A hűvösebb hónapokban érdemes rendszeresen szelídgesztenyét fogyasztani. Elmondjuk, miért olyan egészséges, és néhány nagyszerű receptet is ajánlunk!

Őszi vitaminbomba: egyél több gesztenyét!

Miért hasznos?

A diófélék családjához tartozó gesztenye a földimogyoró, dió, kesudió, kókuszdió és mandula közül a legtöbb C-vitamint tartalmazza. A citrusfélék, a savanyított káposzta, a csipkebogyó mellett érdemes rendszeresen fogyasztani az igazi téli csemegének számító szelídgesztenyét. Az imént felsorolt diófélék közül egyedül a kesudió előzi meg a B2-vitamin tekintetében, B6-vitaminforrásként pedig hatékonyabb a kókusznál és a mandulánál is. A szelídgesztenye jó nátrium-, kálium-, foszfor- és kalciumforrás, ráadásul a többi diófélével és magvakkal szemben alig tartalmaz zsírt (lásd alább), ezért natúr változata testsúlycsökkentő étrendekbe, alacsony energiatartalmú diétákba is beépíthető. A gesztenye csökkentheti az éhségérzetet, magas szénhidráttartalma miatt helyettesítheti a gabona- és burgonyaféléket. Nem csoda tehát, hogy Európában a téli időszakban vagy nagyobb éhínség idején a túlélés kulcsa volt a gesztenyetermés.

 

Lisztérzékenyek is fogyaszthatják

A szelídgesztenye a gasztronómia számos területén kedvelt alapanyag. Felhasználható előételek, húsételek, levesek, mártások, köretek, pástétomok, pudingok, felfújtak, krémek és desszertek alapanyagaként. A gesztenyemasszát elsősorban édességek készítéséhez használjuk, pedig húsételek készítéséhez is kiváló. A gesztenye magas keményítőtartalmú és gluténmentes, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják – tudtuk meg Baranyi Kriszta dietetikustól, aki recepteket is ajánl gesztenyéből. A szakember szerint csecsemőknek már 6 hónapos kortól adható. Ellentétben a többi dió- és mogyorófélével, nem allergizáló hatású, ugyanakkor magas szénhidrát- és fehérjetartalma miatt tápláló főzelék készíthető belőle.

Adatok 100 g gesztenyére vonatkozóan:

Fehérje: 4,8 g

Zsír: 1,5 g

Szénhidrát: 32,6 g

 

Egészségügyi hatása

A szelídgesztenyefa gyümölcse és kérge gyomor, bélhurut, orrvérzés, vérköpés, lumbágó ellen gyakran használt. A népi gyógyászatban erőszeretettel alkalmazzák hasmenés, hurutos és légzőszervi megbetegedések, görcsök ellen. Téli meghűléskor főzete csökkenti a nyálkahártya-irritációt, de gargarizálószerként is használhatjuk légúti gyulladások esetén. A porrá őrölt kéreg mézzel keverve alkalmas köhögéscsillapításra. Ha pedig nyersen fogyasztjuk a termést, megszünteti a hasmenést, megnyugtatja bélrendszerünket, és pótolja a betegség miatt kiürült ásványi anyagokat. A gyümölcs héja – csersavtartalma miatt – szintén a hasmenés ellenszere, elődeink szerint. A gesztenyében található cseranyag vérzés esetén összehúzó hatású.

A tavasszal szedhető rügyek tisztító hatással vannak szervezetünkre, míg levelét közvetlenül a virágzás előtt és alatt érdemes gyűjteni. A magas csersavtartalmú levelekből teát főzhetünk, mely a népi gyógyászatban szamárköhögésre, száraz, görcsös köhögésre, asztmára ajánlott, de alkalmazzák fehérjevizelésnél is, sőt, ízületi merevséget és gyulladásos panaszokat, reumát is csillapíthat, hatóanyagai izomlazítóként is beválnak.

 

Ne keverjük össze!

A szelídgesztenye nem összekeverendő a vadgesztenyével. Igaz, ez utóbbinak is számos klinikai megfigyelés során igazolták gyógyhatásait: csökkenti a gyulladást és izzadványok képződését, javítja a perifériás vérkeringést és a nyirokáramlást, enyhíti a krónikus érpanaszokat. Javasolják visszérgyulladás, aranyeres bántalmak, visszeres lábszárfekély esetén, hatásos továbbá még porckorongsérvnél, valamint a csigolyák megbetegedésekor. A szakirodalom figyelmeztet, hogy a vadgesztenye házi szerek előállítására nem használható, mert csak pontosan adagolt készítményeitől várhatók eredmények!

Hazai lelőhelyek

A már Mátyás király udvarában is kedvelt szelídgesztenye az agyagos, káliumban dús meleg hegylejtőket szereti, hazánk legöregebb fái gesztenyefák, a Mecsek környékén, a Soproni- és a Kőszegi-hegységben, a Dunántúl délnyugati dombvidékén teremnek. Egyes városainkban és falvainkban, így például Velemben, Kőszegen, Ágfalván az olaszországihoz hasonló gesztenyefesztivállal ünneplik október táján az új termést.

Receptek gesztenyével

Gluténmentes kenyér gesztenyeliszttel

Hozzávalók:

  • 225 g gesztenyeliszt
  • 225 g rizs és burgonyaliszt keveréke
  • szárított élesztő 150 ml vízben feloldva
  • 2 ek cukor
  • 100 ml langyos tej
  • 2 tojás
  • 6 ek olaj
  • 1 kk só

Elkészítése:

Keverjük össze a kétféle lisztet, a sót és a cukrot egy tálban. Egy másik tálban verjük fel a két tojást a tejjel és az olajjal, majd öntsük hozzá az élesztőt, keverjük el. A folyékony masszát adjuk a liszthez és készítsünk belőle ragacsosabb tésztát. Tegyük a tésztát egy kivajazott tepsibe, majd hagyjuk kelni meleg helyen egy órát. Ha a duplájára kelt, 200 °C-ra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt készre süthetjük.

 

Gesztenye almával (6 hónapos kortól)

Hozzávalók:

  • 100 g szelídgesztenye
  • 1 nagy alma

Elkészítése:

A kiengedett gesztenyét kevés vízzel tegyük egy jénaiba, alufóliával fedjük le, és előmelegített sütőben kb. 8 percig pároljuk. Ekkor tegyük mellé a cikkekre vágott almát és újabb 10-15 percig hagyjuk benn. Ha kész, turmixoljuk össze.

 

Gesztenyés pulykamell (7 hónapos kortól)

Hozzávalók:

  • 100 g gesztenye (lehet fagyasztott is)
  • 30-40 g pulykamell
  • 1 db krumpli

Elkészítése:

A krumplit a pulykamellel tegyük fel párolni, közben a gesztenyét a sütőben süssük meg, vagy ha mirelit, kiolvasztás után kevés vízzel, alufóliával letakart jénaiban kb. 20-30 perc alatt pároljuk puhára. Először a gesztenyét turmixoljuk a főzővízzel és a hússal és csak annyi krumplit tegyünk hozzá, hogy a megfelelő állagot elérjük.

 

Gesztenyekrémleves

Hozzávalók:

  • 25 dkg gesztenyemassza
  • 1 l tej
  • 1 narancs héja
  • vanília
  • 2 ek keményítő (1 csomag vaníliás pudingpor)
  • 10 dkg mazsola
  • rum
  • fahéj

Elkészítése:

A mazsolát áztassuk annyi rumba, hogy ellepje. A tej egy részét melegítsük forrásig és tegyük bele a vaníliát, a lereszelt narancshéjat. Amíg hagyjuk kiolvadni a gesztenyemasszát, addig átveszi a narancs ízét és leszűrhetjük. Ha édesített gesztenyét kaptunk, azt nem kell már cukrozni. A tejet melegítsük forrásig, tördeljük bele a gesztenyemasszát és habverővel vagy botmixerrel dolgozzuk simára. Öntsük hozzá a narancsos tejet is, és a mazsoláról leszűrt rumot. Végül sűrítsük be a kevés hideg tejjel simára kevert keményítővel. Sült gesztenyét adhatunk levesbetétnek.

 

Ínyencségek szelídgesztenyéből

  • Gesztenyeliszt: a szárított gesztenye pörkölésével, majd megőrlésével készül, egyes vidékeken kenyeret is készítenek belőle.
  • Gesztenyesör: a szelídgesztenyét Európa déli országaiban gabonaként is számon tartják. Magas erjesztőképessége miatt a gesztenyelisztből (malátával keverve) „folyékony kenyeret” készítenek. Korzika egyik helyi specialitása.
  • Gesztenyepálinka: szelídgesztenyéből készítik, prémium kategóriának számít.
  • Gesztenyeméz: sötétbarna színű, különleges ízvilágú mézféle. Mint arról decemberi magazinunkban már beszámoltunk, csökkenti a vérszegénységet a számos nyomelem és magas ásványianyag-tartalma miatt. Visszértágulatra és trombózisra való hajlam esetén is előnyös a fogyasztása, de gyulladásokra is használhatjuk. Kesernyés íze miatt sütéshez és főzéshez nem javasolt.
  • Marrons glacés: az olasz kulinária világhírűvé vált édessége. A termést speciális módon szárítják, majd tömény cukorszirupban kandírozzák.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

10 TIPP, HOGY MEGSZABADULJON A MÉREGANYAGOKTÓL

AMIKOR A STRESSZTŐL BETEG A GYOMOR

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink