Úgy tartja a közvélekedés, hogy a fekete retek már az ókorban is népszerű eledel volt, olyannyira, hogy az egyiptomi piramisokat építő rabszolgáknak ezt a különös, fekete, durva, szőrös levelű zöldséget adták étekül, hogy bírják a megfeszített munkatempót. De ette nem csak a rabszolga, a módosabb ember is, hiszen gyógyhatása régóta ismert, őshazájában, Ázsiában igencsak népszerű volt. Nem csoda, hogy említést tesz róla a hagyományos japán és indiai gyógyászat is. A kínaiak puffadás ellen használták, a 16. századi Angliában emésztési és húgyúti problémákat, epebajt kúráltak vele.
A fekete retek – nevéből adódóan – sötét színű, héja kicsit érdesebb, vastagabb, mint a hónaposreteké, íze intenzívebb, kesernyésebb, egyébként nagy különbség nincs a két zöldség között. Egész évben kapható, különösen a téli időszakban érdemes sokat venni belőle, és nemcsak azért, mert szinte mindenhol elérhető és olcsó, hanem mert kifejezetten fontos, hogy a benne található ásványi anyagok, vitaminok óvják szervezetünket ebben a megfázós, betegeskedős időszakban. Természetes növényi vízhajtó, segíti az emésztőrendszer egészséges működését (magas rosttartalmának köszönhetően jól kezelhető vele a székrekedés), rendszeres fogyasztásával csökkenthetjük az epe- és a vesekő kialakulásának esélyét, támogatjuk a szervezet méregtelenítési folyamatát. Tisztítja a vért, támogatja a máj működését.
Facsart levét külsőleg használva enyhíthetjük a reumatikus fájdalmakat. Annak is érdemes fekete retket fogyasztania, aki nehezen vagy rosszul alszik, a népi gyógyászat álmatlanság gyógyítására is használta, sőt pókcsípés okozta fájdalom enyhítésére is. Fogyasztása javasolt magas vérnyomás, illetve fog- és fogínyproblémák esetén is.
Vitaminbomba télre
Nem csak ásványianyagokban gazdag: a nagy mennyiségű kalcium, kálium, vas, magnézium, foszfor mellett tartalmaz A-, B1- és B2-, C- és E-vitamint is. Nem véletlenül népszerű a téli időszakban, hiszen segít lerövidíteni a megfázásos, légúti betegségek lefolyásának idejét. Remek megoldás torokfájásra, köhögésre, enyhíthetjük vele az influenza kellemetlen tüneteit, illetve erősíthetjük vele az immunrendszert.
Ahogyan a többi retekfélét, a fekete retket is nyersen fogyaszthatjuk, evés előtt azonban mindenképpen hámozzuk meg. Kiváló saláta-alapanyag, reszelve, mézzel meghintve szinte azonnal enyhíti a megfázásos betegség tüneteit. Ha túl erősnek találjuk az ízét, süssük meg sütőben, így enyhül a kesernyéssége.
Tárolása
Legjobb, ha ép héjú, kemény gumójú retket vásárolunk, amin már pici sérülés található, az gyorsabban romlik. Egyébként nagyon sokáig eláll, főleg, ha nem fosztjuk meg a szárától. Szobahőmérsékleten is eláll 3-4 napig, hűtőben, pincében, hűvös helyen, jól tárolva akár a tél végéig is kihúzza.
Csak mértékkel!
Habár alig tartalmaz zsírt vagy kalóriát, és a fogyókúra szerves része lehet, mégsem ajánlott a túlzott fogyasztása. Különösen azoknak kell figyelni, akik gyomor- vagy bélgyulladásban szenvednek – ők, mielőtt retekkúrába kezdenének, mindenképpen egyeztessenek orvosukkal.
100 g fekete retekben van
Energia: 16 kcal
Fehérje: 0,7 g
Zsír: 0,1 g
Szénhidrát: 1,9 g
Rost: 1,6 g
EZ IS ÉRDEKELHET:
- S. O. S. diéta, ha szorít a ruha derékban: 3 nap alatt 1,5 kg mínusz
- Könnyű tavaszi salátadiéta a karcsú alakért
- Tudatos fogyás karcsúsító gondolatokkal
- Bulgur kontra köles: mennyi szénhidrát van a gabonákban?