Ma esik, ma rossz hangulatban vagyok, ma a kedvenc filmem megy, és picit fáj a fejem is… A mozgásról igen könnyű lebeszélni magunkat, mondhatni, a kifogások gyártása végtelen. A kérdés az, hogyan győzhetjük le ezeket?

Maradjon motivált!

Azt mondják, az első két hónap a kritikus, aki eddig kitart, az már megszokja és kezdi élvezni a mozgást. De addig bizony az a fránya kísértő hang mindent megtesz, hogy visszatereljen a komfortzónába. Annak ellenére is, hogy tudjuk, a mozgásnak csak előnye van mind rövid, mind hosszú távon. És lássuk be, nem mindenkinek lételeme a mozgás, csak azoknak könnyű, akik akkor érzik magukat kiegyensúlyozottnak, ha lemozogták a felesleges energiájukat vagy a feszültséget. De ott vannak a többiek – mi, többiek – akik nyugodtak és békések mozgás nélkül is, akik az olvasásban nagyobb örömüket lelik, mint a testük gyötrésében. Nekünk ezt még tanulni kell. Egyszer Hosszú Katinkát kérdezték arról, miután áramszünetben is edzett a sötét uszodában, hogy mi lett volna, ha kimarad az a tréning. Azt mondta, hogy igazából semmi, de a rend, az rend, az akaraterő az, amikor nem a kifogást keressük, hanem odatesszük magunkat. Nehéz lenne megcáfolni, igaz?

A változtatás túl nehéz

Persze igaz, de ha túl sokat mondogatjuk, hajlamosak leszünk el is hinni, és feladni a céljainkat. Ha viszont úgy szemléljük: eldöntöttük, hogy új útra lépünk, és az a javunkra szolgál, s a végeredményben nagy örömünket leljük majd, az mindjárt másképp hangzik. A negatív gondolatok helyett használjunk pozitív állításokat. A túl nehéz helyett mondjuk azt, hogy „meg tudom csinálni”.

Találjuk meg a motivációt!

Legyen egy-két mondatunk arra, hogy miért is akarunk mozogni. Azért, hogy csinosabbak legyünk, vagy, mert fogyni akarunk, vagy, mert helyre akarjuk állítani az egészségünket, esetleg jó példát akarunk mutatni a gyereknek. Ha elapad a lelkesedésünk, kérjünk segítséget. A szüleink mindig biztatni fognak, a barátaink is nyilván támogatnak és segítenek átlendülni a holtpontokon. Egyet ne tegyünk: ne adjuk fel az első kanyarban.

Reális célokat keressünk

Ne rögtön 20 kilótól akarjunk megszabadulni, elég lesz 5 is. Ne rögtön félmaratonra készüljünk, hanem arra, hogy biztosan meglegyen a 3000 méter. Az irreális célokkal csak a kudarcot kódoljuk. Ne akarjunk rögtön másfél órás edzésbe kezdeni, az is jó, ha 30 percet tervezünk, de azt heti háromszor. Sokszor ott hibázzuk el, hogy rengeteg komoly célt fogalmazunk meg egyszerre, ami persze hatalmas nyomást jelent. Inkább legyen egyetlen célunk, de ahhoz ragaszkodjunk. Milyen a jó cél? Az, amelyik izgatottá és lelkessé tesz, nem az, ami agyonnyom.

Keretezzük át!

Ha a mozgás és az edzés leginkább kellemetlen élményként jelenik meg, és rossz érzéseket vált ki belőlünk, akkor ne nevezzük edzésnek. Hívjuk sétának, kirándulásnak, kutyasétáltatásnak, biciklizésnek a barátokkal, táncnak, játéknak a gyerekkel. Sokaknak tényleg csak ennyi kell, hogy megszabaduljanak a gondolattól, hogy sportolni muszáj. Ha játéknak vagy kimozdulásnak nevezik, akkor sokkal felszabadultabban látnak neki ezeknek a tevékenységeknek.

Mindenhol lehet mozogni

Ha csak annyit teszünk, hogy kevesebbet autózunk, buszozunk, és kihasználunk minden lehetőséget a gyaloglásra, máris sokat tettünk. Ugyanis gyaloglásra, lépcsőzésre számos alkalom adódik a nap folyamán. Ehhez még hozzá lehet tenni a YouTube-on keringő 5 perces gyakorlatokat. Semmi gyötrelem, viszont a semmittevést már szépen felszámoltuk. A kis sikerek, az apró erőfeszítések fogják felépíteni majd azt, hogy nagyobb feladatoknak is képesek legyünk nekifogni.

Akinek bejön a rendszer

Aki szereti aprólékosan megtervezni a hetet, az adott hónapot, az vegye fel a naptárba a mozgásra szánt időszakokat. Írja be előre, és aztán legyen hű kedvenc táblázatához, és valósítsa meg a beírt mozgásformákat.

Ezek is érdekelhetnek

Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.
3 remek őszi recept, ami felgyorsítja a fogyást
Itt az ősz, és vele együtt a gombás, padlizsános, almás, fahéjas finomságok szezonja. Válogatásunkban olyan diétás fogásokat gyűjtöttünk össze, amik nem csak segítik a fogyást, de igazi őszi ínyencségekkel készültek. Érdemes őket kipróbálni!

Ajánlataink