Nemcsak a ráncok, a barázdák és a karikás szemek okozhatnak problémát az arcbőrön. Vannak olyan bőrhibák, amelyeket nagyon nehéz rendbe hozni, együtt élni velük még nehezebb, hiszen komoly önbizalmat csökkentő tényező lehet egy hajszálérrepedéses vagy aknés bőr. S ezeken a tüneteken sajnos, nem sokat segít a vastag alapozóréteg, amellyel megpróbáljuk a hibákat eltüntetni.

Aknétól a terhességi foltig – így mentheti meg az arcbőrét

Az ilyen jellegű bőrproblémákat sok esetben okozhatja hormonális tényező, helytelen táplálkozás, allergia, környezeti tényezők. A legtöbbször a szervezeten belül zajló folyamatok csapódnak ki az arcbőrön. Vagyis előfordulhat, hogy valaki túl sok zsíros, fűszeres, olajos ételt eszik, s ez okozza az aknék, pattanások vagy akár az elzsírosodás folyamatát. Próbáljuk meg megelőzni az arcunkat elcsúfító bőrhibákat vagy ha nem sikerült, kezeljük helyesen – külsőleg és belsőleg egyaránt.

Aknés bőr

Mi okozza? A legtöbbször hormonális változás okozza az aknék kialakulását, ezért jelenhet meg tinédzserkorban a fiatalok bőrén a gyulladt duzzanat vagy például szülés után, ritkább esetben a terhesség alatt, de különösen sűrűn jelenik meg policisztás petefészek-szindrómában szenvedő nőknél. Ez azonban nem az egyetlen veszélyfaktor. Lehet genetikus is a probléma, ha valakinek a családjában többen is hajlamosak a pattanásos, aknés bőrre, akkor sajnos, nagyobb az esély a kialakulására. Különösen a zsíros bőrűek a veszélyeztetettek, de bőrgyógyászok szerint a jelentős súlyfelesleggel rendelkezők bőrén is megjelenhet.
Megelőzhető? Ha a családban többen hajlamosak az aknés bőrre, akkor az megfelelő arcápolással és táplálkozással talán elkerülhető. Mivel az aknéra hajlamos bőr egyébként is zsíros, soha ne használjunk olajos arclemosókat. Válasszunk olyan terméket, amely nem illatosított, dermatológiailag tesztelt, kifejezetten zsíros bőrre ajánlott. Alkalmazzunk naponta arctisztító tonikot, amelynek a fertőtlenítésben van jelentős szerepe. Amennyiben a probléma hormonális, egy jól kiválasztott fogamzásgátló tabletta segíthet rendbe hozni a bőr állapotát, legalábbis akkor, ha nem terhességről, nőgyógyászati problémákról van szó. Minden esetben érdemes kikérni nőgyógyász és bőrgyógyász szakvéleményét, s ezeket összevetve megkeresni a legjobb megoldást.
Mi a teendő, ha kialakult? Semmilyen körülmények között ne nyomkodja. Az akné nagyon csúnyán begennyesedhet, feszülhet, komoly fájdalmat kelthet a bőrön. Ha ezeket kinyomjuk, annak nagyon könnyen életre szóló nyomai lehetnek. Alkalmazzon rendszeresen tonikot, kifejezetten aknés bőrre javasolt szárító krémeket, pakolásokat. Jó, ha tudja, hogy a legjobb ezeket orvos vagy gyógyszerész ajánlása útján a patikából beszerezni. Ha nagyon zavarja a begyűlt gumó, kinyomkodás helyett alkalmazza az ősi módszert: tegyen az aknéra egy darabka paradicsomot. Meglátja, egy-két óra múlva magától kifakad.

akné, pattanás, bőr, arc

Minden esetben érdemes kikérni nőgyógyász és bőrgyógyász szakvéleményét.
Fotó: Shutterstock

Terhességi folt

Ez egyfajta pigmentváltozás, amelyet terhességi maszknak is szoktak nevezni. Terhesség idején – a hormonális változások hatására is – megváltozik a bőr pigmentképződése. Kb. a terhesség negyedik hónapja táján egyes testtájak festékben gazdagabbá válnak, különösen az arcra lehet ez jellemző. Átlagosan a nők 75%-át érinti, többnyire arcon, de akár a has, a hónalj tájékán is megjelenhetnek. Terhesség után általában ezek a foltok pár héten belül eltűnnek. Érdekes, hogy ilyen foltok átmenetileg a serdülőkorban lévő lányokon is megjelenhetnek vagy olyan nőkön, akik fogamzásgátló tablettát szednek, így biztosan hormonális hatásról van szó. (Az egyéb típusú pigmentfoltok, amelyek maradandóak, teljesen más kategóriába esnek, kezelésük komoly és időigényes feladat. A terhességi folt csak átmeneti kellemetlenség, ügyeljünk rá, hogy ezeket ne keverjük össze.)
Megelőzhető? A terhességi folt ellen gyakorlatilag semmit sem tehetünk. A kismamák alkalmazzanak fényvédő krémet, ha esik, ha fúj, ha süt a nap vagy ha éppen nem. Aggodalomra semmi ok, ezek a foltok a legtöbb esetben elmúlnak.
Mi a teendő, ha kialakult? Egyrészt hidratáló- és fényvédő krémet kell alkalmazni, de ettől a folt nem múlik el. Kis türelem és hamarosan megszűnik a kellemetlenség. Ha nem terhességről van szó, érdemes fogamzásgátló tablettát vagy módszert váltani. Ha azon ritka eset merülne fel, hogy a foltok maradandókká válnak, szakorvos közreműködésére lesz szükség.

Hajszálerek az arcon

Inkább a harmincas évek beköszöntével lesz jellemző az arcon a megrepedt hajszálér. Ennek következtében olyan az arc, mintha vörös csíkok futnának rajta keresztül-kasul, attól függően, hogy mennyire súlyos a helyzet. Sok minden okozhatja a problémát, de sajnos, sokan tévesen azt hiszik, ez a túlzott alkoholfogyasztás jele. Az is lehet, de ez csak egy a sok lehetőség közül. A túlzott alkoholfogyasztáson túl a repedéseket okozhatja zsíros vagy túlzottan fűszeres, csípős étel fogyasztása. Érzékeny bőr esetén erős napsugárzás, esetleg szoláriumozás, sőt, sokaknál a stressz is kiválthatja a problémát. Maga a jelenség nem fájdalmas, inkább kellemetlen. Az elpattant nagyobb hajszálerek időnként akár véraláfutásnak is tűnhetnek, hiszen leggyakrabban a szem alatt, az orron, az orcákon jelennek meg.
Megelőzhető? Az orvosok, bőrgyógyászok azt tanácsolják, akinek érzékeny a bőre, az legyen óvatosabb. Fogyasszon minél kevesebb zsíros, fűszeres, csípős ételt, kevesebb olajos magvat és csokoládét, valamint kerülje a túl sok sós étel fogyasztását. Bánjunk csínján az alkohollal, a dohányzással és a kávéfogyasztással. Ezenkívül csak annyit tehetünk, hogy a megfelelő fényvédő és hidratáló kozmetikumokkal óvjuk a bőrünket.
Mi a teendő, ha kialakult? A kezelése sajnos, nagyon hosszadalmas és nem is biztos, hogy teljes sikerre lehet számítani. Először is fontos, hogy mindennap kímélő, nyugtató hatású arclemosóval alaposan tisztítsuk meg a bőrt. Minél kevesebb sminkszert használunk, annál jobban tud szellőzni a bőr. Így amint lehet, mossuk le az alapozót, a púdert. Alkalmazzunk nyugtató hidratálót és igyekezzünk a fent említett rossz szokásokat elkerülni, mérsékelni. Ha a jelenség súlyosabb, egy pár hetes lézeres arckezeléssel orvosolható a hajszálérrepedéses bőr.

Zsíros bőr

Fénylő bőr, zsíros állag, összecsomósodott alapozóréteg. A zsíros bőr nagyon kellemetlen, ugyanis könnyen ápolatlanságot sugall. Tény, hogy a zsíros bőrnek bizony kevés a reggeli, esti arcápolás. Egész napos figyelmet és törődést igényel. Hogy mi az oka? A legtöbbször egyszerűen a helytelen táplálkozás. Jó, ha tudjuk, minden egyes tányér pörkölt, minden fánk, minden szelet csoki az arcunkon mutatkozik meg a leghamarabb – majd a fenekünkön. Ha nem a táplálkozás, akkor esetleg hormonális problémák lehetnek a háttérben.
Megelőzhető? Természetesen ezt a legkönnyebb megelőzni. Kerüljük a nagy mennyiségű zsíros ételek fogyasztását. Mérsékeljük a tartósítószeres ételeket, a csokoládét, chipszet. Együnk sok lédús zöldséget és gyümölcsöt, valamint igyunk meg naponta 2,5-3 liter vizet. Ezzel tehetjük a legjobb szolgálatot az arcbőrünknek. Mossuk le arcunkat reggel és este aloé verás, uborkás vagy gyümölcsös arclemosóval. Ezenkívül alkalmazzunk kifejezetten zsíros bőrre való hidratálókrémet. Kerüljük a túl zsíros, olajos tartalommal rendelkező bőrápoló szereket.
Mi a teendő, ha kialakul? Naponta többször itassuk fel a nedvességet az arcról. Fújjuk be termálvizes sprayjel vagy kenjük át tonikos vattapamaccsal, arctisztító kendővel. Alapozók közül a por állagú alapozópúdereket részesítsük előnyben, ezek több szellőzést biztosítanak a bőrnek és hosszabb időre tompítanak a fényességén.

Miért ráncosodunk?

NEM CSAK SZÉPSÉGHIBA – Arcrezesség

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink