Néhány perces fogmosás, néha fogselyem használatával kiegészítve – ugye, ismerős? Az alapos szájhigiénia azonban a nyelv tisztítását is magában foglalja. Összegyűjtöttük, hogy milyen következményekkel járhat, ha nem tisztítod rendszeresen a nyelved.

Ez történik, ha nem tisztítod rendszeresen a nyelved

Kellemetlen szájszag

Sokan úgy vélik, hogy a szájszag oka valamilyen emésztési probléma, ám valójában legtöbbször a nem megfelelő szájhigiénia jele. Ha a fogmosás, fogselyem használata és a szájöblítés mellett a nyelvtisztítás is része a szájápolásnak, nagymértékben javul, esetleg meg is szűnik a probléma. A nyelv ugyanis – felépítéséből adódóan – remek búvóhelye az ételmaradékoknak, melyek között elszaporodhatnak a baktériumok. Ezek anyagcseréje révén kénes bomlástermékek keletkeznek, kellemetlen leheletet okozva.

 

Ízérzékelési zavar

A nyelv elsősorban izomszövetből és kisebb részben mirigyekből felépülő szerv. Felületét szemölcsök borítják, és itt helyezkednek el az ízlelőbimbók is, melyeknek nagyon fontos szerepük van például a táplálkozásban, az ízérzésben. A nyelv ízeket felismerő képessége egyrészt öröklött, másrészt egyes betegségek hatására változhat (daganatok, az emésztőrendszer betegségei, bizonyos autoimmun idegrendszeri betegségek). Ha a nyelvtisztítás hiánya miatt a nyelvet élelmiszerdarabkák, baktériumok, elhalt hámsejtek borítják, ezek gátolhatják az ízlelőbimbók tökéletes működését, átmeneti zavart okozva az ízérzékelésben. Alapos nyelvtisztítás után az ízérzékelés gyorsan helyreáll.

 

Fekete nyelv

Ha a nyelvhát fekete, valószínűleg a nyelv papilláinak (ízlelőszemölcseinek, bimbóinak) jóindulatú burjánzása okozza az elváltozást. Az elszíneződés kialakulhat gyógyszerek mellékhatásaként, erős dohányzás, kávéfogyasztás következményeként. Ez ártalmatlan elváltozás, amely a nyelvtisztítás után szépen eltűnik.

Figyelem! Ha a teljes nyelv lilásfekete, és ehhez az arc lilás elszíneződése is párosul, valószínűleg keringési probléma, tüdőbetegség okozza az ijesztő tünetet. Ha ilyet tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz!

 

nyelvtisztítás

Fotó: Shutterstock

 

Gombás fertőzés

A fehéres-szürkés lepedék a szájban, a nyelven legtöbbször gombás fertőzés jele. A Candida albicans az egészséges szájüregben is megtalálható, mint ártalmatlan mikroorganizmus. Így, ha a nyelvről vett kaparék gombára pozitív, az még nem jelenti egyértelműen a „gombás száj” diagnózisát. Gombás fertőzésről akkor van szó, ha van valamilyen hajlamosító tényező, amely miatt a candida túlsúlyba kerül. A fertőzés bárkinél kialakulhat, de különösen veszélyeztetettek a gyenge immunrendszerű egyének – újszülöttek, idősek, krónikus betegségben, rosszindulatú daganatban szenvedők. Hajlamosító tényező a kezeletlen cukorbetegség, a tartós antibiotikum-, szteroid- vagy citosztatikumkezelés. A fertőzés gombaellenes gyógyszerek – tabletták, oldatok, ecsetelők – használatával jól gyógyítható, és a rendszeres nyelvtisztítás segítségével az újrafertőződés megakadályozható.

 

Fogágybetegségek

A fogágygyulladást szinte minden esetben a felhalmozódott lepedékben található baktériumok váltják ki. Súlyos esetben akár az ínyszövet is károsodhat, ez pedig a fog megtámasztásának gyengülését eredményezheti. Az íny sok helyen elválik a fog gyökerétől, és ott mély tasakok jönnek létre. Ezek a tasakok sok baktériumot és gyulladt szövetet, fogkövet tartalmaznak, és akár állandó gyulladás is kialakulhat. A krónikus gyulladás okozhat hajhullást, de súlyos, akár életveszélyes betegségek – például stroke, szívkoszorúér-betegség – kialakulásához is vezethet.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink