Kardióra fel!
A kalóriák égetése a kulcs a zsír csökkentéséhez: a leggyorsabb fogyást kardiomozgással érhetjük el. Az egész testet átmozgató, a vérnyomást emelő edzések a vékonyabb combok elérésében is segítenek. Bringázzon, fusson, ugrálókötelezzen minél gyakrabban. Ha teheti, hetente ötször 30 percnyi kardiót illesszen az edzéstervébe. Ha nincs sok ideje, trükközzön: sétáljon pár megállót a munkahelyére, autó helyett közlekedjen biciklivel.
Törjön magasabbra!
Minél magasabbra, annál jobb. Állítsa hegymenetre a futópadot; bringázzon fel a legközelebbi dombra, hegyre; lift helyett lépcsőzzön; hétvégenként túrázzon. Ezek a mozgásformák emelik a pulzusszámot, keményebb munkára kényszerítik a testet, több kalóriát égetnek el. Az emelkedők formálják a vádlit, a combot és a farizmokat.
Erősítsen!
A kardio gyönyörűen fogyaszt, de az igazán formás lábakhoz súlyok is kellenek. Dolgoztassa meg a comb izmait, ne féljen, hogy az izmoktól túl vastag lesz a combja – épp ellenkezőleg: vékony, tónusos izomzatot kap, ha rendszeresen végez comb- és farizom-erősítő gyakorlatokat.
Töltekezzen!
Nem győzzük eleget hangsúlyozni, milyen fontos, hogy reggelizzen. Az ébredés utániétkezés beindítja az anyagcserét, ha pedig már a kora reggeli órákban megadjuk a szervezetünknek a szükséges tápanyagokat, később kisebb eséllyel tör ránk a farkaséhség. A korai órákban felejtse el a cukrot és a fi nomított szénhidrátot. Kombináljon fehérjében, rostban és lassan felszívódó szénhidrátokban gazdag élelmiszereket – ezek megfelelő energiával látják el nem csak egy reggeli edzéshez, de az egész napi munkához, rohangáláshoz is, ráadásul az izomépítésben is segítenek.
Nasizzon!
Bizony, ha minden második órában eszik valami apróságot, elkerülheti a farkaséhséget, ami sokszor túlevéshez vezet. Nem csokira, csipszre gondolunk: egyen egy maréknyi bogyós gyümölcsöt vagy diófélét. A lényeg, hogy ez a kis nasi 150 kalóriánál ne tartalmazzon többet, viszont fehérjében és rostban gazdag legyen.
Jegyezze fel a kalóriákat!
A rossz hír az, hogy kizárólag mozgással nem lehet fogyni – se combból, se fenékből, se hasból. Az eredményhez az is kell, hogy kevesebbet egyen. Közhely, de tényleg működik: naplózza, hogy mit és mennyit eszik. Többféle kalória-adatbázis található már az interneten, amelyek segítenek a listázásban, de akár egy noteszba is vezetheti, mikor mit evett. Meg fog lepődni, mennyi kalóriát tartalmaz egy-egy étel, ráadásul, ha látja, mi mindent fogyasztott egész nap, talán könnyebben ellenáll a késő esti pizzaszeletnek.
Kutatások szerint azok, akik étkezési naplót vezettek heti hat napon át, kétszer annyit fogytak, mint azok, akik csak egy-egy napig jegyezték fel, hogy mennyi kalóriát vittek be a szervezetükbe. Fontos azonban, hogy semmilyen őrült diétába ne fogjon bele, a lényeg ezúttal is a fokozatosság, naponta legalább 1200–1500 kalóriát fogyasszon. Ennél kevesebbel talán gyorsabban fogyna, de nem éri meg, több jön vissza, amint abbahagyta a drasztikus fogyókúrát, arról már nem is beszélve, milyen rosszat tesz a szervezetének, ha éhezteti.
Igyon többet!
És ne gyümölcslevet, cukrozott üdítőket, szénsavas italokat vagy alkoholt, hanem vizet. A víz nulla kalóriát tartalmaz, és gondoskodik a szervezet hidratálásáról. Fontos, hogy mindig a keze ügyében tartson egy üveg vizet, hiszen a szomjúság érzetét gyakran éhséggel keverjük össze. Igyon egy-egy pohár vizet az étkezések előtt, ez kellőképpen eltelít és megvéd a túlevéstől. Ha nem szereti a víz ízét, tegyen bele citromot, uborkát, gyömbért, bogyós gyümölcsöket. Naponta minimum két-három liter vizet igyon meg, de ennél többet is fogyaszthat edzős napokon vagy kánikulában.