1. Mi a testzsírszázalék?
A testzsírszázalék a zsírszövet aránya a teljes testtömeghez viszonyítva. A férfiak és a nők testzsíraránya eltérő. Egy teljesen leszálkásított testépítő férfi verseny előtt nagyjából 3-4 százalékos testzsírral rendelkezik. Nők számára ez elérhetetlen. Még egy szuperizmos és szálkás testépítő nő a színpadon is csak 8-9 százalékos zsírarányig tud lemenni.
2. Az izomtól is függ a kinézet
A testzsírszázalék csak a zsírarányra vonatkozik, tehát nem veszi figyelembe az izomtömegnek az arányát. Tehát azonos testzsírszázalékkal rendelkező emberek is nézhetnek ki teljesen másképp az izommennyiség függvényében.
3. Testzsírszázalék-értékek és jellemzők
Nők
- Esszenciális testzsír: 8–10%
- Profi sportoló: 14–20%
- Hobbisportoló: 21–24%
- Átlagos: 25–30% %
- Túlsúly: 31%-tól
Férfiak
- Esszenciális testzsír: 2–4%
- Profi sportoló: 6–13%
- Hobbisportoló: 14–17%
- Átlagos: 18–25%
- Túlsúly: 26%-tól
Testzsírra mindenkinek szüksége van az életben maradáshoz – zsírréteg védi a belső szerveket, energiát raktároz vészhelyzet esetére stb. Az esszenciális testzsírszázalék tehát az a minimális zsírmennyiség, ami a túléléshez szükséges. A szervezet működésének az összeomlásához vezet, ha ez alá az arány alá megyünk, de már megközelíteni és hosszabb távon ezt tartani is veszélyes.
Ha szálkás, izmos megjelenést szeretnél elérni, akkor a profi sportolói szintet kellene megcéloznod. De vedd figyelembe, hogy 15 százalékos testzsír alatt már menstruációs problémák jelentkezhetnek!
Amennyiben „csak” egészséges szeretnél lenni, és büszkén tekinteni a tükörbe, akkor bőven elég a 21–24 százalékos hobbisportolói zsírarányt kitűznöd célnak. Viszont ha az átlagos zóna felső végében vagy a túlsúlyos kategóriában vagy jelenleg, úgy némi testzsírcsökkentés az egészségedet szolgálja, tehát jó cél lehet.
4. A testzsírszázalék megállapítása kaliperes (tolómérős) méréssel
Ehhez a módszerhez szükséged lesz egy eszközre, az úgynevezett kaliperre (tolómérő, bőrredőmérő). Ez egy pár ezer forintos eszköz, és igen pontos eredményekkel szolgál. Nagyjából plusz-mínusz háromszázalékos hibahatárral mér. Arra viszont ügyelj, hogy mindig ugyanolyan körülmények között mérj – éhgyomorra, ugyanannyi folyadékfogyasztással, ugyanabban a napszakban. Nőknél a menstruációs ciklust is figyelembe kell venni!
A mérést otthon, egyedül, különösebb segítség nélkül is el tudod végezni, egyedül a mérési helyek pontosságára kell figyelned. Ugyanis ezzel a kis eszközzel minden kritikus területen – has, csípő, kar stb. – külön meg tudod mérni a testzsírszázalékodat. A kaliperrel össze kell csippentenie a bőrödet, majd kicsit elhúzva megmérni annak a redőnek a vastagságát centiméterben – rendelkezik nyomásjelölővel, így egyforma erővel tudod mindig összenyomni. Végül egy táblázatból ki tudod keresni az annak megfelelő testzsírszázalékot. (Digitális változatban is kapható.)
5. A testzsírszázalék megállapítása kalkulátorokkal
Az interneten számos ingyenes kalkulátort találhatsz, ahol különféle adatok megadása után kapsz egy megközelítő értéket. Nem biztos, hogy teljesen pontos eredményt kapsz, sőt, de kiindulási pontnak jó lehet, ha teljesen tanácstalan vagy.
6. Testzsírszázalékot mérő mérlegek
Ilyen eszköz szintén könnyen beszerezhető. A működési elve azon alapszik, hogy a zsír és az izomszövet eltérő elektromos ellenállással rendelkezik, így a testébe küldött elektromos jelek nagyságából számolja ki a testzsírszázalékát. Viszont hátránya, hogy vagy talpon, vagy kézen keresztül mér a szenzor, így vagy az alsó-, vagy a felsőtest ellenállását veszi jobban figyelembe. Ezzel pedig némiképp elcsúszott eredményt kaphatsz, amennyiben például inkább popsi-comb területre hízol, de olyan mérleged van, amelynek a szenzorát a kezedben kell fognod. Ha arányosan hízol mindenhova, akkor lényegében pontos adatokkal szolgálhat az eszköz.
Fontos: Ha valamiért jobban be vagy vizesedve – például a menstruációs ciklus idején –, hamis eredményt is kaphatsz.
7. Mérés DEXA-vizsgálat
Ez a legpontosabb módszer a testzsírszázalék meghatározására. Ezzel a technikával mérik általában a csontsűrűséget is, ám teljes testösszetétel meghatározására is alkalmas. Rendkívül alacsony sugárterhelés mellett készítenek egy teljes röntgenfelvételt a testéről, és ennek alapján határozzák meg az arányokat. Az egész mérés 10 percet vesz igénybe, ám rendszeres alkalmazása nem túl pénztárcabarát.
8. Mérés testkamrában
A testösszetételt mérő kamrák a légnyomást használják ki. Vagyis a kamrában lévő test és az abba beáramoltatott levegő együttes tömegéből és térfogatából kalkulálják ki a testösszetételt. Akárcsak a DEXA, ez is nagyon pontos eredményt hoz, ám igen költséges.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- A szálkásítás alapjai
- Diétamatek: Kalóriaszámlálás kezdőknek
- Mi az a zsigeri zsír, és miért olyan nehéz megszabadulni tőle?
- A testépítés csúcsa a dinasztiák után