1. Pulyka
Egy adag: 15-20 dkg
Fehérje: 19 g/adag
A pulyka nagyon jó forrása egy leucin nevű aminosavnak, amelynek fontos szerepe van a vércukor megfelelő szinten tartásában. Pulykahús fogyasztásával elkerülhető a hirtelen vércukorszint-csökkenés. Válaszd a bőr nélküli mellfilét, ugyanis ez tartalmazza a legkevesebb zsírt.
Menütipp: Készíts ebédre egy finom pulykahúsos szendvicset teljes kiőrlésű kenyér, zöldsaláta és paradicsom hozzáadásával.
2. Cottage cheese
Egy adag: 10 dkg
Fehérje: 13 g/adag
Szerencsére ma már a legtöbb szupermarketben lehet kapni cottege cheese-t, amely finom, zsírszegény tejtermék. 100 grammban mindössze 85 kalória van. Amellett, hogy fehérjében gazdag, bőségesen megtalálható benne a kalcium is, hiszen 100 grammban 69 milligramm kalcium van, ami elengedhetetlen a csontok épüléséhez.
Menütipp: Fogyassz el reggelire egy adag cottage cheese-t egy szelet teljes kiőrlésű kenyérrel, zöldpaprikával, kígyóuborkával.
3.Tonhalkonzerv
Egy adag: 15 dkg (lecsepegtetve)
Fehérje: 13 g
Egy adag konzervtonhal mindössze 60 kalória. Válaszd bátran az olajban eltett verziót a sós vízben áztatott helyett. A só megköti a vizet, puffadást okoz, míg az olaj plusz energiaforrás (csak csepegtesd le felhasználás előtt). Ráadásul használható salátaöntetként! A tonhal D-vitaminban gazdag, ami segíti a kalcium felszívódását.
Menütipp: Ebédre készíts egy gyors salátát egy konzervtonhalból és egy adag görög salátából (feta nélkül).
4. Görög joghurt
Egy adag: 1,5 dl
Fehérje: 18 g
Nem az édes, ízesített változatra gondolunk, hanem a natúr, görög típusú joghurtra. Fehérje mellett kalciumban gazdag, segíti az emésztést, fokozza az anyagcserét. Akár mindennap fogyasztható, de kerülje a cukros, édesített verziókat, azok ugyanis már édességnek minősülnek.
Menütipp: Uzsonnára kanalazzon el egy kis doboz joghurtot, amelyet kiegészíthet 10 g dióval vagy feldarabolt friss idénygyümölccsel.
5. Tej
Egy adag: 2 dl
Fehérje: 9 g
A zsírszegény tej éppen ugyanannyi fehérjét, kalciumot és D-vitamint tartalmaz, mint a zsíros változat, így semmi okunk zsíros tejet vásárolni. Kerüld az ízesített tejeket vagy reggeli italokat, azok ugyanis hozzáadott cukrot tartalmaznak, és sok esetben a fehérjetartalmuk is alacsonyabb.
Menütipp: 2 deciliter zsírszegény tej 3-4 evőkanál zabpehellyel kiváló reggeli.
6. Tojás
Egy adag: 1 darab
Fehérje: 6 g
Nem kell félned a tojástól, mértékkel fogyasztva semmi problémát nem okoz a koleszterinszintben. Gazdag D- és B-vitaminban, valamint tartalmaz kolint, amely segít megőrizni a mentális egészséget.
Menütipp: Főtt tojás a szendvicsbe vagy reggelire egy rántotta 1-2 tojásból, kiegészítve friss zöldségekkel.
7. Lencse
Egy adag: 10 dkg
Fehérje: 4 g
Már ennyi készre főzött lencsében is legalább 4-5 gramm rost van, amely hosszabb időre biztosít teltségérzetet, és stabilizálja a vércukorszintet. A lencse ezenkívül folátban gazdag, ami segít megelőzni a depressziós megbetegedéseket és elkerülni az álmatlanságot.
Menütipp: Egy adag lencseleves vagy lencsefőzelék ebédre? Még feltét nélkül is kiadós, laktató finomság. Lisztes-zsíros habarás helyett sűrítsd be némi kefirrel.
8. Tofu
Egy adag: 10 dkg
Fehérje: 10 g
A szójában nemcsak létfontosságú fehérjék, hanem olyan fontos vitaminok is találhatók, mint a B- és E-vitamin, valamint olyan ásványi anyagok, mint a kalcium és a magnézium. Vegetáriánusok számára kifejezetten javasolt, hiszen tökéletes húspótló.
Menütipp: Készíts salátát sült tofu hozzáadásával, akár elő-, akár főételként is fogyaszthatod.
9. Quinoa
Egy adag: 5 dkg
Fehérje: 4 g
A quinoa egy álgabona, amely teljes értékű fehérjének minősül. Ez azt jelenti, hogy tartalmazza az összes – azaz 9 – esszenciális aminosavat, amelytől fehérjének minősül a fehérje. Ezenkívül a quinoa gazdag forrása a rostoknak, magnéziumnak, folsavnak, réznek, valamint a B6-vitaminnak.
Menütipp: Fél csésze quinoa párolt zöldségekkel nem csak a vegetáriánusok számára lehet teljes értékű ebéd vagy vacsora. Ráadásul a quinoa az emésztésre is jó hatással van.
10. Klasszikus mogyoróvaj
Egy adag: 1 tk
Fehérje: 5 g
Már Magyarországon is egyre szélesebb körben ismert a klasszikus mogyoróvaj, amely nem keverendő össze a csokis-mogyorós krémmel! A klasszikus, natúr mogyoróvaj telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
Menütipp: Fogyaszthatsz reggelire egy szelet mogyoróvajas pirítóst, de megkóstolhatod a mogyoróvajat krémlevesben vagy akár egy finom, teljes kiőrlésű kekszre kenve is. A mennyiségre nagyon ügyelj!
11. Csicseriborsó
Egy adag: 6 dkg
Fehérje: 8 g
Magas fehérjetartalma miatt a rendszeresen sportolóknak, versenysportolóknak érdemes rendszeresíteni ezt a finomságot az étrendjükben. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, valamint az étkezések utáni vércukorszint-növekedést. Ezáltal nem kell vércukorszint-ingadozástól tartani, ráadásul hosszú teltségérzetre számíthatunk.
Menütipp: A humusz mellett kipróbálhatják a csicseriborsó-levest és -salátát is.
12. Szójabab
Egy adag: 5 dkg
Fehérje: 11 g/adag
A szójabab igen gazdag fehérjében, rosttartalma magas, amely hosszan tartó teltségérzetet biztosít. Fogyasztása azonban csak kis mennyiségben javasolt, ellenkező esetben puffadást okoz és lassítja az emésztést. A szójababbal kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy az arra hajlamosaknál súlyos allergiás tüneteket válthat ki! Sőt túlzott fogyasztása akár vashiányhoz is vezethet, ezért tényleg csak mértékkel iktassuk be az étrendbe!
Menütipp: Készíthető belőle saláta vagy pástétom, de puffasztva kellemes ropogtatnivaló is lehet!
13. Csirkehús
Egy adag: 15 dkg
Fehérje: 32 g
A csirkemellfilé szinte minden diétázó étrendjében az első helyek egyikén szerepel. És nem véletlenül. Fehérjében gazdag, zsírszegény, könnyű elkészíteni, ráadásul B6-vitaminban gazdag. Vásárolj bőr nélküli csirkemellfilét, így minimalizálhatod a zsírfogyasztást.
Menütipp: A csirke sokféle módon elkészíthető. Süsd fóliában vagy sütőzacskóban, így a saját zsírjában párolódik, és nem szükséges plusz zsiradékot hozzáadni. Használj friss zöldfűszereket, melyek serkentik az emésztést!
14. Ricotta
Egy adag: 10 dkg
Fehérje: 3 gramm
Túró helyett időnként fogyaszthatsz ricottát is. Nem csak süteményekben, önmagában is nagyon finom. Mivel kevésbé karakteres ízű, mint a túró, jól ízesíthető. Magas a fehérje-, viszont alacsony a zsírtartalma, különösen, ha igyekszünk minél zsírszegényebb változathoz hozzájutni.
Menütipp: Reggelire ízesítheted egy kis mézzel, és fogyaszthatod pirítóssal, de készíthetsz belőle zöldfűszeres szendvicskrémet is.
15. Zsírszegény sajt
Egy adag: 5 dkg
Fehérje: 8 gramm
A sajtok nem csak azért hasznosak a szervezet számára, mert magas a fehérje- és a kalciumtartalmuk. Ezenkívül tartalmaznak még B12-vitamint is, amely hozzájárul az energia szinten tartásához és az idegrendszer optimális működéséhez.
Menütipp: Korpás kenyér, némi sovány sajt, paradicsom – az egyik leggyorsabban összedobható reggeli vagy vacsora.
16. Steak
Egy adag: 12 dkg
Fehérje: 33 gramm/adag
A zsírszegény marhahús kifejezetten hasznos a szervezet számára. Sok fehérjét tartalmaz, ugyanakkor nagyon alacsony a zsírtartalma, és vasat is rejt magában, amelyre a szervezetnek – különösen menopauzától szenvedő nők szervezetének – óriási szüksége van.
Menütipp: Ebédre egy szelet steak zöldsalátával tökéletes választás.
17. Borjú
Egy adag: 12 dkg
Fehérje: 22 g/adag
Magas fehérje-, alacsony zsírtartalma miatt a diétázók körében kedvelt húsféle. Íze intenzívebb, mint a csirke- vagy pulykahúsé, könnyen emészthető, tápanyagban gazdag. Néha váltsd ki a csirkét vagy a pulykát egy kis borjúval. Kerüld a vizes és puha borjúhúst, valamint azt is, amelyen a zsírréteg sárgás színű. Az élénk rózsaszín, enyhén nedves, lehetőleg zsírmentes húsokat részesítsd előnyben!
Menütipp: A borjút lassan kell sütni, főzni, annak érdekében, hogy megőrizze zamatát. Sütheted rozmaringgal, vagy készíthetsz belőle könnyű ragut zöldségek hozzáadásával.
18. Vajhal
Egy adag: 15 dkg
Fehérje: 16 g
A vajhal nem csak fehérjében dúsgazdag. Bővelkedik magnéziumban, B12-, B3-, B6- vitaminban, foszforban és káliumban is. Ezenkívül olyan fontos esszenciális zsírsavat tartalmaz, mint az ómega 3.
Menütipp: Süsse meg a vajhalat sütőpapírba csomagolva úgy, hogy mellécsomagol különféle zöldségeket, például hagymát, paprikát, cukkinit. Így a hal és a zöldségek együtt párolódhatnak puhára.
19. Joghurt
Egy adag: 15 dkg
Fehérje: 4,3 g/adag
A joghurt fehérjéje teljes értékű, jól hasznosul, könnyebben emészthető, ugyanis a tejsavbaktériumok által termelt tejsav finom csapadék formájában kicsapja a fehérjét, így sokkal nagyobb felületen hozzáférnek az emésztőenzimek, gyorsabbá téve a lebontást. 15 dkg joghurt mindössze 86 kcal-t tartalmaz.
Menütipp: Számtalan felhasználási módja létezik. Zabpehelyhez, turmixhoz, salátaöntetként, önmagában is fogyaszthatod, készíthetsz belőle könnyű gyümölcsös desszertet.
20. Lazac
Egy adag: 15-20 dkg
Fehérje: 29 g/adag
Ha fehérjebombára vágysz, a lazac remek választás. Fehérjében, valamint ómega-3 zsírsavban gazdag, amely jótékonyan hat a szívre és az érrendszerre. Egy 20 dkg-os adagban több B6- és B12-vitamin van, mint a napi szükséges mennyiség.
Menütipp: Ebédre kiváló lehet például egy szelet grillezett lazac párolt kelbimbóval vagy brokkolival, kiegészítve fél csésze barna rizzsel.
Ezek is érdekelhetnek!
- FEHÉRJEDIÉTA – 1 HÉT, MÍNUSZ 2 KG!
- EGÉSZSÉGES FEHÉRJEBOMBA: A JOGHURT
- FEHÉRJE NÉLKÜL NEM MEGY
- A FEHÉRJEBEVITEL FONTOSSÁGA AZ IZOMÉPÍTÉSBEN
- TÖBB FEHÉRJÉT EGYEK, HOGY SZÁLKÁS LEGYEK? A DIETETIKUS VÁLASZOL