A rengeteg finomságnak nehéz ellenállni az ünnepek alatt, napokkal később pedig nehéz szembesülni a felszaladt kilókkal. Te is megfogadtad, hogy néhány napig most bizony nem eszel húst? Akkor ezt a rugalmas megoldást, a flexitariánus étrendet neked találták ki. Ismerd meg közelebbről is egy kicsit.
Flexitariánus
A kifejezés két szó kombinációja: a flexibilis, azaz rugalmas, és a vegetáriánus, azaz növényi étrenden élő (állati fehérjéket csak tejtermékek, tojás és legfeljebb tenger gyümölcsei, hal formájában fogyasztó) embert jelölő kifejezés. Így tehát a flexitariánus rugalmas vegetáriánust jelent, és igazából nem is diéta, sokkal inkább életmód. És hogy miként született meg ez az új táplálkozási szokás? Egyszerűen szükség volt egy kifejezésre azokra, akik tudatosan állítják össze az étrendjüket (főként zöldségeket, gyümölcsöket, gabonákat esznek), tenni akarnak a Föld jövőjéért, de a jó minőségű állati eredetű táplálékról sem mondanak le – írja a hot! magazin.
Szigorú tiltások nélkül
Dawn Jackson Blatner, A flexitariánus című könyv szerzője szerint úgy kell tekinteni erre az étrendre, mint egy olyan, a növényi alapú étrendek előnyeit és alapvetéseit magában foglaló vegetáriánus-féle diétára, ami tartalmaz némi állati eredetű fehérjét. A chicagói étrendguru szerint ez a diéta inkább egy olyan megközelítésen alapul, ami nem tiltja szigorúan a húsfogyasztást, hanem aktívan támogatja a csökkentését. Tehát az étrendben – ahogy a vegetáriánusoknál és a kizárólag növényi eredetű táplálékot fogyasztó vegánoknál – itt is főszerepet kap például a tofu, a quinoa, a bulgur és természetesen a zöldségek és a gyümölcsök, csak kicsit rugalmasabban veszik a húsfogyasztási tilalmat. A rugalmasság azonban nem önkényes, és arra is ad javaslatot, hogy mennyi húst kell fogyasztaniuk az életmód követőinek.
Húsmentes napok
Ha kedvet kaptál, hogy kipróbáld a flexitariánus diétát, érdemes követned Blatner útmutatásait. Kezdetként heti két napon ne fogyassz húst, a fennmaradó öt napon pedig ne egyél többet 740 grammnál. Ez ilyenkor húsvét után jól is fog esni, mert biztos, hogy te is sok-sok finomságot kóstoltál. (Egy tenyérnyi nagyságú hússzelet kb. 120-170 gramm súlyú.) Ha sikerült megszoknod a heti két nap húsmentességet, akár folytathatod is ezt az életmódot. Próbáld emelni a húsmentes napok számát négy, majd akár öt napra. Négy húsmentes nappal próbálkozó haladóként a maradék három napon ne egyél többet fél kiló húsnál, míg „profiként” a két húsos napon nem fogyaszthatsz 250 grammnál több húsárut.
Mintaétraend:
Reggeli: Tükörtojás 2 tojásból, 1 fahéjas alma
Ebéd: Mozzarellával, humusszal töltött tortilla fokhagymás párolt brokkolival
Uzsonna: Natúr görög joghurt áfonyával
Vacsora: Csirkés rizses tál
Főzz meg egy adag jázminrizst vagy barna rizst. Közben egy nagyobb serpenyőben piríts meg fél apróra vágott zöldpaprikát és 1 kisebb fej vöröshagymát. Adj hozzá egy csíkokra vágott csirkemellfilét, 1 csésze kukoricát, 1 csésze borsót, 1 teáskanálnyi szárított bazsalikomot, 1 teáskanálnyi zsályát, ízlés szerint sót és frissen őrölt borsot. Fedő nélkül főzd 5 percig közepes lángon. Végül keverd hozzá a megfőtt rizst.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Ne dobd ki, talán még ehető! Pénztárcabarát konyhai újrahasznosítás
- A húson túl: 9 kiemelkedő proteinforrás
- Az egészség zöldben – Ezért együnk több salátát!