Az első kóstolás rengeteg izgalommal jár – főleg az anyukák részéről. Egészen biztos, hogy némi rendetlenséggel fog járni a dolog, hiszen előfordulhat, hogy először csak játszik a baba a gyümölccsel. Nyomkodja, keni mindenhová, de a szájába véletlenül se kerül egy falat sem. Ha egyértelműen csak játszik az étellel vagy nem érdeklődik iránta, esetleg kiköpi, érdemes elvenni előle a finom falatokat. Ez persze nem azt jelenti, hogy „nem szereti”, egy hét, tíz nap múlva újra lehet próbálkozni.
Arról megoszlanak a vélemények, hogy szükség van-e turmixolásra. Gyümölcsöknél használjunk inkább villát. Az ily módon összetört gyümölcsökkel kínáljuk a babát, lehetőleg közös családi étkezések alkalmával. Mivel a kicsik szeretik utánozni a felnőtteket, egészen biztosan kísérletezni fog a kóstolással. Soha nem szabad a kisbabát egyedül hagyni, miközben eszik. Könnyen félrenyelheti az ételt, aminek súlyos, életveszélyes következményei lehetnek.
Hogy mit kapjon és milyen sorrendben, arra nézve nincsenek szigorú szabályok, de érdemes követni a szakemberek tanácsait. A legfontosabb az, hogy egyszerre csak egyféle új alapanyagot adjunk a babának, és ne erőltessük az evést.
Előfordul, hogy hat hónapos kornál előbb vezetik be a baba étrendjébe a gyümölcsöket. Erre főként akkor kerül sor, ha a kicsinek ritkán van széklete. A gyümölcspürék segíthetnek lágyítani a székletet, különösen az őszibarack, a szilva, a ringló. Az alma és a banán azonban sokszor inkább hasfogónak bizonyul.
Mikor milyen gyümölcsöt adhatunk a babáknak?
Kor (hó) | Gyümölcsök |
4–6 | alma, őszibarack, meggy |
7 | paradicsom, banán, körte, gesztenye |
8-9 | szilva, ringló, sárgabarack, görögdinnye |
10-11 | szőlő (magozott), narancs, citrom |
18 | kivi, ribiszke, szeder, egres, csipkebogyó, áfonya, som, málna, eper, szamóca |
Csak óvatosan!
A citrusfélék allergiás reakciót válthatnak ki, ezért kerülendő a narancs, citrom a csecsemő egyéves születésnapjáig. Komoly problémákat okozhat egyes gyümölcsök – eper, kivi és az apró magvas gyümölcsök – idő előtti fogyasztása is. A készen vásárolt bébigyümölcsdesszertek fogyasztása azonban – akkor is, ha tartalmaznak ilyen gyümölcsöket – veszélytelen.
A dinnye és a paradicsom bevezetésekor legyünk óvatosak és mértéktartóak.
Vitamindús gyümölcsök télen is
A nyár finom gyümölcseiről nem kell lemondani azoknak a babáknak sem, akik éppen a forró hónapokban születtek. Ősszel és télen is a gyümölcsök eredeti ízét ismerhetik meg a kicsik, ha lefagyasztjuk a gyümölcsöket. A felengedést követően is zamatosak.
Őszibarack
A gyümölcsöket mossuk, majd hámozzuk meg. Vagy apró kockára vágva fagyaszthatjuk, vagy turmixgépben pépesítve. Mindkét esetben kis adagokat mérjünk ki, és műanyag pohárban vagy dobozban tegyük a fagyasztóba.
Málna
A málnát mosatlanul fagyasszuk le, mert különben szétesnek a szemek. Olvasztás után mossuk meg, és ha kell, pépesítsük és szűrjük át a magok miatt. Kiolvasztani a hűtő normál részében ajánlatos, mert a szemek így megőrzik épségüket.
Meggy
Mossuk meg, magozzuk ki, majd papírtörlőn szárítsuk meg a meggyet. Húsz-húsz szemet tegyünk egy-egy zacskóba vagy műanyag dobozba, pohárba. A babák imádják más gyümölccsel keverve (almával, banánnal), de csirkemellhez, halakhoz is ízletes.
Áfonya
Magas vitamintartalma miatt érdemes télre is tartalékolni. Mossuk meg, majd csepegtessük le a szemeket, és dobozban, pohárban fagyasszuk le.
Szárított gyümölcsöket – datolyát, fügét, mazsolát, aszalt szilvát – csak kis mennyiségben szabad adni a babáknak. Táplálóak ugyan, de nagyon magas a cukortartalmuk, és mivel ragadnak, könnyen károsíthatják az apró fogakat.
Óvatosan a gyümölcslével!
A gyümölcslé kevésbé tápláló, mint a gyümölcs, hiszen hiányzik belőle a rostanyag. Néha meg lehet kínálni a babát frissen préselt gyümölcslével, amit vízzel felhígítunk. Még a savanykás gyümölcsleveket sem szabad cukorral édesíteni.
Ha készen vásárolunk gyümölcslevet, hozzáadott cukor nélkülit vegyünk, amelyben nincs mesterséges ízesítő- és színezékanyag.
Ha a baba gyarapodása nem megfelelő, a gyümölcsök is segíthetnek. A rizspépet, gabonapelyhet – amelyet összeturmixolunk –, illetve a zabpehelykását pár kanál nyers gyümölcspéppel ízesíthetjük. Kásába való gyümölcsök: babán, alma, őszibarack.
Előfordulhat, hogy a gyermekorvos arra figyelmezteti a mamákat, hogy túlságoson sokat hízik a baba. Ilyenkor a hozzátáplálást lédús, alacsony kalóriatartalmú gyümölcsökkel kell kezdeni. Ilyenek az alma, az őszibarack, a meggy és a körte.