Két mozgásterapeuta szerint a reflux kezelésében nem a gyomron belül kell keresni az okot és a megoldást. Tapasztalataik szerint ugyanis a rekeszizom erősítésével ez a súlyossá válható betegség gyógyítható. 

Egy különleges edzéssel gyógyítható a reflux

Iklódi Zoltán és Gergely Tibor mozgásterapeuták szerint a reflux változatos, sokszor kellemetlen és akár súlyos tüneteit a rekeszizom gyengesége okozhatja, amely nem engedi rendesen záródni a gyomorszájat. A gyógyszerek a gyomorsav mennyiségét próbálják csökkenteni, hogy kevesebb áramoljon a nyelőcsőbe. Ha azonban a gyomorszáj normálisan működne, akkor a nedv, bármennyi van is, nem juthatna ki.

HOL IS VAN?

A hasüreget alulról a medencecsont és izmai, hátulról a gerinc ágyéki szakasza és annak izmai, oldalról és elölről a hasizmok rétegei, felülről pedig a rekeszizom határolja. A medence és a törzs izmait sokkal többet használjuk, mint a rekeszizmot, már azzal is, hogy felkelünk, járkálunk, teszünk-veszünk, így aztán azok erősebbek is. A gyomorszáj ott található, ahol a nyelőcső áthatol a rekeszizmon. Alatta helyezkedik el egyebek közt az emésztőrendszer, fölötte pedig a tüdő és a szív.

A reflux oka lehet minden, ami a hasban lévő nyomást növeli; gyakori puffadás, nagy zabálások, túlzott hasizomedzések, de akár alkati tényezők is. A szálkás, vékony emberek, például a maratonfutók esetében nagyobb az esély a kialakulására, mert „túl jól” tart a has- és az egész törzsizomzatuk, tehát növeli a nyomást. A görnyedt ülés miatti nagyobb hasűri nyomás is a rekeszizmot terheli, felfelé „tolja” a gyomrot. Ezt azonban nem érezzük időben, kivéve egyegy nagy étkezés után, amikor „majd kipukkadunk”, feszül a hasüreg, és csak egyenesen tudunk ülni.

ELFELEJTETT LÉGZÉS

Kisgyermekkorban a levegőt még nagyrészt hasi légzés útján vesszük, majd később „leszokunk” erről, legalábbis a legtöbben. A férfiak ugyan többet lélegeznek hasba, de ahhoz ők sem eleget, hogy karban is tartsák az izmot. A pihegő hasi légzés pont annyira edzi a rekeszizmot, mint a combot a séta a kisboltig… Ülve – ráadásul görnyedten – ez nem megy, és a képernyő előtt amúgy is csupán pár deci levegővel vegetálunk egész nap.

Sportolásnál sem hasba lélegzünk, mert a törzsizmok ellentartanak. A jógában van ugyan hasi légzés, de a has- és a törzsizmok erejével fújják ki a levegőt, ami a refluxnak nem jó, mert tovább növeli a nyomást. – Azt szoktuk javasolni, csalják el a kifújást, csak engedjék ki a levegőt – mondja a mozgásterapeuta.

NEM BARÁT

A hasprés összenyomja a hasüreget és feszíti az izmot. – Inkább a statikus gyakorlatokat szoktuk javasolni, például a planket. Egyébként nincs is szükség nagy terhelésre, csak azt kellene elérni, hogy egyenesen tudjunk ülni, hogy ne fájjon a hátunk, a nyakunk, úgy kevésbé alakulhat ki a reflux is – jegyzi meg a mozgásterapeuta. Ha a rekeszizom gyenge a nyomástól, változik az alakja, és sokszor nem engedi összezáródni a gyomorszájat. Minél többször történik ez meg, annál nagyobb az esély arra, hogy a gyomorsav vagy a gőze feljusson a nyelőcsőbe, a garatba vagy akár visszafolyjon a légcsőbe és rengetegféle kellemetlen tünetet okozzon.

A MEGOLDÁS – Megerősítjük a rekeszizmot, csökkentjük alatta a nyomást, ezzel befolyásoljuk a gyomorszáj működését – mondja Iklódi Zoltán. A kezelésen háton fekszik a páciens, csak a bordáitól a medencéjéig kell felhúznia a ruháját. A nagyjából húszperces – finom – hasmasszázs közben lehetnek érzékeny pontok, kiderülhet puffadás, székrekedés, fájdalom, amelyeken lehet is segíteni. A hasi légzés megtanulása után következik egy olyan fogás, amely néhány hirtelen – nem fájdalmas – mozdulatból áll és házi feladat is van; erősíteni a rekeszizmot.

Ehhez idő kell, hetekig naponta többször is csinálni kell a negyedórás gyakorlatot. Ahogy minden más izom, ha eddzük, hétről hétre erősebb lesz, így le is bukik, aki nem gyakorol. Ha tudatosul a rekeszizom edzése, karban lehet tartani az esetleg visszatérő refluxot. A gyógyulás aránylag gyors, de egyénfüggő: ki több, ki kevesebb kezeléstől jön helyre, de az is előfordul, hogy nem lehet „csodát tenni”.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.
Kis tettek nagy célokért
A fenntarthatóság, az értékállóság, a tudatosság és újrahasznosítás már nem egy megfoghatatlan, távoli fogalomcsoport, amelyet egyénenként képtelenség lenne értelmezni, beépíteni az életünkbe. Éppen ezért mielőbb a mindennapok megszokott részévé kell tennünk annak érdekében, hogy kedvező változást érhessünk el, és egy élhetőbb világot hagyjunk a gyermekeinkre, unokáinkra.
Villámgyors és egészséges: diétás süti air fryerben percek alatt
Ha imádod az édességeket, de szeretnél egészségesebb alternatívákat kipróbálni, akkor az air fryer a legjobb barátod lehet a konyhában!

Ajánlataink