A hűvösebb hónapokban érdemes rendszeresen szelídgesztenyét fogyasztani. Elmondjuk, miért olyan egészséges, és néhány nagyszerű receptet is ajánlunk!

Őszi vitaminbomba: egyél több gesztenyét!

Miért hasznos?

A diófélék családjához tartozó gesztenye a földimogyoró, dió, kesudió, kókuszdió és mandula közül a legtöbb C-vitamint tartalmazza. A citrusfélék, a savanyított káposzta, a csipkebogyó mellett érdemes rendszeresen fogyasztani az igazi téli csemegének számító szelídgesztenyét. Az imént felsorolt diófélék közül egyedül a kesudió előzi meg a B2-vitamin tekintetében, B6-vitaminforrásként pedig hatékonyabb a kókusznál és a mandulánál is. A szelídgesztenye jó nátrium-, kálium-, foszfor- és kalciumforrás, ráadásul a többi diófélével és magvakkal szemben alig tartalmaz zsírt (lásd alább), ezért natúr változata testsúlycsökkentő étrendekbe, alacsony energiatartalmú diétákba is beépíthető. A gesztenye csökkentheti az éhségérzetet, magas szénhidráttartalma miatt helyettesítheti a gabona- és burgonyaféléket. Nem csoda tehát, hogy Európában a téli időszakban vagy nagyobb éhínség idején a túlélés kulcsa volt a gesztenyetermés.

 

Lisztérzékenyek is fogyaszthatják

A szelídgesztenye a gasztronómia számos területén kedvelt alapanyag. Felhasználható előételek, húsételek, levesek, mártások, köretek, pástétomok, pudingok, felfújtak, krémek és desszertek alapanyagaként. A gesztenyemasszát elsősorban édességek készítéséhez használjuk, pedig húsételek készítéséhez is kiváló. A gesztenye magas keményítőtartalmú és gluténmentes, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják – tudtuk meg Baranyi Kriszta dietetikustól, aki recepteket is ajánl gesztenyéből. A szakember szerint csecsemőknek már 6 hónapos kortól adható. Ellentétben a többi dió- és mogyorófélével, nem allergizáló hatású, ugyanakkor magas szénhidrát- és fehérjetartalma miatt tápláló főzelék készíthető belőle.

Adatok 100 g gesztenyére vonatkozóan:

Fehérje: 4,8 g

Zsír: 1,5 g

Szénhidrát: 32,6 g

 

Egészségügyi hatása

A szelídgesztenyefa gyümölcse és kérge gyomor, bélhurut, orrvérzés, vérköpés, lumbágó ellen gyakran használt. A népi gyógyászatban erőszeretettel alkalmazzák hasmenés, hurutos és légzőszervi megbetegedések, görcsök ellen. Téli meghűléskor főzete csökkenti a nyálkahártya-irritációt, de gargarizálószerként is használhatjuk légúti gyulladások esetén. A porrá őrölt kéreg mézzel keverve alkalmas köhögéscsillapításra. Ha pedig nyersen fogyasztjuk a termést, megszünteti a hasmenést, megnyugtatja bélrendszerünket, és pótolja a betegség miatt kiürült ásványi anyagokat. A gyümölcs héja – csersavtartalma miatt – szintén a hasmenés ellenszere, elődeink szerint. A gesztenyében található cseranyag vérzés esetén összehúzó hatású.

A tavasszal szedhető rügyek tisztító hatással vannak szervezetünkre, míg levelét közvetlenül a virágzás előtt és alatt érdemes gyűjteni. A magas csersavtartalmú levelekből teát főzhetünk, mely a népi gyógyászatban szamárköhögésre, száraz, görcsös köhögésre, asztmára ajánlott, de alkalmazzák fehérjevizelésnél is, sőt, ízületi merevséget és gyulladásos panaszokat, reumát is csillapíthat, hatóanyagai izomlazítóként is beválnak.

 

Ne keverjük össze!

A szelídgesztenye nem összekeverendő a vadgesztenyével. Igaz, ez utóbbinak is számos klinikai megfigyelés során igazolták gyógyhatásait: csökkenti a gyulladást és izzadványok képződését, javítja a perifériás vérkeringést és a nyirokáramlást, enyhíti a krónikus érpanaszokat. Javasolják visszérgyulladás, aranyeres bántalmak, visszeres lábszárfekély esetén, hatásos továbbá még porckorongsérvnél, valamint a csigolyák megbetegedésekor. A szakirodalom figyelmeztet, hogy a vadgesztenye házi szerek előállítására nem használható, mert csak pontosan adagolt készítményeitől várhatók eredmények!

Hazai lelőhelyek

A már Mátyás király udvarában is kedvelt szelídgesztenye az agyagos, káliumban dús meleg hegylejtőket szereti, hazánk legöregebb fái gesztenyefák, a Mecsek környékén, a Soproni- és a Kőszegi-hegységben, a Dunántúl délnyugati dombvidékén teremnek. Egyes városainkban és falvainkban, így például Velemben, Kőszegen, Ágfalván az olaszországihoz hasonló gesztenyefesztivállal ünneplik október táján az új termést.

Receptek gesztenyével

Gluténmentes kenyér gesztenyeliszttel

Hozzávalók:

  • 225 g gesztenyeliszt
  • 225 g rizs és burgonyaliszt keveréke
  • szárított élesztő 150 ml vízben feloldva
  • 2 ek cukor
  • 100 ml langyos tej
  • 2 tojás
  • 6 ek olaj
  • 1 kk só

Elkészítése:

Keverjük össze a kétféle lisztet, a sót és a cukrot egy tálban. Egy másik tálban verjük fel a két tojást a tejjel és az olajjal, majd öntsük hozzá az élesztőt, keverjük el. A folyékony masszát adjuk a liszthez és készítsünk belőle ragacsosabb tésztát. Tegyük a tésztát egy kivajazott tepsibe, majd hagyjuk kelni meleg helyen egy órát. Ha a duplájára kelt, 200 °C-ra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt készre süthetjük.

 

Gesztenye almával (6 hónapos kortól)

Hozzávalók:

  • 100 g szelídgesztenye
  • 1 nagy alma

Elkészítése:

A kiengedett gesztenyét kevés vízzel tegyük egy jénaiba, alufóliával fedjük le, és előmelegített sütőben kb. 8 percig pároljuk. Ekkor tegyük mellé a cikkekre vágott almát és újabb 10-15 percig hagyjuk benn. Ha kész, turmixoljuk össze.

 

Gesztenyés pulykamell (7 hónapos kortól)

Hozzávalók:

  • 100 g gesztenye (lehet fagyasztott is)
  • 30-40 g pulykamell
  • 1 db krumpli

Elkészítése:

A krumplit a pulykamellel tegyük fel párolni, közben a gesztenyét a sütőben süssük meg, vagy ha mirelit, kiolvasztás után kevés vízzel, alufóliával letakart jénaiban kb. 20-30 perc alatt pároljuk puhára. Először a gesztenyét turmixoljuk a főzővízzel és a hússal és csak annyi krumplit tegyünk hozzá, hogy a megfelelő állagot elérjük.

 

Gesztenyekrémleves

Hozzávalók:

  • 25 dkg gesztenyemassza
  • 1 l tej
  • 1 narancs héja
  • vanília
  • 2 ek keményítő (1 csomag vaníliás pudingpor)
  • 10 dkg mazsola
  • rum
  • fahéj

Elkészítése:

A mazsolát áztassuk annyi rumba, hogy ellepje. A tej egy részét melegítsük forrásig és tegyük bele a vaníliát, a lereszelt narancshéjat. Amíg hagyjuk kiolvadni a gesztenyemasszát, addig átveszi a narancs ízét és leszűrhetjük. Ha édesített gesztenyét kaptunk, azt nem kell már cukrozni. A tejet melegítsük forrásig, tördeljük bele a gesztenyemasszát és habverővel vagy botmixerrel dolgozzuk simára. Öntsük hozzá a narancsos tejet is, és a mazsoláról leszűrt rumot. Végül sűrítsük be a kevés hideg tejjel simára kevert keményítővel. Sült gesztenyét adhatunk levesbetétnek.

 

Ínyencségek szelídgesztenyéből

  • Gesztenyeliszt: a szárított gesztenye pörkölésével, majd megőrlésével készül, egyes vidékeken kenyeret is készítenek belőle.
  • Gesztenyesör: a szelídgesztenyét Európa déli országaiban gabonaként is számon tartják. Magas erjesztőképessége miatt a gesztenyelisztből (malátával keverve) „folyékony kenyeret” készítenek. Korzika egyik helyi specialitása.
  • Gesztenyepálinka: szelídgesztenyéből készítik, prémium kategóriának számít.
  • Gesztenyeméz: sötétbarna színű, különleges ízvilágú mézféle. Mint arról decemberi magazinunkban már beszámoltunk, csökkenti a vérszegénységet a számos nyomelem és magas ásványianyag-tartalma miatt. Visszértágulatra és trombózisra való hajlam esetén is előnyös a fogyasztása, de gyulladásokra is használhatjuk. Kesernyés íze miatt sütéshez és főzéshez nem javasolt.
  • Marrons glacés: az olasz kulinária világhírűvé vált édessége. A termést speciális módon szárítják, majd tömény cukorszirupban kandírozzák.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

10 TIPP, HOGY MEGSZABADULJON A MÉREGANYAGOKTÓL

AMIKOR A STRESSZTŐL BETEG A GYOMOR

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Több jó baci, kevesebb kiló – a bélflóra-barát diéta titkai
Nézd meg, hogyan támogathatod a jó baktériumokat az étrendeddel – és hogyan segíthetnek ők téged.
Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka

Ajánlataink