Ha igazán eltökéltek vagyunk a fogyókúránkat illetően, pár kiló „ledobásáért” szinte bármire képesek lennénk. Ilyenkor bújjuk az internetet, ahol azonban rengeteg rossz tanácsot, téves megállapítást olvashatunk. Összeszedtünk néhány elterjedt mítoszt, hibát.

A legelterjedtebb diétás tévhitek, amiket a neten találtunk

1. FOGYHATUNK KIZÁRÓLAG EGY-EGY TESTRÉSZÜNKRŐL

Milyen szép is lenne, ha úgy tudnánk fogyni, hogy csak a hasunk lesz laposabb, a mellünk és a fenekünk pedig feszes és kerek marad, olyan, mint volt. És igen, sajnos akármennyi hasprést nyomunk le esténként, attól még nem érünk el gyors és látványos eredményt. Edzés során természetesen erősíthetünk, formálhatunk egy-egy izomcsoportot, de a fogyást nem tudjuk úgy elérni, hogy csak egy-egy területre koncentrálunk. El kell fogadnunk, hogy a testünk teljes egész, amely folyamatosan formálódik a fogyókúra során. Ehhez a formálódáshoz pedig testmozgás és helyes étrend kell. A has formálásánál maradva: ha lapos hasat, vékony derekat szeretnénk, a hasizomerősítő gyakorlatok mellett iktassuk be az edzéstervünkbe a kardióedzést is, és felejtsük el a finomított szénhidrátokat, cukrokat.

2. A GYORS DIÉTÁK HATÉKONYAK

Igen, két hét alatt koplalással fogyunk 10 kilót. De mi lesz utána? A jojóeffektust mindannyian ismerjük: amint abbahagyjuk a sanyargató étrendet, a leadott kilók duplán jönnek vissza. Ezekkel a diétákkal az a baj, hogy hosszú távon nem fenntarthatók. A szervezet nem kap elég tápanyagot, ráadásul az edzéshez és egyáltalán, a napi teendőink elvégzéséhez sem lesz elég erőnk. Persze, ha gyorsan fogyni kell, pár napig jelentősebben visszavehetünk az energiabevitelből – de mivel igen egészségtelen, nem javasolt az ennél hosszabb távú, túl szigorú megvonásokat tartalmazó étrendek követése. Próbáljunk türelmesek maradni, elégedjünk meg heti fél-egy kiló fogyással, mozogjunk sokat, a táplálkozásunk pedig legyen kiegyensúlyozott.

3. EREDMÉNYESEBB A FOGYÁS, HA ERŐSÍTÉS HELYETT KARDIÓZUNK

Ez így nem igaz! A kardió persze nagyon fontos, ha fogyni szeretnénk, de ugyanígy nélkülözhetetlen a súlyzós, erősítő edzés is. Sőt, az izomépítés kifejezetten fontos: ha több az izmunk, nyugalmi állapotban is több kalóriát égetünk, főleg igaz ez, ha edzésről van szó. Tehát: minél több az izom, annál gyorsabb a fogyás.

4. MÁSOKNÁL IS MŰKÖDÖTT

Egyre többen követik azokat a fogyókúrákat, amelyeket a hírességek, és sokkal könnyebben ugrunk bele egy-egy új diétába, mozgásformába, ha látjuk, hogy például a barátnőnknek segített. Azt azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy különbözőek vagyunk, a szervezetünk máshogy reagál az erősítésre, a különböző sportokra, más tápanyagokat igényel nagyobb mennyiségben, és így tovább. Ezért fontos, hogy mielőtt drasztikus vagy az addigi étrendünktől nagyban eltérő diétába kezdünk, mindenképpen kérjük ki orvos, dietetikus véleményét. Ugyanez igaz a sportra is: ha új edzésen törjük a fejünket, kérjük edző segítségét.

5. HA KEMÉNYEN EDZÜNK, BÁRMIT EHETÜNK

Kiadós edzés után jutalomként egy hatalmas hamburger vagy egy nagy tábla csoki. Ismerős? Sokan díjazzuk magunkat ilyesféleképpen, vagy eszünk meg ebédre egy egész pizzát, ha tudjuk, hogy este edzeni fogunk. Persze rosszul tesszük, hiszen ezek az ételek nemcsak azért kerülendők, mert hizlalnak, hanem azért is, mert túl nehezek, zsírosak. Ha tartós változást szeretnénk elérni, nem csak többet kell mozognunk, de az étkezésben is fontos változásokat kell eszközölnünk. A fogyás sokak szerint 30 százalékban az edzésen és 70 százalékban az étkezésen múlik. Mert persze hajlamosak vagyunk az edzéseinket túlbecsülni, az étkezéseket pedig alulértékelni – ami a kalória mennyiségét illeti. Egy kis sajtburgert például több mint 30 perc futással dolgozhatunk le, egy pizzaszeletet pedig 45 percnyi biciklizéssel.

Ezek is érdekelhetnek!

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink