A változó kor számos kellemetlen tünettel jár, mint a hangulatingadozás, hőhullám, álmatlanság. De vajon mi köze a vérnyomásunkhoz?

Természetes módszerek nőknek vérnyomás csökkentésére

Ahogy a menopauzának, úgy a magas vérnyomás kialakulásának is nő az esélye az életkor előrehaladtával. Így könnyen gondolhatjuk, hogy mindkettő csak az idő múlásának a jele. Ám ez nem teljesen igaz, hiszen a változókor is kiválthatja a vérnyomás drasztikus emelkedését. Tehetünk ellene, lássuk, hogy mit!

Mi az összefüggés a klimax és a vérnyomás között?

– A szívbetegségek kialakulásában általában olyan tényezők játszanak szerepet, mint az életmód, örökletesség, kor és bármilyen meglepő, bizony a hormonok változása, hiánya is kiválthatja. Az ösztrogén ugyanis segít alacsonyan tartani a vérnyomást, mert értágító hatása van, emellett a koleszterinszint csökkentéséhez is hozzájárul. Ez azért fontos, mert a magas vérnyomáshoz hasonlóan a magas koleszterinszint is szívbetegséghez vezethet, mivel a koleszterin lerakódhat az artériák falaiban, eltömítve azokat. Az ösztrogénnek más szerepe is van az erekben. Csökkenti a gyulladást, javítja a dinitrogén-oxid szintjét, amely ellazítja és kitágítja az ereket. Ezek együttes hatásának köszönhető, hogy a nőknél alacsonyabb a szívbetegség kockázata, mint a férfiaknál, egészen a változókorig. Ezután viszont jelentősen nő a szívpanaszok esélye, ráadásul a hormonális változások miatt fáradtnak, kimerültnek érezhetjük magunkat, ezért nem is gondolunk arra, hogy a panaszaink mögött a ketyegőnk meghibásodása állhat. A menopauza idején ráadásul akár jelentős súlygyarapodást is tapasztalhatunk, ami szintén növeli a magas vérnyomás kockázatát – mondja a Fanny magazinnak dr. Lengyel Mária szülész-nőgyógyász.

menopauza, klimax

Fotó: shutterstock

Honnan tudjuk, hogy ez már az?

A menopauza általában egy hosszadalmas folyamat, akár hónapokig, évekig is elhúzódhat, tehát nem egyik napról a másikra történik. A hormonszint csökkenésének kezdetétől a menopauza eléréséig eltelt időt perimenopauzának nevezzük. Általában 45 éves kor körül kezdődik, de ez egyénileg változó. Egyes jelek jól ismertek, mint például a hőhullámok vagy a rendszertelen menstruáció. Mások kevésbé nyilvánvalóak, és nem feltétlenül tudjuk, hogy mi okozza őket, mint például az agyi köd, a haj és a bőr elváltozásai, fáradtság, gyengeség vagy szorongás, valamint az álmatlanság. Ezeket bármi kiválthatja, akár egy stresszesebb időszak az életünkben vagy lelki problémák. Hasznos azonban tudnunk, hogy ezek akár a hormonszint csökkenése miatt is bekövetkezhetnek.

Mi segíthet a klimax során?

– Hívjuk segítségül a természet patikáját! Magas vérnyomás ellen együnk nyers- vagy kapszula formában fokhagymát. Ennek kénes összetevői csökkentik a vérnyomást, hiszen ellazítják az artériákat. Az Omega-3 zsírsavak nélkülözhetetlen tápanyagok a szív-és érrendszer egészségének fenntartása szempontjából. A EPA és DHA zsírsavakban gazdag ételek vagy táplálékkiegészítők természetes módon képesek csökkenteni a vérnyomást. A galagonya közvetlenül befolyásolja a szívizom munkabírását, javítja a keringést, szabályozza a szív ritmusát. A magnézium pótlás elengedhetetlenül fontos, mivel, ha csökken ennek szintje a szervezetben, az az erek összehúzódásához vezet, ami pedig emeli a vérnyomást. Ayurvédikus gyógynövények közül hasznos lehet a sarpagandha, amely segít megtartani a normális vérnyomást, hozzájárul az idegrendszer kikapcsolódásához, segít csökkenteni az idegfeszültséget és csökkenti a stresszt, jótékonyan hat a kardiovaszkuláris rendszer működésére, az érrendszerre és a lelki egészségre. A shatawari pedig nagyon hasznos a menopauzát kísérő tünetek csökkentésére, mint például a hőhullámok, éjszakai verejtékezés, ingerlékenység és memóriazavarok.

klimax

A hormonpótló terápia (HRT) során a kezelőorvosunk hormonokat ír fel nekünk, hogy pótolják azokat, amelyeket már nem, vagy csak kis mennyiségben termel a szervezetünk. A HRT-t tabletta formájában, vagy a bőrön keresztüli tapaszok, gélek vagy spray-k formájában kaphatjuk. Ez magában foglalhatja csak önmagában az ösztrogént, ha vagy ösztrogént progesztogénnel vagy mikronizált progeszteronnal, attól függően, hogy mire van szüksége a szervezetünknek. A megfelelő dózisú és típusú hormonpótló kezelés javíthatja a menopauza és a perimenopauza tüneteit, és javíthatja az életminőséget, de mellett fontos szerepe lehet a betegségek megelőzésében is, mint például a csontritkulás, a szívbetegségek, és a 2-es típusú cukorbetegség. Kutatások azt mutatják, hogy a megfelelő típusú hormonpótló kezelés alkalmazása a menopauzát követő 10 éven belül jelentősen csökkenti a szívkoszorúér-betegség kialakulásának kockázatát.

Sokat jelent, ha változtatunk az életmódunk is. Ennek fontos része a dohányzásról való leszokás, az alkoholfogyasztás, a koffeinbevitel és a só fogyasztás csökkentése, egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás és az egészséges testsúly fenntartása – tanácsolja a nőgyógyász.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink