Fogyás terhesség előtt: mire kell odafigyelni, milyen általános tanácsok vannak, mit tartalmazzon az étrend?
„31 évesen babát tervezünk, de az orvosom azt javasolta, fogyjak le a teherbeesés előtt. Körülbelül 15 kg súlyfeleslegem van. Első körben a szénhidrátot csökkentettem, nem eszem fehér lisztet, cukrot. Ennek hatására 1 hónap alatt fogytam 5 kilót. Sportolok is, de nem érzem magam jól a bőrömben. Állandóan fáradt vagyok, kedvetlen. Hogyan lesz ebből olyan állapot, hogy ideális legyen a testsúlyom a teherbeesésre? Ráadásul úgy érzem, felesleges az egész, hiszen a terhesség alatt biztosan visszahízok…” – írta olvasónk.
A problémát az egyszerű szénhidrátok jelentik
A fogyás mindenképpen jó túlsúly esetén, hiszen a pluszkilók csökkenthetik a termékenységet és fokozhatják a várandósság alatti komplikációk kialakulásának esélyét. Az ideális fogyás mértéke heti 0,5-1 kg. Ezt meghaladó fogyás már megterheli a szervezetet, ami nem egészséges. Valószínűleg ezért nem jó a közérzete. A szénhidrátfogyasztás túlzott megszorítása is erőtlenséget, kedvetlenséget okoz. Emiatt azt javaslom, ne szorítsa vissza ennyire, hiszen nem a szénhidrátok összessége jelent problémát, hanem az egyszerű szénhidrátok, mint a cukor. De nyugodtan ehet szénhidrátban gazdag barna rizst, száraz hüvelyeseket, zabpelyhet, teljes kiőrlésű péktermékeket.
Általános javaslatok
Érdemes napi 5 étkezésre elosztania az elfogyasztani kívánt ételmennyiséget. Mindennap igyon meg legalább 2-2,5 liter vizet, hiszen a kevés folyadék hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához, ráadásul a petesejt megtapadását is gátolhatja. Kezdjen el étkezési naplót írni! Legyen naponta 5-6 étkezése, de mindegyik kis adag. A főételből is elég lehet egy kistányérnyi. A mennyiségek tökéletes megítéléséhez szükség lehet egy személyes dietetikai tanácsadásra. Próbáljon több zöldséget és gyümölcsöt enni, és csökkentse heti 1-2 alkalomra a péksütemények, illetve az édességek fogyasztását. Ezek nem tiltottak, de mindenképpen korlátozza a mennyiségüket. Ilyen gyakoriság nem fog ártani a fogyás sikerének. Az esti étkezések nem túl egészségesek, hiszen eltelítik a gyomrot, a szervezet éjszaka emészt, nem regenerál. Ráadásul jobban is raktározódhatnak ezek az étkezések, hiszen utána már nincs jelentős energiafelhasználás. Próbáljon este 7 óra után már nem enni vagy csak nagyon keveset. Hamar lemehet az a pár kiló!
Terhesség alatti súlygyarapodás
A várandósság természetesen súlygyarapodással jár, de ennek nagy része a baba, a méhlepény és a magzatvíz, ami a szülés alkalmával már le is megy. Egy másik része az a zsírtartalék, amit azért halmoz fel a szervezet, hogy abból majd a szoptatást fedezni tudja. Tehát a várandósság alatti súlygyarapodás valójában a szüléskor vagy utána el is tűnik. Ha pedig mégsem, akkor a gyermek utáni rohangálás segíteni fog, hogy leadja a „maradék” pluszkilókat.
Ez is érdekelhet:
- Hitelesen! Táplálkozási tanácsok kismamáknak
- A kismama étrendje szoptatás alatt: mire fontos figyelni?
- Életmódváltás szakértői szemmel – Hogyan segít a dietetikus?