Ahogy nincs két egyforma ember, úgy nincs két egyforma köröm sem. Van, akinek a körme erős, gyorsan nő, nehezebben szakad és törik, ám a kevésbé szerencsések körme vékony, könnyen megsérül. A negatív tulajdonságokon egy kis odafigyeléssel, ápolással, és megfelelő táplálkozással azért lehet segíteni.
Ha törik, ha szakad…
A töredezett köröm lehet genetikai probléma is, de legtöbbször ehhez valamilyen környezeti hatás is társul: bizonyos vegyszerek rendszeres használata, gyakori vízben áztatás, helytelen vágási technika. Okozhatja kalciumhiány, valamint az A- és E-vitamin hiánya. Fogyasszon több tejterméket, sárgarépát, növényi olajat, olajos magvakat, ezek erősítik a körmöt.
Körömvágásnál ügyeljen arra, hogy ne sértse fel a körömágyat. A körömágy rendszeres sérülése is okozhatja a körmök töredezettségre való hajlamát. Szintén fontos, hogy a széleknél ne vágja vagy reszelje túl a körmöt. Azzal egyrészt felsértheti a bőrt, másrészt beszakíthatja a körmöt. Hagyja a széleknél egy kicsit szögletesebbre a körmöt, így elkerülheti a szakadást és a sérülést. Érdemes minden manikűrözésnél körömerősítő lakkot használni. Ez láthatatlan fedőréteg, amely erősíti a körmöket, véd a beszakadástól.
Szakadozott bőrre, repedezett körömre éjszaka kenjen körömvirágkrémet, babaolajat vagy extra szűz olívaolajat. Húzzon rá vékony pamutkesztyűt, és lehetőség szerint ebben aludjon.
Ha nem tudna így elaludni, hagyja rajta legalább egy-két órát, vagy amíg a krém vagy az olaj teljesen felszívódik. A kesztyű segít abban, hogy a kéz saját hője fellágyítsa a krémet vagy az olajféléket, így a bőr mélyebb rétegeibe hatoljanak, és teljes mértékben felszívódjanak, a bőrszegélyt és a körmöket is érintve.
Természetesen színes
Ha a köröm nem a lakktól színes, az bizony semmi jót nem jelent. A körmök gyakran besárgulnak, amit valamilyen vegyszer, krém vagy zselé okozhat, de lehet sötétszínű körömlakkok maradványa is, a lemosás után. És persze csúnya, sárga körmöket okozhat a dohányzás is. A nikotin ugyanis elszínezheti a körmöket.
Az elszíneződött köröm legjobb ellenszere a citromlé. Áztassa pár percre citromlébe vagy vattapamaccsal dörzsölje át alaposan a körmeit citromlével. Ez csak abban az esetben jó megoldás, ha a körömágy nem sérült, mert ha igen, az áztatás nagyon csíp. Egy polírozó szivaccsal le is dörzsölheti az elszíneződött felső réteget, de még így sem biztos, hogy a súlyosabb elszíneződések megszűnnek.
Érdemes minden alkalommal körömerősítőt vagy színtelen lakkot kenni a körmeire, mielőtt a színes lakkot felvinné. Így a színanyag nem érintkezik közvetlenül a körömmel és megakadályozható az elszíneződés. Amennyiben rendszeresen vegyszerrel dolgozik vagy túl sokat mosogat, mindig használjon gumikesztyűt, ezzel nem csak a körmeit, de az egész kézfejét védi.
Kevesen tudják, hogy a köröm színe nem csak sárga vagy sárgásbarna lehet, hanem – különféle problémákra utalva – más színre is válthat. Leggyakrabban fehér pöttyök, barázdák tűnhetnek fel a köröm felszínén, ezek kalcium- és cinkhiányt jelenthetnek. Ha azt tapasztalja, hogy a körme elszürkül, akkor valószínűleg túl sok méreganyag gyűlt fel a szervezetében. A túl halvány felszín a vér oxigénhiányos állapotát jelzi, míg a zöldes árnyalatot öltő köröm a fekély jele.
Körömrágás
Sajnos, a körömrágásról nagyon nehéz leszokni. Gyakorta még gyermekkorból jön, stressz vagy unalom hatására emelgethetjük ujjainkat a szánkhoz. Sokan nem csak a körmöt, de a körülötte lévő bőrt is rágják. Van úgy, hogy észre sem vesszük, mit teszünk, annyira öntudatlanná válik a mozdulat. A gyerekeket hajdanán úgy próbálták leszoktatni, hogy csípős vagy keserű ízű anyagokba mártották a kezüket, hogy ne akarják az ujjukat a szájukba venni. Felnőttként sokat javíthat a helyzeten a műköröm, vagy egy szakszerű, szép manikűr, amelyet tényleg nem szeretnénk tönkretenni, vagy amelyet meg sem lehet rágni.
Mű a köröm
Állítólag a műköröm fokozatosan kimegy a divatból. A tippes, zselés, porcelánalapú megoldások mindenesetre lassan divatjamúlttá válnak. Helyére lépett a japán manikűr, amelynél csak a saját körmöt ápolják, méhviaszkrém és méhviaszpor segítségével kezelik, majd formázzák. Ha valakinek túl rövidek és nyúzottak a körmei, a szakemberek legfeljebb a saját köröm megerősítését ajánlják zselével. Ebben az esetben a saját körömre kerül egy zselés réteg, amelyet a megfelelő eszközökkel fel tudnak vinni úgy, hogy az meghosszabbítsa a körmöt. Valamelyest ez is károsítja a saját körmöt, különösen, ha az eltávolítást nem bízzuk szakemberre, de természetesen esztétikus látványt nyújt.
Lakkozás
Ha nem tudunk mindennap frissen lakkozni – és többnyire nem tudunk –, akkor érdemes semleges színű árnyalatot választani. A vérvörös, a lila, a fekete vagy a türkiz színek csak bizonyos ruhákhoz és alkalmakhoz illenek. Ajánlatos valami halvány színt választani, akár halvány rózsaszínt, gyöngyházfényűt. A lakkot mindig igyekezzünk egyenletes rétegben felvinni. Ne kerüljön túl nagy mennyiség az ecsetre. Először csak egy réteget húzzunk a köröm középső részére, majd az ecseten maradt mennyiséggel húzzunk egy-egy csíkot a szélekre is, ügyelve, hogy a lakk ne érje a bőrt. Ha ez mégis megtörténne, legyen kéznél egy hurkapálca, amelynek segítségével azonnal el tudjuk távolítani a lakkot, mielőtt megszáradna. Ha szeretnénk még egy réteg lakkot vinni a körmünkre – a tartósság vagy az intenzívebb színhatás miatt – esetleg színtelen lakkal rögzíteni az árnyalatot, mindenképpen várjuk meg, míg az első réteg teljesen megszárad. Csak ezt követően kezdjük újra a lakkozás folyamatát. Amikor a körmeink már félig szárazak, tartsuk a kezünket hideg víz alá pár másodpercre. Ezzel siettethetjük a száradást.
Izzadás: lehet ellene védekezni, de a hasznos a szervezetnek