Sport 40 felett: Ezek a rendszeres fizikai aktivitás várható pozitív hatásai
Ha a negyedik X után vágunk bele a sportolásba, annak számos egészségügyi előnye lehet. Nézzük, melyek ezek:
- Nő a szív- és keringési rendszer teljesítőképessége, a tüdőkapacitás, az izomtömeg és az izomerő.
- Javul a mozgáskoordináció, az egyensúlyérzék, a hajlékonyság.
- Csökken a megbetegedések kialakulásának kockázata (pl. elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, mozgásszervi betegségek).
- Javul a pszichés állapot, a koncentráció, a szellemi teljesítmény.
Mikor lehet veszélyes a sport 40 felett?
Nem mindegy, hogy a testmozgás milyen intenzitású, gyakoriságú, és az sem, hogy pontosan milyen mozgásformáról van szó. A súlyfelesleggel rendelkező, a fizikai inaktivitást hirtelen mozgásban dúsabb életmódra váltó vagy a hobbiból testedzést űző emberek ritkán gondolnak arra, hogy kedvenc tréningjük akár veszélyeztetheti is az egészségüket. Sokan azt hiszik, hogy a sport 40 felett ugyanazokkal a mozgásformákkal, ugyanolyan intenzitással végezhető, mint 10-20 évvel fiatalabban és súlytöbblet nélkül. A rendszertelen, ritkán végzett sport ráadásul egy akut stresszhelyzet, amely fokozza a véralvadékonyságot és a stresszhormonok szintjét, és elhízás, inzulinrezisztencia, 2. típusú cukorbetegség, magas koleszterin- és trigliceridszint fennállásakor hozzájárulhat a keringési betegségek kockázatának növekedéséhez.
Ezek az átgondolatlanul végzett testedzéssel összefüggő főbb veszélyek!
Szívesemény
– A hirtelen szívhalál 16,9-szer gyakoribb mozgás közben/közvetlenül utána.
– A szívinfarktus 2–10-szer gyakoribb nagy fizikai aktivitás alatt/közvetlenül utána.
Vérnyomáskiugrás
Mozgásszervi probléma:
– rándulások
– ízületi szalag- vagy izomszakadás
– porckorongsérv
– sérülés ízületi aszimmetria miatt
Mozgásprogram és betegségek – fő a biztonság!
40 éves kor felett az is előfordulhat, hogy van egy vagy akár több olyan betegségünk, melyet figyelembe kell venni a mozgásprogram megtervezésénél, hiszen minden esetben a biztonságra kell törekedni.
– Magas vérnyomás betegség esetén például érdemes mellőzni a haspréssel járó gyakorlatokat (pl. hasizomgyakorlatok, nagyobb súlyok emelése), 180/120 Hgmm nyugalmi vérnyomásérték felett pedig nem javasolt az „edzés”, és terhelés alatt ne emelkedjen 220/120 Hgmm fölé a vérnyomás.
A haspréssel járó gyakorlatokat egyébként nemcsak a magas vérnyomás, hanem pl. az ISZB, az aranyér, a hasfali sérv, a zöldhályog esetén is ajánlott elkerülni.
– A szívizom elégtelen vérellátásával jellemezhető iszkémiás szívbetegségek (ISZB) gyanúja vagy fennállása esetén még az edzésprogram tervezése előtt kötelező a terheléses vizsgálat, és a kardiológus által javasolt testmozgások jönnek szóba.
– Légúti allergia, tüdőasztma vagy egyéb tüdőbetegség esetén ajánlott például az úszás, de a szabadtéri mozgásokat inkább allergénmentes időszakban, tiszta levegőn végezzük.
– Cukorbetegség esetén elengedhetetlen a fokozott vércukorkontroll naponta többször is, hogy elkerüljük a vércukorszint váratlan leesését. A biztonság kedvéért mindig legyen nálunk 2-3 dl 100%-os narancslé. Cukorbetegségben a rosszabb sebgyógyulás miatt tegyünk óvintézkedéseket a hámsérülések (pl. kidörzsölődés) ellen is.
– Mozgásszervi betegségek esetén első lépés az oldaleltérések feltárása (ortopédiai és/vagy FMS-vizsgálat) és korrekciója gyógytornász által összeállított és betanított egyéni mozgásprogram segítségével.
– Túlsúlyos és elhízott embereknél nemcsak a felsoroltak, hanem jó néhány egyéb betegség is előfordulhat akár egyidejűleg, ezért mindenképpen törekedni kell a súlytöbblet leadására, melynek egyik alapeleme a rendszeres testmozgás. Elhízottakra jellemző viszont a nehezített mozgáskoordináció, az egyensúlyzavar, gyakoriak a csípő/térd ízületi problémák, a lúdtalp, problémás a hőleadás, és többnyire az eddig felsorolt veszélyekre is figyelni kell.
Mozgásgyógyszer
A biztonságos mozgás érdekében első teendő az esetleges betegségek számba vétele, gyanú esetén kivizsgálás. Hasznos lehet a genetikai hajlam feltárása (pl. mélyvénás trombózis, magas koleszterin, triglicerid).
A fogyókúra legfontosabb tényezője a megfelelő táplálkozás. Az energiabevitel mérséklése mellett egyebek között érdemes az alacsony glikémiás indexű és telítettségű szénhidrátok, rostok, antioxidánsok, ómega-3 zsírsavak, vitaminok, ásványi anyagok (pl. magnézium) fogyasztására és a megfelelő folyadékbevitelre is figyelmet fordítani. A betegségekről, a terheléses vizsgálat eredményeiről a mozgásprogramot összeállító gyógytornászt, személyi edzőt is tájékoztatni kell!
Először az alacsony vagy közepes intenzitású edzésformákat választva, főleg 40 éves kor felett, súlyfelesleg vagy egyes betegségek fennállásakor, hogy a rendszeres testmozgás ne veszélyt, hanem egy egészséges életstílust jelentsen, annak összes áldásos hatásával együtt.
Cikkünk szerzője Dr. Gajdács Ágnes belgyógyász, obezitológus szakorvos.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Harc a zsírpárnák ellen 40 felett
- 3 ok, amiért érdemes megszeretni a kardiót
- Ezeket az ételeket és italokat fogyaszd, ha köszvényed van