Az egyik legfontosabb tápanyagot nem csak állati eredetű ételekből viheted be. Íme, néhány fontos tudnivaló a fehérjékről, valamint a növényi eredetű fehérjékről!

Tudj meg többet a fehérjékről, a növényi fehérjeforrásokról!

Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlenek a fehérjék. A proteinben gazdag ételek – legyenek állati vagy növényi eredetűek – gyakori fogyasztása nemcsak az egészség megőrzésében, az izomtömeg- és csontsűrűség-növelésben, de a fogyásban is segít. Hogy miért? Mert a fehérje lassabban szívódik fel, mint a szénhidrát, ezáltal hosszabban tartó teltségérzetet biztosít. Vagyis ha fehérjében gazdag ebédet fogyasztasz, délután kisebb eséllyel tör rád az édesség vagy bármilyen egészségtelen nass utáni sóvárgás.

 

A fehérje mint üzemanyag

A zsírtól és a szénhidráttól eltérően a fehérjét nem tudja tárolni a test, vagyis, ha túl keveset viszel be belőle, ezt a fontos a tápanyagot a szervezeted az izmaidból és a csontjaidból fogja elvonni, így ezek sérülékenyebbek lesznek. Töltsd fel rendszeresen a fehérjeraktáraidat!

 

Így használja fel a szervezet a fehérjéket

  • Segítenek az izomépítésben és -regenerációban.
  • Erősítik a csontokat és a porcokat
  • Támogatják a sejtműködést, védik a sejtszerkezetet.
  • Segítenek legyőzni a szervezet gyulladásait.
  • Részt vesznek az ingerületátvivő anyagok szállításában – ezek a „hírvivő” molekulák továbbítják az üzeneteket az ideg- és izomsejtek között.

 

Napi 46 g fehérje növényi forrásokból

Körülbelül ennyi fehérjét kellene bevinnie egy átlagos testalkatú nőnek naponta. Reggelire egyél egy nagy adag zabkását szója- vagy rizsitallal (9 g fehérje), később jöhet 25 g mandula (6 g fehérje), ebédre csicseriborsó-curry (100 g-ban 19 g fehérje), este pedig 50 g szejtán, azaz búzasikér (12 g fehérje) zöldségekkel, barna rizzsel.

 

A legjobb növényi fehérjeforrások

  • hüvelyesek, babfélék
  • teljes kiőrlésű gabonafélék
  • szója
  • diófélék
  • leveles zöldségek

 

Ez is érdekelhet:

Szénhidrát, zsír, fehérje: Milyen arányban fogyaszd a makrotápanyagokat?

6+1 kiváló fehérjeforrás a feszesebb és karcsúbb testért

Fehérjediéta: 1 hét, mínusz 2 kg

Szója, a fehérje-alternatíva

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink