1. Szereti a szíved
Ez a jótékony mozgásforma 28%-kal csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát – erre a következtetésre jutottak egy ausztrál tanulmány szerzői a vizsgálódásaik alapján. Mivel nincs terhelési csúcs, az úszás kifejezetten kíméletesen edzi a szívet. Emellett a víznyomás is kedvezően hat azáltal, hogy összenyomja a bőrfelszín alatti ereket: a vér a mellkas felé tolul, így a szívnek intenzívebben kell dolgoznia.
2. Pörög az anyagcsere
A medencék, tengerek és tavak vize ritkán ideális hőmérsékletű, tehát a testnek kell kiegyenlítenie a különbséget – ami felpörgeti az anyagcserét. Ráadásul az úszással izmot is építünk, és ez ugyancsak serkenti az anyagcserét: minél nagyobb a testben az izomtömeg, annál több kalóriát égetünk el, még az edzés után is.
3. Csökken a diabétesz kialakulásának kockázata
A fizikai aktivitás csökkenti a vércukorszintet, ugyanis ahhoz, hogy az izmok dolgozni tudjanak, energiára van szükség, mely mindenekelőtt az elfogyasztott szénhidrátokból származik. Az energia pótlását a véráramból nyert cukorból biztosítja a szervezet. Az úszás azonban emellett javítja a sejtek inzulinérzékenységét is – ez azt jelenti, hogy a hasnyálmirigynek kevesebb inzulint kell kibocsátania, így csökken a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye.
Tippek (újra)kezdő úszóknak
4. Izom és ízületek
Az úszás az egész testet edzi, a kisebb és a nagyobb izomcsoportokat egyaránt erősíti. Ám mivel a vízben mozgunk, az ízületeket kíméletesen mozgatjuk át – a vállaktól a csípőn át a térdekig. Érezhetően javítja a mozgékonyságot, és további pozitív hatása, hogy oldja a vállban és a hátban lévő feszültséget.
5. Egészséges fogyás
A közelmúltban megjelent egy német tanulmány, amelyben különböző sporttevékenységek energiaigényét hasonlították össze a szakemberek. Kimutatták, hogy az úszás és a kerékpározás során hasonló a test energiafelhasználása. Egyórányi mellúszás alatt akár 531 kcal-t is elégethetünk, csakúgy, mint ugyanennyi ideig tartó bringázással.
6. Nyugodt alvás
Bizonyított, hogy a fizikai aktivitás kulcsfontosságú az alvásproblémák kezelésében. A sportolás hatására csökken a stressz, oldódik a feszültség, megnyugszunk, és este könnyebben elalszunk. Azonban ne feledjük, hogy rövid távon az úszás éberebbé tesz, hiszen megdolgoztatja a keringést, tehát az edzés és a lefekvés között legalább 2 óra teljen el.
7. Kiváló kondíció
Az úszás mindenekelőtt az állóképességet javítja – erősíti a szívet és a keringési rendszert. A vízben 14-szer nagyobb az ellenállás, mint a szárazföldön, vagyis a mozgás jelentősen több energiát igényel ebben a közegben. Különösen igaz ez a gyorsúszásra. Egy kis gyakorlással egyre hosszabb ideig leszel képes tempózni, és gyorsan javul majd az erőnléted.
Aquafitnesz: Eddz vízben, védd az ízületeidet!
8. Jobb tüdőkapacitás
Egy amerikai kutatás eredményei szerint az úszók tüdőkapacitása nagyobb, mint a futóké. A légzőszervek izomzata úszás közben folyamatosan aktív, hiszen a víznyomás gondoskodik róla, hogy erőteljesebben lélegezzünk. Az asztmások számára is ideális sport!
9. Jókedvre derít
Ha vízben mozgunk, élénkebbé válik a vérkeringés az agyunkban, ezért könnyebben oldjuk meg a problémákat, de az úszás egyébként is pozitívan hat a kognitív működésre. Elősegíti az idegsejtek regenerációját és serkenti a szerotonintermelést, tehát rendszeres tempózással hatékonyabban győzhetjük le a rosszkedvet.
Mély vízben ne lankadjon a figyelem!