A változó kor számos kellemetlen tünettel jár, mint a hangulatingadozás, hőhullám, álmatlanság. De vajon mi köze a vérnyomásunkhoz?

Természetes módszerek nőknek vérnyomás csökkentésére

Ahogy a menopauzának, úgy a magas vérnyomás kialakulásának is nő az esélye az életkor előrehaladtával. Így könnyen gondolhatjuk, hogy mindkettő csak az idő múlásának a jele. Ám ez nem teljesen igaz, hiszen a változókor is kiválthatja a vérnyomás drasztikus emelkedését. Tehetünk ellene, lássuk, hogy mit!

Mi az összefüggés a klimax és a vérnyomás között?

– A szívbetegségek kialakulásában általában olyan tényezők játszanak szerepet, mint az életmód, örökletesség, kor és bármilyen meglepő, bizony a hormonok változása, hiánya is kiválthatja. Az ösztrogén ugyanis segít alacsonyan tartani a vérnyomást, mert értágító hatása van, emellett a koleszterinszint csökkentéséhez is hozzájárul. Ez azért fontos, mert a magas vérnyomáshoz hasonlóan a magas koleszterinszint is szívbetegséghez vezethet, mivel a koleszterin lerakódhat az artériák falaiban, eltömítve azokat. Az ösztrogénnek más szerepe is van az erekben. Csökkenti a gyulladást, javítja a dinitrogén-oxid szintjét, amely ellazítja és kitágítja az ereket. Ezek együttes hatásának köszönhető, hogy a nőknél alacsonyabb a szívbetegség kockázata, mint a férfiaknál, egészen a változókorig. Ezután viszont jelentősen nő a szívpanaszok esélye, ráadásul a hormonális változások miatt fáradtnak, kimerültnek érezhetjük magunkat, ezért nem is gondolunk arra, hogy a panaszaink mögött a ketyegőnk meghibásodása állhat. A menopauza idején ráadásul akár jelentős súlygyarapodást is tapasztalhatunk, ami szintén növeli a magas vérnyomás kockázatát – mondja a Fanny magazinnak dr. Lengyel Mária szülész-nőgyógyász.

menopauza, klimax

Fotó: shutterstock

Honnan tudjuk, hogy ez már az?

A menopauza általában egy hosszadalmas folyamat, akár hónapokig, évekig is elhúzódhat, tehát nem egyik napról a másikra történik. A hormonszint csökkenésének kezdetétől a menopauza eléréséig eltelt időt perimenopauzának nevezzük. Általában 45 éves kor körül kezdődik, de ez egyénileg változó. Egyes jelek jól ismertek, mint például a hőhullámok vagy a rendszertelen menstruáció. Mások kevésbé nyilvánvalóak, és nem feltétlenül tudjuk, hogy mi okozza őket, mint például az agyi köd, a haj és a bőr elváltozásai, fáradtság, gyengeség vagy szorongás, valamint az álmatlanság. Ezeket bármi kiválthatja, akár egy stresszesebb időszak az életünkben vagy lelki problémák. Hasznos azonban tudnunk, hogy ezek akár a hormonszint csökkenése miatt is bekövetkezhetnek.

Mi segíthet a klimax során?

– Hívjuk segítségül a természet patikáját! Magas vérnyomás ellen együnk nyers- vagy kapszula formában fokhagymát. Ennek kénes összetevői csökkentik a vérnyomást, hiszen ellazítják az artériákat. Az Omega-3 zsírsavak nélkülözhetetlen tápanyagok a szív-és érrendszer egészségének fenntartása szempontjából. A EPA és DHA zsírsavakban gazdag ételek vagy táplálékkiegészítők természetes módon képesek csökkenteni a vérnyomást. A galagonya közvetlenül befolyásolja a szívizom munkabírását, javítja a keringést, szabályozza a szív ritmusát. A magnézium pótlás elengedhetetlenül fontos, mivel, ha csökken ennek szintje a szervezetben, az az erek összehúzódásához vezet, ami pedig emeli a vérnyomást. Ayurvédikus gyógynövények közül hasznos lehet a sarpagandha, amely segít megtartani a normális vérnyomást, hozzájárul az idegrendszer kikapcsolódásához, segít csökkenteni az idegfeszültséget és csökkenti a stresszt, jótékonyan hat a kardiovaszkuláris rendszer működésére, az érrendszerre és a lelki egészségre. A shatawari pedig nagyon hasznos a menopauzát kísérő tünetek csökkentésére, mint például a hőhullámok, éjszakai verejtékezés, ingerlékenység és memóriazavarok.

klimax

A hormonpótló terápia (HRT) során a kezelőorvosunk hormonokat ír fel nekünk, hogy pótolják azokat, amelyeket már nem, vagy csak kis mennyiségben termel a szervezetünk. A HRT-t tabletta formájában, vagy a bőrön keresztüli tapaszok, gélek vagy spray-k formájában kaphatjuk. Ez magában foglalhatja csak önmagában az ösztrogént, ha vagy ösztrogént progesztogénnel vagy mikronizált progeszteronnal, attól függően, hogy mire van szüksége a szervezetünknek. A megfelelő dózisú és típusú hormonpótló kezelés javíthatja a menopauza és a perimenopauza tüneteit, és javíthatja az életminőséget, de mellett fontos szerepe lehet a betegségek megelőzésében is, mint például a csontritkulás, a szívbetegségek, és a 2-es típusú cukorbetegség. Kutatások azt mutatják, hogy a megfelelő típusú hormonpótló kezelés alkalmazása a menopauzát követő 10 éven belül jelentősen csökkenti a szívkoszorúér-betegség kialakulásának kockázatát.

Sokat jelent, ha változtatunk az életmódunk is. Ennek fontos része a dohányzásról való leszokás, az alkoholfogyasztás, a koffeinbevitel és a só fogyasztás csökkentése, egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás és az egészséges testsúly fenntartása – tanácsolja a nőgyógyász.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

3 zseniális étel sütőtökből, ha diétázol
A sütőtök nem csak finom, hanem alacsony kalória- és magas rosttartalma miatt ha fogyni szeretnél egy szuper alapanyag.
Természetes módszerek nőknek vérnyomás csökkentésére
A változó kor számos kellemetlen tünettel jár, mint a hangulatingadozás, hőhullám, álmatlanság. De vajon mi köze a vérnyomásunkhoz?
Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.

Ajánlataink