcsövet, gátolják a gyomortartalom visszaáramlását megakadályozó záróizomgyűrű működését, emiatt gyomorsav jut a nyelőcsőbe.
  • Az étkezések után túl hamar végzett testmozgás is okozhat emésztési zavart: a fizikai igénybevétel miatt több vér kerül az izmokba és kevesebb az emésztőrendszerbe.

Hogyan előzhető meg?

  • Ne egyen egyszerre túl sokat, és étkezzen naponta négyszer, ötször!
  • Az esti utolsó étkezés legalább három órával előzze meg a lefekvés időpontját.
  • Étkezés közben ne igyon folyadékot!
  • Fogyasszon cinkben, B- és C-vitaminban gazdag ételeket.
  • Ha a panaszai valamilyen étel fogyasztása után lépnek fel, azt iktassa ki az étrendjéből, vagy kísérletezze ki, hogy kisebb mennyiségben fogyasztva bírja-e a szervezete.
  • Kombinálja megfelelően a különböző élelmiszereket!
  • Étkezés előtt kortyoljon egy csésze teát petrezselyem, kamilla, borsmenta, gyermekláncfű vagy bojtorján főzetéből. Jó stresszoldó a komló vagy a citromfű. Étkezés után rágcsáljon köményt, kardamomot vagy édesköményt.
  • Próbálja ki a gyógyszertárakban vény nélkül kapható emésztést segítő szereket.

Természetes gyógymódok otthon

  • A gyógynövények segíthetnek az emésztési panaszok csillapításában. Jótékony hatású a réti legyezőfű orvosi zilizgyökérrel, a zsálya, a kamilla édesköménnyel vagy borsmentával, vagy a rozmaring önmagában, a szegfűszeg fahéjjal és gyömbérrel. (A gyógynövényeket mindig körültekintően alkalmazza!)
  • Figyeljen az étkezésére. Az étrendje tartalmazzon almát, káposztát, sárgarépát, hidegen sajtolt olívaolajat, tojást és petrezselymet. Savkötő, nyugtató hatásuk miatt ezek jótékonyak.

12 OK A FOLYAMATOS FÁRADTSÁG MÖGÖTT

STRESSZMENTESÍTŐ DIÉTA – ÉTRENDDEL

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink