A különböző masszázsfajták gyógyító ereje évezredek óta ismert. A mai kor embere számára különösen jótékony hatásúak e módszerek, mert a mindennapos terhek okozta feszültségeket feloldják, a testet ellazítják, és megszabadítják lelkünket a stressztől. Ilyen az ájurvédikus masszázs is.
Ősi módszer a wellness szolgálatában
Az ájurvédikus orvostudomány igen sokféle kezelési formát használ. Módszerei között nagyon fontos szerepet kapnak a különféle masszázsok. A legújabb kutatások is alátámasztják azt, amit a több ezer éves leírások megőriztek: az ájurvédikus masszázs fajtái rendkívül pozitívan hatnak a testre és a lélekre. Ezért a wellnessközpontok programjában is mind gyakrabban szerepelnek ilyen kezelések.
A masszírozáshoz rendszerint ápoló olajokat, illetve krémeket használnak a szakemberek. Az ájurvédikus masszázsok esetében a speciális masszírozási technikák mellett nagyon jelentős szerepet kapnak a különféle masszázsolajok, valamint más gyógynövényes készítmények. Az ősi ájurvédikus források leírják, hogy a masszázsolaj kiválasztásánál mindig figyelembe kell venni a kezelt egyén alkatát és panaszait. A megfelelő olaj alkalmazása ugyanannyira fontos, mint a helyes masszázstechnika megválasztása.
Mikor ajánlott az ájurvédikus masszázs?
Az ájurvédikus masszázs fajtái széleskörűen alkalmazhatók, mivel:
- elősegítik a bőrsejtek megújulását, regenerálódását, táplálják a bőrt,
- lazítják az izmokat és feloldják a stressz okozta blokkokat,
- növelik az ízületek és a gerinc rugalmasságát,
- élénkítik a vér- és a nyirokkeringést,
- segítik a méreganyagok kiürülését a szervezetből,
- enyhítik a lelki és idegrendszeri panaszokat, például a depressziót,
- növelik a vitalitást, erősítik a szervezet immunrendszerét.
Az ájurvédikus masszázs „főszereplői”: olajok és gyógynövényes készítmények
A valódi ájurvédikus kozmetikumok speciális összetételűek, és az ősi gyógyszerreceptek alapján állítják elő őket. A termékek biotisztaságú gyógynövényekből készülnek. Nagyon fontosak az arányok: a bázisolaj mennyisége 18-20, a gyógyító anyagé pedig 80-82 százalék. Az ájurvédikus készítmények nem tartalmaznak tartósítószert, illetve semmilyen kémiai anyagot.
Az olajok között vannak reumatikus panaszokra valók, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásúak, valamint reflexzóna- és intim masszázshoz ajánlottak. A testolajok mellett léteznek kifejezetten a fej gyengéd masszírozására való olajok is, például memóriajavító vagy hajnövekedést serkentő hatással.
Ájurvédikus kozmetikumok a modern szépségápolásban
Az ájurvédikus szépségápolási termékek palettája óriási. Természetesen e kozmetikumok – a masszázsolajokhoz és a gyógynövényes készítményekhez hasonlóan – szintén mentesek a tartósítószerektől és a kémiai összetevőktől.
A kozmetikumok között találunk bőrtípusunknak és életkorunknak megfelelő hidratálót, éjjeli krémet, szemkörnyékápolót, bőrfeszesítő, ránctalanító termékeket, valamint maszkokat, arclemosót, frissítő tonikot, sőt napvédő krémet, sampont, hajhullás és korpásodás elleni hajolajat is.
A legkülönlegesebbek azok az ájurvédikus szépségápolási termékek, amelyek 24 karátos aranyat, gyémántot, gyöngyöt vagy drágaköveket, például smaragdot, zafírt, topázt is tartalmaznak. E termékek között van fiatalító arckrém, bőrradír, arcmaszk és folyékony púder is.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Aromaterápia: Így gyógyítanak az illóolajok!
- Tökéletes összhang – ájurvédikus szépségrituálék
- Fitoterápia: Hogyan használjuk a gyógynövényeket?