A nyári vakáció alatt ezernyi kisebb-nagyobb baleset történhet bárkivel. Persze, ne úgy vágjunk neki egy nyugalmas, tengerparti nyaralásnak, mintha az a legnagyobb veszélyeket rejtő kalandtúra lenne, de a minimális, alapvető elsősegélyhez szükséges egészségügyi felszereléseket csomagoljuk be a ruhák mellé.

Túlélő, minimalista egészségügyi csomag nyárra

A minimum

Néhány alapvető, általános gyógyszert minden utazás előtt érdemes összepakolni. Nyilván a tüszős mandulagyulladásra, vírusfertőzésekre nemigen tudunk gyógyszert csomagolni, de például a klímaváltozás következtében kialakuló fejfájásra, egy gyomorrontást követő hasmenésre, egy hirtelen bekövetkező fogfájásra vagy a napszúrás egyik következményére, a lázra érdemes felkészülni. A hasmenés megállítására több gyógyszer közül is választhatunk, de a jól bevált széntabletta is kapható.

Aki pollenallergiás vagy asztmás, ne feledkezzen meg az ezek kezeléséhez szükséges készítményekről, bár a friss levegőben az allergiás tünetek csökkenni szoktak.

Horzsolások, zúzódások

A kisgyerekeknél hétköznapi dolog, hogy a lábuk úgy néz ki a horzsolásoktól, zúzódásoktól, mint egy térkép. A rendszeresen erre használt krémeket, sprayeket ne hagyjuk ki az utazós egészségügyi csomagból sem. A felnőttekkel is történhetnek kisebb felületi sérülések: elvágjuk az ujjunkat egy éles sziklaperemmel, felsértjük a térdünket, biciklizés során elesünk egy gödörben. Minden ilyen sérülést időben kezelni kell. Akár por, szemcse is kerülhet a sebbe, legyen tehát a csomagunkban jódos fertőtlenítő, hogy a sérülés peremét megtisztíthassuk. Hasznos, ha van nálunk valamennyi kötszer, steril géz, rugalmas pólya, de a kisebb vágásoknál a ragtapasz is kiváló. Érdemes a vízálló verziót beszerezni, hisz a sós, de még az édes víz is irritálhatja a sérült bőrfelületet. Komolyabb rándulások, esetleg ficamok, időszakos kezelésére használjunk jégsprayt vagy zselét, de borogatások készítéséhez kapható vízben oldódó pasztilla is.

Csípések

Előfordul, hogy egy jámbor méh vagy darázs útjába kerülünk. Ilyenkor az támadásként megcsíphet. Ez szinte bárhol a világon megtörténhet. Még egy egyszerű európai darázscsípés is sok kellemetlenséget tud okozni, hát még ha ez távolabbi tájakon, esetleg a trópusokon ér bennünket. Az utóbbi esetekre különösen figyeljünk, és érdeklődjünk a lehetséges következményekről. Tóparti kirándulásnál számoljunk a szúnyogokkal. Erre készülhetünk szúnyogriasztó sprayjel, kenőccsel. A méh- és darázscsípés kezelésére szerezzünk be hűsítő krémet, amelyet a csípés bepirosodott, felduzzadt helyén lokálisan használjunk. Hirtelen allergiás reakció kivédésére érdemes magas kalciumtartalmú pezsgőtablettát vinni magunkkal.

viszketés, vakarás

Allegiától a rovatok csípéséig – Sok dolog állhat a viszketés hátterében
Fotó: shutterstock

Ellenségek erdőn, mezőn

Amilyen kicsik, olyan nagy problémákat okozhatnak a kullancsok. A felmelegedéssel, az áprilisi nagy esőzésekkel bőségesen elszaporodnak. A perzselő nyári hőséget viszont kevésbé szeretik, ezt az időszakot a nedves avar alatt vészelik át. Sokan úgy hiszik, hogy csak a fáról hullhatnak a nyakunkba vagy a fejünkre, ám valójában a fűben megbújva, de onnan akár 1-1,5 méter magasra felmászva is támadhatnak. Hazánkban minden ezredik kullancs fertőzhet a kullancs-encephalitisszel, ami az agyvelőgyulladás okozója, és minden tizedik hordozza magában a Lyme-kórt. Tehát nem minden kullancs fertőzött, de védekezni kell, például akkor is, ha gyerekeinket erdei táborba küldjük a nyáron. Már megelőzésként elkezdhető kullancsriasztó tabletta szedése, mely a bőrön át párolgó illattal tartja távol az állatot. Ennek védelme viszont egyénenként változik, van, akinél hatásos, van, akinél nem. A kullancs elleni oltás hatásosabb, de háromévente ismételni kell. Szúnyogriasztó szereket is használhatunk, ám a kémiai anyagok hosszú távú alkalmazása nem túl egészséges. Vigyünk magunkkal kullancseltávolító kanalat vagy csipeszt is. Jegyezzük meg, hogy az olajjal, zsírral történő kullancsfullasztásos eljárással rosszat teszünk. Az állat ilyenkor visszaöklendezi a nyákot, ami akár fertőzött is lehet.

Napozás, leégés

Az ózonréteg gyengébb fényszűrő képessége miatt a biztonságos napozással tölthető órák száma egyre kevesebb. Használjunk fényvédő krémeket, naptejeket. Arcunkat és szánkat is óvjuk a külön erre kifejlesztett, magasabb faktorszámú készítményekkel. A leégés kezelésére vigyünk magunkkal napozás utáni balzsamot, a komolyabb égésekre hűsítő habot vagy zselét, ami a krémnél könnyebb állagú, így gyorsabban beszívódik, és lélegezni hagyja a bőrt.

Testkép: Kövérebbnek tartjuk magunkat a valóságosnál

Rostosan szép az élet

ARWEN torna a gyermekáldásért

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.

Ajánlataink