„Minden hidratáló krém egyforma”
A hidratálókrémekben a legfontosabb összetevő a víz (aqua). A víz azonban könnyen elpárolog, ha nincs, ami megkösse, így a hidratálás valódi értékét a vízmegkötő anyagok minősége biztosítja. A glikolok, a szorbitok és a glicerin hagyományos nedvesítőszerek, segítenek megtartani a bőr nedvességét, hatásuk azonban inkább csak a bőrfelszínre korlátozódik. Az aminosavak, a polipeptidek, a karbamid, a nátriumlaktát a mélyebb rétegekre is hatnak, így jobb hidratálást tesznek lehetővé.
Az elzárók (occlusive) olyan anyagok, amelyek védőréteget képeznek a bőrön, és így megakadályozzák, hogy a víz a bőr legfelső rétegéből a környezetbe távozzon. Ilyen anyag például a petrolátum, a dimetikon vagy a lanolin. A legtöbb termék ezek kombinációját tartalmazza, és a bőrtípusnak megfelelőt kell választani. Az egyes hidratálóknak – összetevőik miatt – más a textúrájuk. A száraz bőrre készült hidratálók sűrűbbek, nehezebbek. Ezek többnyire tápláló anyagokban gazdagok, és jobban hidratálnak, mint a könnyű textúrájú, gyorsan felszívódó krémek.
„A különböző testrészeknek más-más hidratálóra van szükségük”
Bár a bőr minden testrészen ugyanolyan felépítésű, hiszen egy bőr fedi a testünket, mégis szükség van különböző ápolószerekre, mert minden területen más külső hatások érik. Leginkább testápolóra és arckrémre van szükség, még akkor is, ha mindkét területen száraz, érzékeny a bőr. Az arcbőrön könnyebben megjelennek a pattanások a gazdag hidratálók használata után, ezért speciális krémre van szükség. A szemkörnyék érzékeny bőrére is célszerű külön hidratálókrémet használni, amely jó, ha ránctalanító, élénkítő hatóanyagokat is tartalmaz.
A végtagok hidratálása is speciális krémet igényel. A kéz és a láb száraz, repedezett bőrére tápanyagokban, vitaminokban gazdag hidratálókrém szükséges. Az őszi-téli időszakban a száraz bőr hatékony védelme érdekében kényeztesse kezét paraffinos ápolással. A paraffin jó hőtároló, tágítja a pórusokat, fokozza a vérkeringést, erősíti a kötőszövetet és ezáltal biztosítja a hidratálókrémek felszívódását.
„A hidratálókhoz hozzászokik a bőr”
Vannak, akik úgy vélik, a hidratálókra csak a kozmetikai ipar veszi rá az embereket, a rendszeres használat pedig „függővé” teszi a bőrt. Kétségtelen, hogy az egészséges bőr belül kezdődik, és amit kívülről viszünk fel rá, soha nem lehet olyan hatékony, mint a megfelelő életmód – vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag étrend, elegendő alvás, kevés stressz, rendszeres mozgás –, de ha kiszárad a bőr, nem árt, ha egy megfelelő krémmel lekötjük a nedvességet. Ettől a bőr nem válik függővé. Különösen fontos egyes kóros bőrbetegségek, mint például ekcéma esetén a rendszeres hidratálás. Az ekcémás bőr védelmében szeles, hűvös időben, a fűtésszezonban elengedhetetlen a megfelelő hidratálókrémek használata.
„Az ajakbalzsam egy idő után nem használ”
Ez ugyanúgy csak egy mítosz, mint a testápolók esetében. Ha egyre többször használja az ajakbalzsamát, és mégsem érzi a pozitív hatást, az ok valószínűleg az összetevőkben keresendő. A paraffint tartalmazó ajakápolók szárítják a bőrt, de előfordulhat, hogy olyan természetes összetevők, mint a mentol és az eukaliptusz teszik extra szárazzá.
Nyáron gyakori, hogy a leégés miatt szárad ki, repedezik be az ajak érzékeny bőre. Ugyanez megtörténhet télen is – különösen síeléskor, a magas tengerszint feletti magasságon. Napsütésben mindig használjon fényvédőt is tartalmazó ajakbalzsamot.
DIY: MASZKOK, PAKOLÁSOK A RAGYOGÓ BŐRÉRT
AKNÉTÓL A TERHESSÉGI FOLTIG – ÍGY MENTHETI MEG AZ ARCBŐRÉT