Egyes pajzsmirigybetegségekben a jódszegény diéta képes a sérült pajzsmirigyfunkciót támogatni. Szabó Lucia, a Budai Endokrinközpont dietetikusa elmondja, hogy mit kell tudni erről az étrendről.

Pajzsmirigyproblémára jódszegény diéta? Erre figyelj!

A jód elengedhetetlen nyomelem a pajzsmirigy normál működéséhez, hiszen hozzájárul a pajzsmirigyhormonok képzéséhez, így pedig a megfelelő fizikai fejlődés és az anyagcsere fenntartásában is szerepet játszik. Felnőttek számára napi 150 mikrogramm nyomelem bevitele javasolt, amit jellemzően a jódozott sóból fedezünk. Egyes pajzsmirigybetegségekben a jódszegény diéta képes a sérült pajzsmirigyfunkciót támogatni.

Nem mindegy azonban, hogy milyen pajzsmirigyzavarról beszélünk!

 

Amikor nincs szükség a pótlásra

Alulműködés kialakulhat tartós jódszegény állapotok hatására is, igaz, ez ritka a fejlett országokban. Ha nem ez a betegség oka, akkor a nyomelem pótlására a legtöbb esetben nincs szükség, hiszen a csökkent működésű pajzsmirigy amúgy sem tudná felhasználni a többletet.

 

A jód számos élelmiszerben megtalálható

Pajzsmirigy-túlműködés esetén szintén szükségtelen a túlzott jódbevitel, mivel ronthatja a már túlműködő pajzsmirigy állapotát. Olyan autoimmun pajzsmirigybetegségeknél, mint például a Hashimoto-betegség, szintén érdemes odafigyelni erre, hiszen a többlet súlyosbíthatja az autoimmun kórképet. A jódszegény diéta étrendjével kapcsolatban tudni kell, hogy ez a nyomelem számos élelmiszerben megtalálható:

legnagyobb mennyiségben a tengeri halak, tengeri herkentyűk, algafélék, illetve a tejtermékek tartalmazzák.

Ezenkívül nagyobb mennyiségű jód forrása még minden jóddal dúsított ásványvíz, a jódtartalmú étrendkiegészítők és az E127-et tartalmazó élelmiszerek (például száraz kekszek). A növényekben is van jód, ám a mennyisége nagyban függ a termőtalaj jódtartalmától – hazánk termőterületei általában jódszegények.

Fontos, hogy a pajzsmirigybetegségek kapcsán endokrinológus szakorvos felügyelje a beteg állapotát, a jódszegény diéta összeállításával kapcsolatban pedig dietetikus szakemberrel kell konzultálni!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink