Az emberi test az evolúció évmillióin át hozzászokott az állandó fizikai munkához, erre hangolódtak rá különböző szerveink, ehhez alkalmazkodott egész életünk is. Szakirányú vizsgálatok kimutatták, hogy az emberi test a felépítése és funkciója alapján nagy fizikai aktivitást igényel. Az ember évezredeken át csak akkor maradhatott életben, ha szervezete minden feladatát betöltötte. Ezt a totális funkcióképességet az adott életkörülmények állandóan megkövetelték, fenntartották, sőt még tovább is fejlesztették. A szervezet funkcióképessége viszont csak addig marad fenn, illetve fejlődik, ameddig arra igény van. Tehát minél kevesebb inger éri szervezetünket – például a testedzés hiányzik –, annál kevésbé képes a szervezet alkalmazkodni a külső ingerekhez. Amikor erre az alkalmazkodóképességre igazán szükség lenne, csak korlátozott mértékben áll rendelkezésre, s ez a szervezet gyors túlterheléséhez vezethet.
A testmozgásban a lényeg – a fokozatosság szigorú betartása mellett – a rendszerességen és a huzamosságon van. Az egészséges életre való törekvést már a szülők által, a gyermekkorban meg kell alapozni. A közös családi kirándulások, a sportrendezvényeken való közös részvétel, mind-mind erősítik gyermekünknek a sportra való igényét. A mozgást nem lehet elég korán elkezdeni, mert az élet, maga a mozgás. Viszont erőltetni sem lehet. A szülő a hozzáállásával, a sportos programokkal csak terelgetheti gyermekét a mozgás útja felé, választani azonban neki kell. Csinálja azt a mozgásformát, amelyben kedvét leli, miközben társakat talál és jól érzi magát. Már egész pici korban, néhány hónaposan, a baba és anyukája örömére el lehet kezdeni mozogni. A baba-mama torna a közös kis mozgás élményén felül remek kikapcsolódás. A különböző képességfejlesztő tornákon a nagy és finom motorikus mozgások fejlesztésével foglalkoznak. A rendszeresen végzett sporttevékenység, a különböző mozgásformák gyakorlása meghatározza gyermekünk későbbi mozgáskultúráját. A koordinációs képességet a labdajátékok mellett a küzdősportok fejlesztik a legjobban. Az izomzat erősítését csak később, a csontok hossznövekedésének befejeződésekor lehet elkezdeni, a fokozatosság elvének szigorú betartása mellett. A sport fegyelemre, kitartásra és küzdeni akarásra neveli gyermekeinket, mely tulajdonságoknak később, az élet más területein is hasznát veszik. A rendszeres testedzés pozitív hatást gyakorol a keringési rendszerre, az izomzatra, a légzésre és az anyagcsere-folyamatokra. A nagyobb testi aktivitás fokozza a testi és szellemi teljesítőképességet, és a fáradtsággal szembeni ellenálló képességet, valamint jótékony hatással van a lelki szférára is.
A gyermekkori rendszeres mozgással megalapozott képességek és a szervezetre gyakorolt pozitív hatások nagymértékben meghatározzák felnőttkori életünk minőségét.
LEHETSZ TE IS CÍMLAPLÁNY!
Miért ne lehetnél? Mi egy fotózás az élet nagy harcaihoz képest? Neked semmiség! Nem kell tökéletesnek lenned, egyszerűen csak hinned kell magadban. Hinned kell abban, hogy képes vagy arra te is, amire az influencerek, celebek, színésznők és a sportolók: felvállalni önmagad.Mutasd meg magad és mondd el történted a többi nőnek, hogy lássák, előtted nincs lehetetlen.
Jelentkezz a cimlaplany@mediaworks.hu e-mail címen 2019. november 29-én éjfélig.