Néhány perces fogmosás, néha fogselyem használatával kiegészítve – ugye, ismerős? Az alapos szájhigiénia azonban a nyelv tisztítását is magában foglalja. Összegyűjtöttük, hogy milyen következményekkel járhat, ha nem tisztítod rendszeresen a nyelved.

Ez történik, ha nem tisztítod rendszeresen a nyelved

Kellemetlen szájszag

Sokan úgy vélik, hogy a szájszag oka valamilyen emésztési probléma, ám valójában legtöbbször a nem megfelelő szájhigiénia jele. Ha a fogmosás, fogselyem használata és a szájöblítés mellett a nyelvtisztítás is része a szájápolásnak, nagymértékben javul, esetleg meg is szűnik a probléma. A nyelv ugyanis – felépítéséből adódóan – remek búvóhelye az ételmaradékoknak, melyek között elszaporodhatnak a baktériumok. Ezek anyagcseréje révén kénes bomlástermékek keletkeznek, kellemetlen leheletet okozva.

 

Ízérzékelési zavar

A nyelv elsősorban izomszövetből és kisebb részben mirigyekből felépülő szerv. Felületét szemölcsök borítják, és itt helyezkednek el az ízlelőbimbók is, melyeknek nagyon fontos szerepük van például a táplálkozásban, az ízérzésben. A nyelv ízeket felismerő képessége egyrészt öröklött, másrészt egyes betegségek hatására változhat (daganatok, az emésztőrendszer betegségei, bizonyos autoimmun idegrendszeri betegségek). Ha a nyelvtisztítás hiánya miatt a nyelvet élelmiszerdarabkák, baktériumok, elhalt hámsejtek borítják, ezek gátolhatják az ízlelőbimbók tökéletes működését, átmeneti zavart okozva az ízérzékelésben. Alapos nyelvtisztítás után az ízérzékelés gyorsan helyreáll.

 

Fekete nyelv

Ha a nyelvhát fekete, valószínűleg a nyelv papilláinak (ízlelőszemölcseinek, bimbóinak) jóindulatú burjánzása okozza az elváltozást. Az elszíneződés kialakulhat gyógyszerek mellékhatásaként, erős dohányzás, kávéfogyasztás következményeként. Ez ártalmatlan elváltozás, amely a nyelvtisztítás után szépen eltűnik.

Figyelem! Ha a teljes nyelv lilásfekete, és ehhez az arc lilás elszíneződése is párosul, valószínűleg keringési probléma, tüdőbetegség okozza az ijesztő tünetet. Ha ilyet tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz!

 

nyelvtisztítás

Fotó: Shutterstock

 

Gombás fertőzés

A fehéres-szürkés lepedék a szájban, a nyelven legtöbbször gombás fertőzés jele. A Candida albicans az egészséges szájüregben is megtalálható, mint ártalmatlan mikroorganizmus. Így, ha a nyelvről vett kaparék gombára pozitív, az még nem jelenti egyértelműen a „gombás száj” diagnózisát. Gombás fertőzésről akkor van szó, ha van valamilyen hajlamosító tényező, amely miatt a candida túlsúlyba kerül. A fertőzés bárkinél kialakulhat, de különösen veszélyeztetettek a gyenge immunrendszerű egyének – újszülöttek, idősek, krónikus betegségben, rosszindulatú daganatban szenvedők. Hajlamosító tényező a kezeletlen cukorbetegség, a tartós antibiotikum-, szteroid- vagy citosztatikumkezelés. A fertőzés gombaellenes gyógyszerek – tabletták, oldatok, ecsetelők – használatával jól gyógyítható, és a rendszeres nyelvtisztítás segítségével az újrafertőződés megakadályozható.

 

Fogágybetegségek

A fogágygyulladást szinte minden esetben a felhalmozódott lepedékben található baktériumok váltják ki. Súlyos esetben akár az ínyszövet is károsodhat, ez pedig a fog megtámasztásának gyengülését eredményezheti. Az íny sok helyen elválik a fog gyökerétől, és ott mély tasakok jönnek létre. Ezek a tasakok sok baktériumot és gyulladt szövetet, fogkövet tartalmaznak, és akár állandó gyulladás is kialakulhat. A krónikus gyulladás okozhat hajhullást, de súlyos, akár életveszélyes betegségek – például stroke, szívkoszorúér-betegség – kialakulásához is vezethet.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink