Alakformálás, erősödés, teljesítményfokozás, prevenció, gyógyítás... A funkcionális tréning a leghatékonyabb edzésformák egyike! De igazán hatásos csak úgy lehet, ha az adott módszert, eszközt megfelelően használjuk. Erről beszélgettünk Rajnay Kata gyógytornásszal.

Ne hagyd ki! Fantasztikus hatással van a testre a funkcionális edzés

Összehangolt működés

– A funkcionális edzés alapgondolata, miszerint egyszerre több izmot, izomcsoportot tréningezzünk, tagadhatatlanul jó. Már csak azért is, mert nincs olyan mozgás a hétköznapi életünk során, amiben egyszerre csak egy izom venne részt, minden mozgásunk izomkapcsolódások, izomösszehúzódások sorozata. Bizonyos izmok végzik a mozgást, az ellentétes működésűek pedig fékezik – mondja Rajnay Kata, a Gyógytornászda alapítója.

 

Teljesítményfokozás, javuló koordináció

– Előnye ennek az edzésformának, hogy megfelelő kivitelezés mellett akár a hétköznapi mozgások, akár a sportmozgások energiatakarékosabb, hatékonyabb kivitelezésére fejleszti a testünket. Ha megfelelő tengelyek mentén, tudatosan kapcsoljuk be az izmainkat, az sporttevékenység esetén teljesítményfokozó hatású lehet, javíthatja a koordinációt, valamint segít, hogy a megfelelő izmok kapcsoljanak be a különböző mozgások során – sorolja szakértőnk.

 

6 erősítő plankgyakorlat, amit imádni fogsz

 

Hibák a funkcionális edzés során

Ha nem megfelelően használjuk, rombolhatjuk is vele a testünket. A legtöbb esetben az a hiba, hogy nem megfelelően kivitelezik a funkcionális edzésen kiadott feladatokat, vagy nem megfelelő fokozatossággal, az alapok elsajátítása nélkül, mondjuk egy 5-10 éve aktivitást nem végző embernél rögtön belevágnak olyan dinamikájú és terhelésű gyakorlatba, amit heti több edzést végző emberek tudnak csak megcsinálni.

Kettlebell swing

Fotó: Shutterstock

 

Mik a funkcionális edzés fajtái?

A funkcionális edzés megkezdése előtt minden esetben javasolt lenne szakember felkeresése, mivel számos edzést hívunk funkcionális edzésnek, az ahhoz szükséges eszközöket pedig funkcionális eszközöknek.

– Funkcionális edzésnek számít egy saját testsúlyos edzés, amihez nehezítésként tehetünk instabil felszínt vagy elasztikus ellenállást, de funkcionális edzés egy kettlebell, hot iron vagy pilates óra is. Minden mozgásra igaz az, hogy az alapokat meg kell tanulni! Precízen, akár személyi edzés keretében, illetve javasolt új mozgások megkezdése előtt megkérdezni egy gyógytornászt, hogy az adott mozgásforma ajánlott-e a sportolni vágyónak.

 

3 kettlebell alapgyakorlat

 

Megelőzés, gyógyítás és a funkcionális edzés eszközei

– Gyógytornászként mi magunk is sokat alkalmazzuk a funkcionális tréninget a prevencióban vagy a rehabilitáció azon szakaszaiban, ahol az már lehetséges. Véleményünk szerint az instabil eszközök és a rugalmas ellenállások azok, amelyeknek minden órán, foglalkozáson elő kell fordulniuk az eszközhasználatunkban, mivel a stabil alapok elsajátításához nélkülözhetetlenek – mondja Rajnay Kata.

Ilyen eszközök a softball- vagy pilateslabda, amit akár a térdek közé szorítva, akár a medence alá helyezve is zseniálisan lehet alkalmazni.

Másik hatékony eszköz a „nagylabda” vagy gimnasztikai labda, számos felhasználási lehetőséggel, akár hátsó, akár elülső, akár oldalsó lánc tréningezésére.

A bosu vagy más instabil eszközök, melyek az alsó végtagi tréning nélkülözhetetlen eszközei, zseniálisan bevethetők a core-tréning nehezítésére.

Elasztikus ellenállásra pedig gumiszalagok, minibandek, óriás gumipántok, amelyekkel az alsó végtagi edzések mellett a dinamika, a robbanékonyság fejlesztése vagy éppen a felső végtagi erő és dinamizmus fejlesztése is lehetséges.

 

Miért fontos fejleszteni az egyensúlyt?

 

Először gyakorold be a saját testsúlyos mozgásokat!

Fontos azt is tudni, hogy mint minden mozgásnak, ennek is vannak fokozatai, és csak a fokozatosság elve szerint lehet a saját testsúlyos edzésben is ilyen eszközöket alkalmazni.

–Az első lépés mindig az, hogy a legegyszerűbb, legnagyobb alátámasztási felszínen, stabilan is képes legyen az ember kivitelezni a feladatot. Amennyiben úgy képes szabályosan kivitelezni, akkor mehetnek a plusznehezítések. A saját testsúlyos mozgásokat tényleg szinte mindenki csinálhatja, aki képes a megfelelő kiindulóhelyzetben, megfelelően kivitelezni a feladatot. Az eszközös gyakorlatoknál viszont már nehezebb a dolog, ott vannak azért olyan kihívások, melyek előtt komolyabb felkészülésre van szükség, ami nem azt jelenti, hogy nem lehet végezni, csak a megfelelő alapizomzat és testtudat nélkül komoly problémákat okozhatnak. Ilyenek például a súlyzós edzések vagy a csak instabil eszközökkel végzett tréningek.

 

A mobilizáció és az erősítés minden edzés alapja

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink