Itt a nátha, valamint influenza szezon. Ha pedig nem vagyunk elég elővigyázatosak, akkor középfülgyulladás alakul ki. Ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogyan fújjunk helyesen orrot és mikor használjunk orrcseppet.

Te tudod, hogyan kell helyesen orrot fújni?

A tévhit ellenére a nátha, régiesen „meghűlés”, nem csak úgy magától jön, hanem vírus okozza, mely cseppfertőzéssel terjed, azaz köhögéssel, tüsszentéssel. Ezért javasolt náthásan kerülni a közösséget, vagy ha mégis muszáj, szájmaszkot ajánlott viselni. Fontos, hogy minden esetlen használjunk zsebkendőt! A nátha az orrnyálkahártyák és ezzel együtt a melléküregi nyálkahártyák gyulladása. Szervezetünk jobban szereti az ideális hőmérsékletet, orrnyálkahártya esetén ez 20-21 fok. Hidegben a nyálkahártya ellenálló képessége gyengülhet, és aki naponta jár nagyobb embertömegben, tömegközlekedésen utazik, nagyobb eséllyel fertőződik meg egy tüsszentés vagy köhögés által. A téli időszakban, amikor az orrnyálkahártya szélsőséges időjárási és hőmérsékleti ingadozásoknak van kitéve, legyengül az ellenálló képessége, és a szezonális vírusok azonnal megbetegedést okoznak.

A nátha körülbelül 1 hét alatt zajlik le, mivel vírusos, ennek kezelése mindig tüneti, tehát nem ír fel rá az orvos antibiotikumot. Klasszikus tünetei az erős vizes orrváladékozás, orrdugulás, szaglásromlás, fejfájás. Ha egy hét után a vizes nátha sárgássá, zöldessé válik, erős fejfájás, fogba sugárzó fájdalom kíséri, akkor nagy valószínűséggel már bakteriális felülfertőződésről beszélünk, ez mindenképpen szakorvosi vizsgálatot kíván. Az orrfolyás sosem normális, azaz mindig valami megbetegedés okozza. Normálisan alap esetben is van orrváladék termelődés, de ez nem azt jelenti, hogy orrunkat naponta fújni kellene. A nyálkahártya csillószőrei a mirigyek által termelt váladékot hátrafele a garatba juttatják, amelyet, bár nem hangzik túl jól, észrevétlenül lenyelünk. A mirigyek által termelt váladék síkosít, védi a nyálkahártyát, immunanyagot tartalmaz. Minden fokozott orrfolyás viszont valami következménye: lehet az egy allergia, egy vírusos nátha, egy foglalkozási ártalom pl. faüzem, festékkel vegyszerekkel dolgozók esetében, vagy egy kónikus orrmelléküreg-gyulladás is.

Erősen ajánlott a náthával otthon maradni, mivel fertőző, és a szervezetünk is jobban reagál, gyógyul pihenés mellett. A családon belül is érdemes figyelni arra, hogy ne tüsszögjünk szabadon, hanem zsebkendőbe, és sose a kezünkbe, hiszen a cseppeket tovább adjuk kezünkön is. Javasolt szájmaszk viselése, ma már patikákban lehet kapni többfélét is.

Nagyon fontos a termelődött orrváladék leszívása, kifújása. Az egész orr-orrmelléküreg úgy van megtervezve, hogy biztosított legyen a váladék elfolyása és a szellőzés. Ha ez blokkolt, máshol is kialakulhatnak gyulladásos folyamatok. Az sem mindegy, hogyan fújjuk az orrunkat, fontos, hogy felváltva tisztítsuk ki az orrnyílásokat. Az egyik oldali orrfelet befogjuk, majd a másik oldalt erősen fújjuk, majd cserélünk. Ha nagyon dugult az orr, előtte érdemes mindenképpen lohasztó orrcseppel felszabadítani az elzáródást, hogy a váladék valóban kijusson.

Emellett megfázások és egyéb orrbetegségek esetén mindenképpen ajánlott legalább napi 1x a tengeri sós orrmosás. A tengeri só gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatású. A sok orrfújástól kipirosodhat és kiszáradhat a bőrünk is, ezért szükség lehet ápoló orrkenőcs használatára is. Érdemes gőzölni is kicsit, ilyenkor használhatunk eukaliptusz illóolajat is, ami szintén segít megnyitni az orrot.

A piacon számtalan lohasztó orrspray és orrcsepp kapható. Dr. Tóth Eszter fül-orr-gégész szakorvos szerint, az orrcseppek sokkal hatékonyabbak, ezt egy vizsgálat is bizonyítja, miszerint a spray formában a hatóanyag az orr elejéig jut csak el, míg az orrcsepp egészen hátra folyik. A fül-orr-gégész ezért azt javasolja, feküdjük hanyatt, a fejet kicsit oldalt fordítva cseppentsünk az egyik orrnyílásba, várjunk pár másodpercet, és a másik oldalon is végezzük el ugyanezt. A megfelelő hatóanyagú orrcsepp hatása akár 6-8 órán keresztül is tart, így elég 2x3x használni egy nap. Nem érdemes túlzásba vinni, mert az már a nyálkahártyát károsítja, orrvérzést is okozhat.

A lohasztó orrcseppeket 10-14 napnál tovább nem szabad használni, mert függőséget okoz. Vannak, akik évek óta orrcseppel alszanak el, a túlzott használat miatt sajnos ilyen esetekben már csak a műtéti megoldás segít.

Ha náthásak vagyunk, fontos a napi minimum 2 liter folyadékbevitel, főleg meleg tea fogyasztása, C-vitamin, és ha szükséges, akkor nem-szteroidos gyulladáscsökkentők szedése.

Az elhanyagolt náthának komoly következményei is lehetnek, ilyen például a bakteriális orrmelléküreg gyulladás, annak minden súlyos tünetével. Ne felejtsük el, orrunkhoz nagyon közel van az agy, a szemüreg. Gennyes náthával minden esetben javasolt fül-orr-gégész szakorvos felkeresése!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink