A szétválasztás elvén alapuló módszert hosszú évek óta számít „divatdiétának”. A szakemberek többsége viszont nem ajánlja – nem véletlenül. Szakértőnk, Kovács Judit dietetikus ismerteti a módszer lényegét, és elmondja, hogy milyen hátrányokkal járhat.

A 90 napos diéta ellentmondásai, amik miatt inkább óvakodj tőle!

Divatdiétának nevezzük azokat a fogyókúrás (testtömegcsökkentő) étrendeket, amelyek gyors és tartós fogyást ígérnek, ezáltal nagy népszerűségnek örvendenek a lakosság körében. Sajnos a legtöbbjüket csak kritikával illethetjük, mivel gyakran a legalapvetőbb táplálkozástudományi alapelveket is nélkülözik, ezáltal tápanyaghiányt okoznak a követőknél. Jobb esetben csak hatástalanok, súlyosabb esetben – különösen hosszú távon alkalmazva – az egészségre káros hatásúak. Az ideális vagy ahhoz közeli testtömeg és alak elérése, megtartása viszont nem valósulhat meg, legalábbis nem tartósan, csupán néhány napi vagy heti erőfeszítés árán. Az elért eredmény megtartása élethosszig tartó életmódváltást igényel. A 90 napos diéta nem életmódváltás, ezért nem jelent hosszú távú segítséget. Bár a fogyásban valóban segíthet, azon egyszerű oknál fogva, hogy ha megváltoztatjuk az étkezésünket, kevesebbet eszünk, akkor fogyni fogunk. De ha 90 nap elteltével visszatérünk a régi étrendre, ami az elhízást okozta, akkor újra fel fognak jönni azok a fránya kilók.

 

90 napos diéta, szétválasztó diéta

Táplálkozás-élettanilag nem indokolt az egyes tápanyagok külön időpontban történő fogyasztása!
Fotó: Shutterstock

 

Étrendi megkötések napról napra

A diéta arra az elgondolásra épül, miszerint a gyomorba kerülő egyféle tápanyagot (fehérje/szénhidrát/zsír) könnyebben lebontja szervezet, mintha ezek egyszerre lennének jelen az emésztés során. A 90 napos diéta során négy napon keresztül más és más tápanyagot tartalmazó ételeket lehet csak enni, emellett a napok sorrendje is kötött. Fehérjenappal kezdődik, ezt követi a keményítőnap, a szénhidrátnap és a gyümölcsnap, majd ismét a fehérjenap jön, így követi egymást a négy nap sorban, 90 napon át. A program során havonta egyszer víznapot kell tartani, amely a gyümölcsnap után következik, utána pedig fehérjenap jön.

 

A 90 napos diéta ellentmondásai és hátrányai

Már a napok közti különbségtételben is felfedezhető némi pontatlanság!

A keményítő ugyanis szénhidrát, olyan összetett szénhidrát, amely elsősorban gabonafélékben, lisztben, kenyérben, péksüteményekben, tésztában található meg! A gyümölcsök is elsősorban szénhidrátforrásnak tekinthetők.

Ráadásul táplálkozás-élettanilag nem indokolt az egyes tápanyagok külön időpontban történő fogyasztása!

A 90 napos diéta népszerűségét magyarázhatja, hogy a kötött sorrend és a korlátozott élelmiszerkör miatt a fogyókúrázó eleve kevesebbet eszik a három hónap során, hiszen az addig kedvelt, de zsírban, szénhidrátban (cukorban) gazdag ételeit már nem eheti, külön-külön pedig kevésbé ízletesek. Kevés ételünk tartalmaz csupán egyféle tápanyagot, mégis, ha csak minden negyedik nap fogyasztjuk ezeket, például a vérképzéshez szükséges vasat (húsokból) és a csontok egészségéhez elengedhetetlen kalciumot (tejtermékekből), akár hiányállapot is felléphet! A hiánybetegségek kialakulása mellett a korábban már említett jojóeffektust is megtapasztalhatja a fogyni vágyó: a program befejezésével, a régi táplálkozási szokások visszatérésével a leadott kilók is visszakúsznak.

 

A 90 napos diéta káros hatásai az egészségre

A végén pedig idéznénk Dr. Farkas Kitti orvost, aki blogján külön is foglalkozott a szétválasztó diétákkal. A doktornő hangsúlyozza, hogy a szétválasztáson alapuló programok tartós eredményességéről semmiféle tudományos bizonyíték nincs. Ráadásul a 90 napos diéta következményeként többek között ezek a problémák jelentkezhetnek:

  • A viszonylag hosszan tartó drasztikus beavatkozás a szervezet működésébe teljesen felboríthatja az anyagcserét.
  • A szétválasztás a közhiedelemmel szemben nehezíti a megfelelő emésztést és a tápanyagok felszívódását!
  • Az egyes tápanyagok nem megfelelő bevitele esetén betegségeket okozó hiányállapot alakulhat ki.

 

A tartós és egészséges fogyás érdekében a divatdiéták végigpróbálása helyett érdemes orvosunkkal, dietetikussal konzultálni, aki segít a személyre szabott testsúlycsökkentő étrend kialakításában!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Fitness lady lett a nagymama, Gabi 50 évesen kezdett versenyezni
Sokan alig akarják elhinni, hogy Koltai Gabriella túl van a hatodik X-en. Az pedig még meglepőbb, hogy csak 40 éves kora után kezdett el edzőterembe.
Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!

Ajánlataink