A metabolikus szindróma – nevezhetjük életmódbetegségnek is – századunkban világszerte népbetegségnek számít. Előtérbe helyezzük a gyorséttermeket, a kalóriadús, „élettelen” táplálékokat, a mozgásszegény életmódot, melyek hozzájárulnak a betegség kialakulásához.

Metabolikus szindróma – amikor a testünkkel háborúzunk

 

metabolikus szindróma has elhízás

A metabolikus szindróma egyik tünete az alma típusú, azaz hasi elhízás
Fotó: Shutterstock

A metabolikus szindróma

A metabolikus szindróma (metabolikus, azaz az anyagcserével kapcsolatos; szindróma, azaz tünetegyüttes) egy olyan kórkép, amely magába foglalja az alma típusú (hasi) elhízást, a kóros trigliceridértéket (vérzsír), emelkedett vérnyomást és a magas éhgyomri vércukor szintet. Ha e négy kockázati tényező közül három jelen van, akkor érdemes átgondolni életmódunkat, ellenőriztetni laborértékeinket, és mielőbb cselekedni, szakemberhez fordulni. Az életmód megváltoztatásával, a meglévő tünetek kezelésével a betegség komolyabb szövődményei jelentősen mérsékelhetők vagy akár meg is szüntethetők.

Mik lehetnek a metabolikus szindróma szövődményei?

A tünetegyüttes megnöveli a koszorúér-betegség, az arterioszklerózis (érelmeszesedés), a kardiovaszkuláris (szív- és érrendszeri betegségek), a stroke (szélütés, gutaütés) és a cukorbetegség stb. kialakulásának lehetőségét.

A metabolikus szindróma 4 kockázata

1. Elhízás

Az elhízás szemmel látható, de mértékének megítélésére alkalmazható az ún. testtömegindex (BMI). A túlsúly hatással van többek között az alapanyagcserére, a magas vérnyomásra, a vérzsír- és a vércukorszintre. A táplálkozás megváltoztatásával, testmozgással az elsőrendű rizikófaktor jelentősen csökkenthető.

 

A mediterrán diéta javulást eredményez az összes rizikófaktor esetében. Az olaszoknál vagy a görögöknél jóval alacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya, mert ezt az étrendet fogyasztják. Bőséges a zöldség-, gyümölcs- és tengerihal-fogyasztásuk. A tenger gyümölcsei, és a diófélék bővelkednek ómega-3 zsírsavban. Az olajok közül az olívaolajat részesítik előnyben. Napi 1-2 dl vörösbor elfogyasztása is jó hatású, mert csökkenti az érelmeszesedést a flavonoidtartalma miatt.

A túlsúly lelki hátteréről:

A bizonytalan jövőkép, a teljesítmény hajszolása, menekülés az érzelmektől, a védelem iránti igény, a félelem, ami miatt „védőpajzsot növesztünk” magunk köré, elhízáshoz vezet. A fogyás érdekében meg kell teremtenünk a belső biztonságot, a békét. Fontosak azok a határozott célok, amelyeket el szeretnénk érni, és önmagunk szeretetteljes elfogadása, amely szükségtelenné teszi a testet körülölelő „védelmet”. A terjeszkedés helyett a minket illető hely elfoglalása lebegjen a szemünk előtt.

 

2. Magas vérnyomás

A magas vérnyomásnál (130/85 Hgmm feletti érték) a verőerekben túlságosan nagy nyomással áramlik a vér, ezáltal károsítja az érrendszert. A tartós nyomásemelkedés következtében az érfal megvastagszik, és veszít rugalmasságából. Kialakul az érelmeszesedés, amely veszélyezteti a szívet ellátó verőereket is.

A magas vérnyomás lelki hátteréről:

Úgy érezhetjük, hogy állandó nyomás, feszültség alatt állunk. Életünk problémákkal, konfliktusokkal terhelt. Az elfojtott agresszió és a belső nyugtalanság emeli a vérnyomásunkat. Feloldhatja a belső feszültséget a múlt elengedése, a nyugalom megteremtése, a konfliktusok gyökerének megtalálása. Érdemes életünk lényeges pontjaira koncentrálni, és a nyomást a megfelelő ponton kiengedni.

 

3. Kóros vérzsírösszetétel

A kóros vérzsírösszetételnél a rossz koleszterin (LDL), és a triglicerid (vérzsír) magas értéket mutat, a jó koleszterin (HDL) viszont a szükségesnél kevesebbet. A vér trigliceridszintjének megemelkedése miatt a verőerekben kialakulnak az ún. plakkok (zsíros lerakódások), amelyek arterioszklerózist (érelmeszesedést) okoznak, ezáltal nehezebben jut el az oxigéndús vér a szívhez, és ez fokozza a szívinfarktus veszélyét. A HDL koleszterin segít eltávolítani a lerakódott plakkokat az erekből, így csökken a szívinfarktus, vagy a stroke (szélütés, gutaütés) kialakulása. A mozgás növeli a jó és csökkenti a rossz koleszterin szintjét.

A kóros vérzsír lelki hátteréről

Fontos megkeresni, hol szűkítjük be életterünket, hol kezdünk esztelen védekezésbe, hogy minden repedést, rést eltömítsünk, elszigeteljünk (érelzáródások). Rántsuk le a leplet gyenge pontjainkról, régi sebeinket gyógyítsuk be, mert a lelki stresszek és idegi túlterhelések hatására „elszivárog” az életerőnk, és nagy árat fizetünk érte, általában a szívügyek terén.

 

4. Magas vércukorszint

A magas vércukorszint (diabetes mellitus) lényege a vércukorszint szabályozásának károsodása, a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése. A hasnyálmirigy által termelt inzulin (hormon) hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia) a betegség forrása. A sejtek inzulin hiányában nem képesek a glükóz felvételére, a vércukorszint megemelkedik, ez okozza a betegség tüneteit. Jellemző tünet, hogy a cukorbetegek sok folyadékot isznak, és sok vizeletet ürítenek.

A magas vércukorszint lelki hátteréről:

A betegség kialakulásában általában a lelki tényezők is fontos szerepet játszanak. Egyes betegeket esetleg mély bánat gyötörhet. A cukorbetegek nehezen engedik át magukat a szeretet érzésének, problémát jelent számukra az elfogadás, a befogadás, az adni és kapni tudás. Vágynak a szeretetre, a szerelemre, ugyanakkor nem merik átadni magukat az érzésnek. Hajlamosak elkeseredni.

 

A metabolikus szindróma legyőzése nehéz küzdelem, de megnyerhetjük a csatát, és a legszebb az egészben, hogy nem veszíthetünk mást, csak néhány kilót a testsúlyunkból.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink