1. Maradj aktív!
A fogyáshoz és a visszahízás elkerüléséhez egyaránt nagyon fontos a rendszeres mozgás, amelynek a testsúlycsökkenésen és -megtartáson kívül számtalan más előnye is van. Segíti a koleszterin- és a vércukorszint optimalizálását, csökkentheti a vérnyomást, erősítheti a tüdőt és a szívet, hangulatjavító, stresszoldó. Ügyelj arra, hogy kitűzött eredmény elérése után is aktív maradj. Sportolj legalább hetente háromszor, a hét többi napján sétálj, táncolj otthon, pattanj kerékpárra, kirándulj a családdal.
2. Táplálkozási napló
Több tanulmány is mutatja, hogy azok az emberek, akik naplózzák az elfogyasztott ételeiket, több súlyt veszítenek, és a fogyásuk tartósabb, mint azoké, akik nem rögzítik az ételek mennyiségét és az étkezések időpontját. Diéta és Fitnesz-tipp: Ma már nem kell füzetbe írnod, rengeteg applikáció, ingyenes alkalmazás közül választhatsz, ha táplálkozási naplót szeretnél vezetni.
Ez is érdekelhet: Mire jó az edzésnapló?
3. Fogyassz elegendő folyadékot!
Minden sikeres fogyókúrázó figyel a vízmennyiségre, és legalább napi 2-2,5 liter folyadékot fogyaszt. A víz támogatja az anyagcserét, elősegíti a fogyást, csökkenti az étvágyat és az ételek utáni vágyakozást. A fogyókúra eredményének megtartásához, a visszahízás elkerüléséhez továbbra is ügyelj a megfelelő folyadékbevitelre!
4. Támogató közeg
Legyen szó barátokról, családról, a támogató közeg nagyon fontos. Ha úgy érzed, egyedül vagy, csatlakozz online fogyókúrás, életmódváltó csoportokhoz, mert így könnyebben megőrizheted a testsúlyát. Egy tanulmány szerint azok, akik sikeresen leadtak viszonylag nagyobb súlyt, és fogyókúrás csoportokhoz csatlakoztak, még egy év múlva is tartották a testsúlyukat, míg azok, akik ilyesmiben nem vettek részt, visszaszedték az elveszített súlyuk majdnem felét.
5. Tűzz ki új célokat!
Elérted az álomsúlyt, ezzel mindent kipipáltál örökre? Ugye, nem? Soha ne hagyd abba a fejlődést, mindig tűzz ki újabb és újabb célokat az életmódoddal kapcsolatban, amelyek összpontosítást igényelnek és kihívást jelentenek. Használj kicsit nagyobb súlyokat az erőnléti edzéshez, sétálj kicsit gyorsabban, fusson nagyobb távot, kísérletezz ki alakbarát, egészséges ételrecepteket. Ne feledkezz meg a nem ételben „mért” jutalmazásról sem: az apró örömök igen komoly motivációt jelenthetnek.
Hogyan táplálkozz a fogyókúra után? Kattins ide, szakértőnktől megtudhatod!
6. Maradj nyitott és kíváncsi!
Minden hónapban próbálj ki valami újat: új edzésmódszert, sportágat, receptet stb. A rendszeres változtatásokkal szórakoztatóvá és vonzóvá teszi a könnyen rutinná, unalmassá váló feladatokat, dolgokat. Még a legelszántabbak sem eszik mindennap ugyanazt, és az edzéseiket is igyekeznek változatosabbá tenni.
7. Az emlékek felidézése
Hatékony módszer lehet visszahízás ellen. Idézd fel magadban, hogy milyen voltál az életmódváltás előtt. Nem kell, hogy mindennap megnézd a fényképét, ami akkor készült, amikor 15 kilóval több voltál, de hetente egyszer jó rápillantani és megállapítani, hogy milyen messzire jutottál. A legtöbben a hűtőszekrényre teszik az ilyen fotókat, de a pénztárcában tartani is hasznos lehet, ha éppen valamilyen roppant egészségtelen és hizlaló ételre vágysz a közértben vagy a menzán.
8. Ellenőrizd a testsúlyod!
Nem kell állandóan a mérlegre állnod vagy centiméterrel méregetned a haskörtérfogatod, de a rendszeres ellenőrzés nagyon fontos. Akár egy farmer felpróbálása is alkalmas erre: amíg kényelmes, minden rendben, ám ha gondok adódnak a felhúzásával, ideje átgondolni, hogy melyik régi hizlaló szokásod áll a visszahízás hátterében. Diéta és Fitnesz-tipp: Kéthetente ellenőrizd a súlyod a saját magad által választott módszerrel. Ennél gyakrabban nem kell!
9. Mindig pozitívan
Néhány hét egészséges étkezés és rendszeres sport után nemcsak jobban kell kinézned, de jobban is kell érezned magad. Az életmódváltás ugyanis az életminőség javításáról szól, nem pedig a drasztikus korlátozásokról. Összpontosíts mindig a pozitív dolgokra, élvezd a változásokat. Végül is te döntöttél úgy, hogy életmódot váltasz az egészségesebb test – és lélek – reményében.
Szénhidrát, zsír, fehérje: milyen arányban fogyaszd a makrotápanyagokat?