Úgy érzi, másoknak mindig sokkal könnyebb dolguk van, és míg ön állandóan csak küzd, a sikeres emberek látszólag könnyedén valósítják meg minden céljukat?

Nekem miért nem sikerül semmi?

Sikerorientáltság és kudarckerülés

Léteznek emberek, akiket nehéz folyamatoknál is az motivál, hogy elérjék a kitűzött célt, minden probléma csak fokozza az erőfeszítéseiket, és nem érzik soha, hogy szeretnék feladni. Őket nevezzük sikerorientált személyiségeknek, akik kritikus szituációkban is optimistán gondolkodva haladnak előre, nem szoronganak feleslegesen az esetleges kudarc miatt, és ha meg is torpannak, az inkább az erőgyűjtés időszaka, mintsem a lemondásé. A sikerorientált emberek nem bánják, hogy erőfeszítéseket kell tenniük, de a legfontosabb számukra a siker. Munkahelyi környezetben ők azok, akik olyan feladatokat vállalnak, amelyekben – erőfeszítések árán ugyan, de – látható siker rejlik.

A kudarckerülő emberek mintha mindennek az ellenkezőjét tennék. Mindent szorongva csinálnak, egyetlen fő motiváció létezik számukra, és ez a nagy bukás, a kudarc elkerülése. Ők azok, akik viszonylag hamar feladják, nem mozgósítanak valódi erőfeszítéseket, mert képtelenek hinni önmagukban. Ez az attitűd láthatóan a negatív énkép és önértékelés következménye, ami azt jelenti, hogy hihetetlennek látszik számukra bármilyen siker elérése. Nagyon sokan élnek ilyen érzelmi állapotban. És nem nehéz meglátnunk: ilyenkor az a legnagyobb baj, hogy az élet örömtelen folyamattá válik, a „túlélés” a fő megoldó képlet. Annak ellenére, hogy a karaktervonásaink nagy része tudattalan érzelmi mechanizmusok által vezérelt, mégis lehetséges a változtatás.

Ehhez azonban szemléletváltásra is szükség van, és bátorságra, mellyel új alapokra lehet helyezni sok mindent.

Az önértékeléséről is árulkodhat a kommunikációs stílusa

 

A tanult tehetetlenség

Kurt Seligman professzor volt az, aki felfedezte a tanult tehetetlenséget. Híres kísérletében bebizonyította, hogy ha bolhákat rakunk egy dobozba, azok igyekeznek azonnal menekülni a helyzetből. Azonban mikor üveglappal lefedték a doboz tetejét, akkor feladták egy idő után, és nem próbáltak már kiugrálni. Mindez azt bizonyította, hogy a megoldhatatlannak látszó helyzetekben a harc után a feladás következik, vagyis lezajlik egy tanulási folyamat: a „nincs értelme” végeredménnyel. Ez az emberek életében sincs másként. Akinek sok a kudarc az életében, és állandóan azt éli át, hogy nem tud változtatni a helyzetén, nincsenek eszközei, sem stratégiái a változtatáshoz, egy idő után feladja. Vagyis megadja magát a helyzetnek, történjen, aminek történnie kell.

A sikerélmény tehát nagyon fontos feltétele annak az érzelmi folyamatnak, amelyben képesek vagyunk önmagunknak elhinni, hogy mégis lehet változtatni.

Nehezebb a helyzet, ha a folyamatos stressz érzését valójában önbizalomhiány és önértékelési problémák tartják fenn, amelyek következtében az illető nehezen mozog emberek között vagy bizonytalan a céljai elérésében.

A tanult optimizmus

Amikor valaki nehéz élethelyzetben van, gyakran képtelen másra gondolni, mint a nehézségekre, amelyek előtte állnak. Ebben az állapotban azonban általában a menekülés és a feladás jelenik meg, nem pedig a helyzet megoldásának a motivációja. A stressz tűrése mindenkinél eltérő, mert függ a személyiség érzelmi kapacitásától, az önértékeléstől, az önbizalomtól és az énerőtől.

Az énerő nem egyenlő az erős ember fogalmával.

Ez olyan pszichológiai fogalom, mely az egónak egy fontos képességét jelöli. Ennek segítségével uralja és tartja optimális egyensúlyban a külső elvárások és belső késztetések közötti feszültséget, tehát nem engedi az azonnali kielégülés irányába haladni a személyt, és féken tartja a szorongásokat.

Az élet a miénk!

Az életben az átélt rossz élmények érzelmi emléke tartósabbnak tűnhet mindennél. Van, aki ezeket az élményeket szinte „konzerválja”. Azonban a pozitív emlékek sokkal hasznosabbak, mert növelik az énerőt, a kitartást és a helyzet megoldásához szükséges motivációt.

Az élet a miénk. És olyan lesz, amilyenné alakítjuk.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink