A funkcionális edzés rendkívül népszerű világszerte. De amellett, hogy szeretjük és csináljuk, vajon azt tudjuk-e, hogy derékfájdalom, sérv vagy bokasérülés ellen is hatásos?

Mobilizáció és erősítés – minden edzés alapja

Ha edzeni kezdünk, ezzel indítsunk

A funkcionális edzés a mozgásformák általános iskolája: felkészít a nagybetűs életre. Gyakorlatai a mindennapokban is megtalálható mozgásformákra építenek, segítenek, hogy tudjunk emelni, tartani, ugrani és landolni. Vagy saját testsúlyunkat biztonságosan és magabiztosan megmozgatni egy adott szituációban, akár húzásnál vagy tolásnál. A stabil ízületeket segítenek megerősíteni (pl. a derék) és a mobil ízületeket lelazítani (pl. a boka mozgástartományának növelése).

Melyiket mire?

Nézzük, milyen eszközökkel mely testrészünket tudjuk megerősíteni, stabilizálni!

  • Gumikötél: A térd stabilitására és a váll erősítésére
  • Bosu: A boka mobilitásában segít
  • TRX-gyakorlatok: Főként a törzs stabilitását tudjuk vele fejleszteni
  • Fitball-labdán fekvenyomás: Kitűnő vállfájdalomra
  • Kettlebell: A többi eszközhöz hasonlóan, ez is multifunkcionális, de a boka stabilitására és derékfájdalmakra rendkívül jól használható

3 kettlebell alapgyakorlat

 

Gyakorlatok az eszközökkel

Nem elég azt tudni, hogy milyen eszközhöz kell nyúlnunk, ismernünk kell a velük végezhető gyakorlatokat is. Azokat, amelyek közvetlenül a céljainkat szolgálják – például, ha derékbántalmaink vannak, akkor a törzsizmokat erősítő, de a derekat kímélő gyakorlatokra van szükségünk. Íme, egy kezdő lista:

  • Húzzuk szét a gumikötelet a fejünk felett nyújtott karral, egyenes háttal, vállszéles terpeszben – ez a vállunkat fogja erősíteni.
  • Egyensúlyozzunk a bosun két lábbal, majd egy lábbal (lábanként fél-fél percig), és ha már nagyon jól megy, guggolni is megpróbálhatunk rajta – ez remekül fejleszti majd a boka mobilitását.
  • Kettlebell swing, vagy más néven harangozás: ki hitte volna, hogy ez a gyakorlat nem csak a kőkemény popsikért felel, de derékbántalmakra is kifejezetten jó, mert stabilizálja a törzset?
  • Ha rálépünk egyik lábunkkal a gumikötél egyik végére, a másik végébe pedig beleakasztjuk az ujjainkat, és óvatosan felfelé toljuk a kötelet úgy, hogy a csukló megnyúljon – akkor a csukló mobilitását tudjuk erősíteni vele, ami ülőmunka mellett nagyon hasznos.
  • Egyenes lábemelés gumiszalag-ellenállással – akasszuk be a gumikötél mindkét végét egy stabil helyhez, lehetőleg földközelben. Az így kapott hurokba tegyük bele a nyújtott lábunkat, és emeljük fel hátra úgy, hogy a kötél kifeszüljön. Tartsuk így pár másodpercig és engedjük vissza – popsi- és derékerősítés.

egyensúly

Fotó: Shutterstock

Hogyan működik?

„Nézzük példának a bosut, hogy ez az eszköz hogyan tud a boka mobilitásában segíteni. A bokamobilitás egyik fontos része a propriocepció javítása, az inak és ízületek nyújtása mellett. A propriocepció lényege, hogy a proprioceptor sejtek a hirtelen izom-összehúzódásról tájékoztassák a szervezetünket, ezzel elkerülve a sérülést. Például, hogy egy félrelépésnél vagy megcsúszásnál időben tudjon reagálni a szervezet arra, hogy milyen irányú és erejű terhelés érte az adott izmokat és ízületeket. Instabil környezetben ezek a sejtek tréningelve vannak a folyamatos finommozgással, ezzel elősegítve a dinamikus kontroll javulását. Ha valakinek egyszer már sérült a bokája, ez a kontroll gyengül, fejlesztése a gyógytorna során erősen javallott. Ennek legjobb eszköze a bosu. Hiszen a féllabdán állva nem tudjuk a bokánkat stabilan tartani, annak körzésével folyamatosan egyensúlyban kell tartanunk magunkat” – magyarázza Takács Zsolt személyi edző.

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink