Cross tréning a vízen
A FloatFit nem más, mint egy hétköznapi gyakorlatsorból álló cross tréning, amit a szárazföld helyett a vízen kell végezni. „Az edzés összesen 30 perc, de pont olyan erőteljes, mint egy 60 perces óra, hiszen az instabil felületen végzett feladatok közben azokat az izmokat is kénytelenek vagyunk használni, amelyeket a stabil felületen végzett edzéseken rendszerint elhanyagolunk. Az instabil felületből adódóan pedig még jól szórakozunk is edzés közben” – meséli Takács Zsuzsa FloatFit Master Trainer, aki már nem egy vízbe bukfencezést látott gyakorlás közben.
AquaBase az új eszköz
Az órát egy katonai szövetből készült úgynevezett AquaBase eszközzel tartják. Az ezen az eszközön végzett edzés fejleszti az egyensúlyt, a koordinációt, növeli az edzettségi szintet és segít megelőzni a kisebb sérüléseket, az időskori instabilitást, növeli az erőt és az állóképességet. Kiegészítő eszközként használhatunk labdákat és szalagokat is.
Fél óra, komplett edzés
„Kicsit rövidnek tűnhet az idő, de mivel az edzés magas intenzitáson folyik, a munkavégzés pedig folyamatos, nincs is szükség hosszabb időre, mint 30 percre – ami már magába foglalja a bemelegítést és a levezetést is. Az óra gyakorlatai guggolásra, fekvőtámaszra, alkartámaszra és hasizomgyakorlatra épülnek, ezek sokféle változatával. Az intervall rész négy vagy öt ciklusból áll, a ciklusokat követően, de még a levezetés előtt rövid »challenge« szakaszt iktatunk be, ahol felváltva taposunk vagy éppen statikus egyensúlyi gyakorlatokat végzünk, forgunk, ugrálunk és/vagy ezek kombinációját végezzük.
Talán ez a FloatFit legizgalmasabb része. Az edzés végére aztán kellőképpen elfáradunk és azon kapjuk magunkat, hogy a nagy koncentrációban elfelejtettük a napi problémáinkat, csak magunkra figyeltünk és remélhetőleg a jól ismert »flow« érzés is hatalmába kerített bennünket.”
Fáj valami? Irány a víz!
Az AquaBase használata közben a víz természetes mozgása során spontán módon bekapcsolódnak a core-izmok. Ezáltal erősítjük a stabilizáló izmokat, amelyek általában inaktívak maradnak, ha stabil felületen, például a szárazföldön edzünk. A core-izmok erősítése kulcsfontosságú mind a hétköznapokban, mind a rehabilitációban, a sportolási készségek fejlesztésében és a sérülések megelőzésében is. „Ezért mozgásszervi problémákkal küzdőknek is kifejezetten javasoljuk az AquaBase felületén végzett rehabilitációs és erősítő edzéseket, természetesen ebben az esetben előzetes konzultáció szükséges a sérülés, illetve a probléma típusáról a megfelelő gyakorlatsor összeállítása érdekében.”
Bárki kipróbálhatja
Jó hír, hogy nincs előírás a minimális edzettségi szintre vonatkozóan, tehát mindenki részt vehet az órákon. Persze fontos tudatni az edzővel, hogy ki milyen erőnléti állapotban van, esetleg van-e sérülés vagy probléma, amire jobban kell figyelni. A gyakorlatok nehezebb és könnyebb változatát is mindig bemutatják az edzők az órákon. „Sokan azt gondolják, hogy a részvétel egyik feltétele a már meglévő jó egyensúlyérzék. Pedig az edzés egyik lényege pont ennek a képességnek a fejlesztése” – bátorít a tréner.
Gyakorlás kérdése
Ha valaki kicsit ügyetlenebbnek érzi magát, az ne szegje kedvét, ugyanis már az óra végére teljesen bele lehet jönni a vízen való mozgásba. És rendszeres edzéssel gyorsan tapasztalható fejlődés, de kihívás is bőven van benne. Tökéletes lehet kiegészítő edzésnek, valamint kifejezetten mozgásszervi problémákkal küzdők számára speciális órákkal, új mozgástípusok alkalmazásával. Gyakorlásra is bőven van lehetőség, például kedden és csütörtökön a Holmes Place Budapest medencéjében lehet tenni egy próbát.
A 8 KEDVENC EDZÉSTERVÜNK, 30 SZUPER GYAKORLATTAL
FEL A CSÚCSRA! – SZIKLAMÁSZÁS KEZDŐKNEK