Számos bizarr módszer és elképzelés létezik az edzés hatékonyságának növelésére. A KAATSU is furcsának tűnhet, azonban negyvenéves kutatási háttér és állítólag több százezer rehabilitációs és élsportolói tapasztalat bizonyítja a sikerét. A kérdés csak az, eddig miért nem tudtunk róla.

KAATSU – őrült(nek tűnő) japán csoda

A módszer kétségtelenül ijesztően hangzó lényege, hogy a véráram befolyásolása felerősíti az edzés kedvező hatásait, amihez ráadásul nincs szükség óriási terhelésre. Ez azt jelenti, hogy akár saját testsúllyal végzett edzéssel is olyan eredményt lehet elérni, mint kilók tömegeivel. – Ez a rehabilitációra szorulók és a mozgással ismerkedők számára különösen kedvező, de rendkívül hasznos az élsportolók és persze a fejlődésre éhes hobbisportolók esetén is – kezdi a KAATSU bemutatását Lakatos Péter master oktató. Mivel nincs szükség nagy súlyok használatára, nem terhelődnek az ízületek, a csontok, a szalagok, a lágyszövetek, kicsi a sérülés kockázata.

FELFÚJVA

Az edző pántokat helyez a kar, illetve a comb megfelelő helyére, amelyeket egy géppel megfelelő nyomásúra fúj fel. A KAATSU-rendszer két elemből áll; az úgynevezett ciklus folyamatosan felfúj és elereszt, ez bemelegít, levezet, lazít, épít – kinek mire van éppen szüksége. – Ez a sava-borsa, elképesztő hatása van, Japánban a kórházban ápolt betegeknél naponta használják – mondja Lakatos Péter. Az aktív edzés során pedig a megfelelő nyomásúra fújt pánttal kell edzeni. Van, aki csak sétál, más egyszerű gyakorlatokat végez az állapotának és a céljának megfelelően. A kezdő falnál, a haladóbb TRX-en, a még haladóbb pedig padon vagy talajon fekvőtámaszozik, például. Az ismétlésszám a rendelkezésre álló időtől függ, ami a karnál legfeljebb 15, az alsótestnél 20 perc lehet, így rövid idő alatt „letudhatjuk” az edzést. A fejlődéstől függően később lehet nagyobb súllyal dolgozni, többet ismételni vagy a nyomás értékén is változtatni.

„BECSAPOTT” AGY

A „laza” edzés elején úgy érezzük, akár a végtelenségig tudnánk csinálni, de aztán, a huszadik ismétlésnél kezdünk fáradni, a harmincadik előtt már szinte lehetetlennek tűnik a folytatás, pedig még két kört le kell nyomnunk. A KAATSU-rendszer azt üzeni az agynak, maximális terheléssel dolgozunk, ez az „átverés” a fejlődés kulcsa. Az „elszorított” részen a vér az artérián még áthalad, de a vénából már nem tér vissza. Ennek hatására az idegrendszer feltölti a végtagot vérrel, ez beindítja a gyógyító folyamatokat. Testedzés hatására tejsav termelődik az izmokban, ami a májba visszajutva a növekedési hormon fokozott termelésére készteti a szervezetet, amelyet nagyrészt a terhelés közben keletkező mikrosérülések helyreállítására használ fel. KAATSU-ban a kis ellenállás miatt ilyenek nem keletkeznek, ezért több „energiája” marad az öngyógyító folyamatoknak. Ennek köszönhetően egy csonttörés, szalag- vagy izomszakadás gyógyulási ideje, gyógytornával és egyéb rehabilitációs tevékenységekkel kiegészítve lényegesen csökken.

NŐKNEK IGAZI CSODA

Japánban állítólag szinte minden ötven év feletti nő rendszeresen KAATSU-zik, mert a véráramlás fokozása miatt minden apró hajszálér is telítődik vérrel, ez segíti a kollagén beépülését: gyorsabban nő a köröm és a haj, szebb lesz a bőr, de a fő ok az öregedésgátló hatása. Támogatja a zsírfogyást, ezért, ha az edzést megfelelő diétával egészítjük ki, feltűnően gyors testkompozíció-változás érhető el: sok zsír „ég el” és izmosodás kezdődik. Kicsit ugyan próbára teszi az akaraterőt, hogy az elején sokan farkaséhségről számolnak be, ami szintén a nagy mennyiségű felszabaduló növekedési hormon hatása. A hűtő kirámolásának megakadályozását általában azonban segíti a tudat, hogy nagyon hamar, már két-három hét után érződik és látszik is a hatása, és ehhez – eleinte – heti két edzés elég. Jó hír az is, hogy bár a terhelés lokális, a hatása globális, azaz hat az egész testre, tehát a fenekünk is formás lesz, már, ha Kaatsuban guggolunk. Segíti a csontképződést, ezért eredményes a csontritkulás megelőzésében is. Idősebb emberek edzéséhez is kiváló eszköz. – Anyukám 72 éves, megtanulta magára szerelni a pántokat és naponta használja a KAATSU-ciklust – árulja el Lakatos Péter.

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink