Sérülékeny csontok
Csontjainknak a megfelelő mennyiségű kalcium mellett szüksége van fehérjére is. Minél kevesebb proteint fogyaszt, annál nagyobb az esély a csontritkulásra. Természetesen nem csak a fehérjében szegény étkezés vezethet csontsűrűségvesztéshez, de megfelelő étrenddel megelőzhető a baj. Ha a szerveink nem jutnak elég fehérjéhez, máshonnan vonnak el – például a csontozatból, izomzatból.
Törékeny körmök és hajvégek
Nem csupán a csontozatunk lesz törékenyebb, hanem a körmünk és a hajunk is, ha nem eszünk megfelelő mennyiségű fehérjét. Hajunk kevésbé lesz fénylő, ragyogó, és veszíthet a tömegéből is. Ha azonban figyelünk a fehérjebevitelre, néhány hónap után ismét egészséges lesz a hajkoronánk, és a töredezett körmökkel sem kell bajlódnunk.
Súlyvesztés
Elsőre még jól is hangzik, pedig nem az: ilyenkor nem zsírból, hanem izomból veszít, ráadásul nem is keveset. Amint már említettük, ha a szervezet nem kap elég fehérjét, onnan „szerez”, ahonnan tud: az izmokból. A zsírraktárak sajnos érintetlenül maradnak, lassul az anyagcsere, arról nem is beszélve, hogy milyen könnyen eltűnik a kemény munka gyümölcse, a szálkás izomzat.
Fáradékonyság
Bizonyos esetekben teljesen normális, ha fáradékonynak érzi magát, elég egy rossz éjszaka, egy kiadósabb edzés, egy stresszesebb időszak. De ha állandóan fáradt, levert, az egyáltalán nem normális. A protein a hemoglobin fontos alkotóeleme, ami a vörösvérsejteket és az oxigént szállítja a szervezetben. Az alacsony oxigénszint pedig okozhat gyengeséget és fáradékonyságot.
Megfázás megfázás után
A protein erősíti az immunrendszert is – hiánya értelemszerűen gond, hiszen a gyenge szervezet könnyebben betegszik meg, kevésbé hatékonyan harcol a vírusok, baktériumok ellen. Aki kevés fehérjét fogyaszt, gyakrabban beteg, mint az átlag.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- A húson túl – 9 kiemelkedő fehérjeforrás
- Fehérje nélkül nem megy!
- Lehet fogyni a joghurtdiétával? Íme a dietetikus véleménye