A pilates egyre népszerűbb a nők körében, mégis sok a hibás információ a testmozgás ezen formájáról. Íme, a leggyakoribb tévhitek – és a cáfolatok!

7 elterjedt mítosz a pilatesről

1. A pilates női mozgásforma

Ez nem igaz! Sőt, megalkotója egy férfi, nevezetesen Joseph Pilates volt, aki 1880-ban született Németországban. Tölcsérmelle volt, és asztmában szenvedett, ezért különösen fontos volt számára a fizikai erőnlét. Rendszeresen sportolt, felnőttkorára ügyes síelő, tornász, búvár, jógi és bokszoló vált belőle. Hetvenévesen is ereje teljében volt.

Pilates az I. világháborúban hadifogságba került, ahol a sérült katonák rehabilitációjával foglalkozott. A kórházi ágyak fölé rugós pántokat helyezett, ezek segítségével a sérültek fekve is tudták erősíteni ép végtagjaikat. 1930-ban kezdte nyilvánosan oktatni módszerét. Ennek lényegét a speciálisan felépített gyakorlatsorozatok adják, amelyek az egész izomzat egyenletes és harmonikus erősítését, illetve a mozgáskultúra, a testtudat kialakítását célozzák. Manapság kétségtelen, hogy több nő vesz részt pilatesórákon, mint férfi. De a sportolók közül egyre több férfi építi be edzéseibe ezt a mozgásformát.

 

2. Pont olyan, mint a jóga

Noha a cél, azaz a test és a szellem egyesítése, harmóniája mindkét mozgásformában azonos, addig a hozzá vezető út más. A jóga és a pilates eltérően közelíti meg a mozgást, más a légzés, és különböző gyakorlatokat használ – bár kétségtelen, hogy vannak átfedések egyes gyakorlatok esetén.

A legnagyobb különbség talán abban van, hogy a pilates először a mélyizmokra, a hasüregi izmok fejlesztésére fókuszál, amit a szimmetrikus izomzat és az általános hajlékonyság növelése követ. A pilatesben minden mozgás a test középpontjából ered és a végtagokban teljesedik ki.

 

3. Túl könnyű

A pilates csak annak könnyű, aki nem megfelelően végzi el a gyakorlatokat. A koncentráció és a pontosság fontos, ha ezek nélkül mozogsz, valójában nem is pilatesprogramot csinálsz. Egy kívülálló számára úgy tűnhet, hogy a gyakorlatok szűk mozgástartományban zajlanak, és ezért könnyűek, ám ez csak a látszat! Valójában nagyon is megdolgoztatják a testet, hiszen a tartóizmok erősítése zajlik.

 

4. Túl nehéz

Tud izzasztó lenni, az biztos. Talán azért tartják sokan nehéznek, mert nem ezt várták, így meglepődnek, hogy mennyire átmozgat, milyen sok izmot dolgoztat meg. Ezért is fontos a fokozatosság elvét betartani, és nem csak nagy lendülettel beállni egy órára.

 

5. A pilates eszközigényes

Néhány pilatesgyakorlatnál olyan eszközöket használnak, amelyek vagy a feladatot nehezítik ellenállás hozzáadásával, vagy a gyakorlat kívánta testtartás felvételéhez, megformálásához szükségesek. De ezek nélkül az eszközök nélkül is működik a program. Tehát bátran kijelenthetjük, hogy a pilateshez leginkább egy csúszásmentes matracra van szükség.

 

6. Csak a hajlékony emberek mozgásformája

A pilatesedzéshez szükség van rugalmasságra, de rendszeres gyakorlással ez a képesség, készség is fejlődik, változik. A gyakorlatok célja éppen a rugalmasság, a mozgástartományok növelése. Egyébként minden gyakorlat módosítható vagy adaptálható az egyén rugalmassági szintjéhez.

 

7. A pilates drága

A pilatesórák általában számos edzőteremben, jógastúdióban megfizethető áron látogathatóak. Az internet segítségével pedig otthon is elvégezhető jó néhány program. A pilates oktatói és hívői azonban azt mondják, hogy megéri beruházni egy bérletre, mivel a pilates napi rehabilitációként funkcionál, és segít a sérülések megelőzésében.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink