Sok ember életét keseríti meg a makacsul visszatérő húgyúti fertőzés, vagy köznapi nevén a felfázás, amely kellemetlen tüneteket okozhat. Fontos tudni azonban, hogy nem a hideg miatt van!

KÉNYES TÉMA: Felfáztam nyáron? Vagy ez valami más?

A legtöbben úgy képzelik, a felfázás csak hideg időben veszélyezteti a szervezetet, pedig ezt a betegséget tízből kilenc esetben az E. coli baktérium okozza, de gyakran gomba, – elsősorban a különböző Candida fajok – vírus vagy akár parazita áll a háttérben. Ezek alulról felfelé terjedve fertőznek, de az is előfordulhat, hogy a vérben keringő baktérium a vesébe kerülve kelt gyulladást – hívja fel a figyelmet dr. Balaicza Erika belgyógyász főorvos.

Nemi úton való megfertőződés

A fertőzések egy része szexuális úton terjed, olyan kórokozók váltják ki, mint például a Clamydia. A nemi életet kezdő lányoknál gyakori az aktusok során szerzett hólyaggyulladás, az úgynevezett „mézeshetek hólyaghurut”.

Gyenge immunrendszer

Az immunrendszer gyengesége nagyban hozzájárulhat a betegség kialakulásához. Ilyenkor az étrend megváltoztatásával is elősegíthető a gyógyulás. A vitaminokban és az ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztása, és a gyógynövények használata jó szolgálatot tehet. Érdemes minél több pro- és prebiotikumot fogyasztani, például natúr joghurtot, borsót, hagymaféléket, articsókát, csicsókát, zöldségeket és gyümölcsöket, valamint a gyógynövények közül aloe verát, tőzegáfonyát, echinaceát (kasvirágot) és kökényt.

Strandok, fürdők

A Coli baktérium a természetes strandok gyakori kórokozója. Alsó húgyúti fertőzéseket is okozhat, főként nőknél, ilyen esetben antibiotikumos kezelés ajánlott.

A folyadék segít!

Érdemes minél többet inni, mert a vizelet mennyiségének növelésével fokozható a baktériumok kiürülése a szervezetből. Vízhajtó zöldségként spárgát, zellert, vízi tormát, sárgarépát, retket, paradicsomot, uborkát és salátalevelet tanácsos enni. Gyógynövényfőzetek közül hasznos lehet a cseresznyekocsány, a nyírfalevél, az aranyvessző, a zsurló vagy a csalántea. A vizelet fertőtlenítésével elősegíthető a kórokozók pusztulása. A tőzegáfonya, a medveszőlőlevél-, a kakukkfű- vagy a kamillatea nagyon jó vizeletfertőtlenítő hatású – tanácsolja dr. Balaicza Erika belgyógyász főorvos.

Babavárás esetén

A terhes női szervezet a hormonális átalakulás miatt érzékenyebb a húgyúti fertőzésekre. Emiatt vesemedence-gyulladás alakulhat ki, vagy akár a baba kisebb súllyal jöhet a világra. Különösen fontos ezért terhesség alatt ezt szűrni, és még a tünetmentes eseteket is kezelni.

Cukorbetegség

Maga a diabétesz megléte is hajlamosít a fertőzésre, esetükben ráadásul súlyosabb lefolyású betegségre számíthatunk.

cukorbetegség

Fotó: Shutterstock

Szervi gond

A fertőzéseket elősegíti az is, ha valamilyen okból akadályozva van a vizeletürítés, például a prosztata megnagyobbodása, vesekő, a húgycső szűkülete miatt. Ilyenkor a pangó vizeletben elszaporodhatnak az egyébként a vizelettel gyorsan kiürülő kórokozók.

Rendellenesség

Kisbabáknál a csecsemőköri gyulladások nagy része valamilyen veleszületett fejlődési rendellenességre utalhat. Ilyen lehet a vesemedence tágulat, kettős húgyvezeték, vagy a vesico-ureterális reflux (VUR), amikor a hólyag és a húgyvezeték közötti záróizom elégtelensége miatt a vizelet visszafolyik a vesék felé.

Húgyúti fertőzés tünetei

A tünetek súlyosságát befolyásolja a beteg életkora, a megbetegedett szerv, emellett a kórokozó fajtája szerint is különbözőek lehetnek a panaszok. A húgycső vagy a -hólyag gyulladása sokszor alig okoz tüneteket, és néhány napon belül magától is elmúlik. Az alsó húgyutak gyulladásának legjellemzőbb tünete a gyakori vizelési inger, fájdalom, égő érzés vizeléskor, esetleg hőemelkedés, rossz közérzet. Előfordul alhasi fájdalom, a vizelet zavaros, kellemetlen szagú, esetleg véres – mondja a főorvosnő.

Ha egy-két napon belül nem javulnak a tünetek, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mint ahogy állapotos kismamáknak, kisgyereknél vagy csecsemőnél jelentkező panaszok esetén, valamint vesemedence gyulladására utaló tünetek jelentkezésekor!

Megelőzés

Bár a felfázás, vagyis a hideg, nem oka a fertőzésnek, de a lehűlés segíti a kórokozók elszaporodását, ezért fontos mindig az időjárásnak megfelelően öltözködni, és nem tanácsos sokáig ücsörögni a hideg vizű medencében. A székelés után a területet gondosan meg kell tisztítani, mindig a húgycsőtől a végbél felé haladva, férfiaknál az előbőr hátrahúzása vizelés előtt, csökkenti a fertőzés veszélyét. Nem javasolt visszatartani a vizeletet. Érdemes mindig pamut, természetes anyagú alsóneműket viselni, és tartózkodni a szoros ruhadaraboktól. Jó szolgálatot tehet a fürdővízbe fertőtlenítő hatású hatóanyagokat tartalmazó illóolajat csepegtetni – tanácsolja a belgyógyász.

Szövődménye is lehet

A legtöbb húgyúti fertőzés szerencsére gyorsan és nyomtalanul gyógyul. Néha azonban a fertőzés krónikussá válik, ennek következménye lehet a vesék károsodása, akár veseelégtelenség és magas vérnyomás is kialakulhat. A visszatérő gyulladások esetén mindenképpen kivizsgálás, és hosszantartó megelőző gyógyszeres kezelés szükséges.

Nem csak a nőket érinti!

Nem csupán a nők betegsége ez, ahogyan azt sokan gondolják, hanem bizony a férfiaké is!

A hólyagot érintő bakteriális fertőzés a húgyvezetéken keresztül feljut a vesemedencébe, ahol komoly gyulladást okozhat. Hólyaghurut a férfiaknál is előfordul, de az ő esetükben mindenképpen javasolt, hogy részt vegyenek egy alapos urológiai vizsgálaton, főként, ha időről időre visszatér a gyulladás, mert akkor az is elképzelhető, hogy a betegség hátterében prosztatabetegség, hólyagkő, vagy akár hólyagrák áll. A krónikus prosztatagyulladás tünetei szinte ugyanazok, mint az egyszerű felfázásé: előfordul, hogy sem lázzal, sem heves tünetekkel nem jár, szinte panaszmentesen zajlik. Többségében azonban alhasi, heretájra, végbéltájra kisugárzó fájdalom, gyakori és vékony vizeletsugárral, hosszú ideig tartó vizelés jellemzi. Előfordulnak merevedési zavarok és az ejakulációs problémák is. Sok beteg gyakori panasza a korai magömlés.

Hogyan kezelhető?

A férfiak esetében a felfázásra lehet szedni fájdalomcsillapítókat, alkalmazhatnak különböző gyógynövényes ülőfürdőket, borogatásokat is. A megfelelő gyógyszerek segítségével általában pár nap alatt meg lehet szabadulni a kellemetlen tünetektől. Nőknél, ha a felfázás csak enyhe panaszokkal jár és nincs szövődménye, akkor antibiotikummal két-három nap alatt ki lehet lábalni belőle.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink