1. TÖLTSÖN SOK IDŐT A SZABADBAN!
A szabadban, különösen a zöld területeken – parkokban, erdőkben, mezőkön, hegyekben – töltött idő hozzájárul a mentális egészséghez. Azok, akik naponta legalább 20 percet töltenek a szabadban, érzelmileg stabilabbak és pozitívabb az életszemléletük, mint a folyton a lakásban kuksoló embertársaiknak.
2. MOZOGJON RENDSZERESEN!
Fizikai aktivitás során a szervezetben nemcsak olyan ellenanyagok termelődnek, amelyek segítenek a betegségek megelőzésében, hanem például endorfinok – más néven boldogsághormonok – is. Míg az ellenanyagok távol tartják a betegségeket, addig az endorfinok jó érzést keltő vegyik anyagok, amelyek javítják a hangulatot, eufóriaérzést generálnak. A rendszeres testmozgás tehát hozzájárul a tartós boldogsághoz.
3. ALUDJON TÖBBET!
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hozzájárul az általános jó közérzethez és a boldogságérzet kialakulásához. Kutatások szerint aki nem alszik eleget éjszaka, az pesszimistább, hajlamosabb a depresszióra.
4. MEDITÁLJON!
A rendszeresen meditálók bizonyítottan kevésbé hajlamosak az izgatottságra és a mérgelődésre. Kísérletek kimutatták, hogy meditálás közben a bal oldali prefrontális lebeny aktív, amely a pozitív érzések, az önkontroll és a kedély agyi központja. Akik rendszeresen és sokat meditálnak, mint például a buddhisták, azoknál ez a terület állandóan aktív, nem csak meditálás közben.
5. KERESSEN ÚJ HOBBIT!
A szabadidős tevékenységek mentálisan stimuláló hatásúak és boldoggá, kiegyensúlyozottá tesznek. Vegyen nyelvórákat, iratkozzon be tánciskolába, tanuljon meg hangszeren játszani. Teljesen mindegy, mivel tölti a szabadidejét, a lényeg az, hogy valóban érdekelje, amivel foglalkozik.
6. KÍMÉLJE ÖNMAGÁT!
Az ember legnagyobb ellensége sok esetben éppen önmaga. Fontos, hogy tisztában legyen a hibáival, hogy fejleszthesse önmagát, de nem szabad túl szigorúnak lennie magával szemben. Ahelyett, hogy folyamatosan a gyengeségeire figyelne, összpontosítson az értékeire is.
7. ÍRJA LE, AMI BÁNTJA!
A negatív gondolatoktól nehéz szabadulni. Írja le egy papírra, mi bántja, majd dobja el a papírt. Ha fizikailag „megszabadul” a gondoktól, mentálisan is könnyebben ereszti el a problémákat.
8. BÚJJON ÖSSZE A KEDVESÉVEL!
Az intimitás, a szexuális együttlét igazán édes stresszűző módszer. Azok a párok, akik hetente többször szexelnek, nemcsak boldogabbak, hanem egészségesebbek és a munkájukban is sikeresebbek, mint akik ritkán áldoznak a szerelem oltárán.
9. MUTASSA KI A HÁLÁJÁT!
Ne féljen kimondani a szót: köszönöm. A hála erősíti a pozitív érzelmeket, beleértve az energiát és az optimizmust is. Írjon listát esténként arról, milyen jó dolgok történtek önnel, miért hálás a sorsnak azért a napért. Ezzel tovább erősítheti a boldogságát.
10. FIGYELJEN AZ EGÉSZSÉGÉRE!
Az egészségtudatos élet segít, hogy boldogabban éljen. Azoknak, akik máról holnapra élnek, nem mozognak, nem járnak szűrővizsgálatokra, nem figyelnek arra, mit esznek, nemcsak a fizikai egészségük megromlásával kell számolniuk, hanem mentális problémákkal is.
11. NEVESSEN!
A kuncogás, nevetés ragályos. A jókedvű emberek befolyásolni tudják a körülöttük lévők hangulatát – pozitív irányba. Figyelje meg, hogy ha egy társaságban valaki nevetni kezd, szinte biztos, hogy pár perc múlva még a legkomolyabb ember is elmosolyodik.
12. HALLGASSON ZENÉT!
A zenehallgatás csökkenti a stresszt, különösen, ha olyan zenéket válogat össze, amelyeket szeret és amelyek nyugtatólag hatnak önre. Állítson össze több lejátszási listát: egy pörgős, vidám zenéket tartalmazót, és egy nyugodt, lágy zeneszámokból, esetleg komolyzenékből állót.
GOMBÓC ARTÚR KEDVENCEI – CSOKI KISOKOS
CITROMOS KÁVÉ: TÉNYLEG HATÁSOS, VAGY PUSZTA PLACEBO?