Bár egyre többen figyelnek arra, hogy az ételeik egészséges alapanyagokból készüljenek, még mindig sokan vannak, akiknek a mennyiséggel gondjaik vannak. Sajnos nagyon könnyű „sokat” enni: erre buzdítanak egyebek között a megtakarítást ígérő extra menük, az egyre nagyobb méretű tányérok. Néhány egyszerű trükkel elkerülhető a pluszkalóriák bevitele.

Kevesebbet, egyszerűen

Tálaljon a konyhában!

Ha a konyhában a pultnál adagolja az ételt és nem az étkezőasztalnál, elkerülheti, hogy újra és újra szedjen a tányérjára. Az asztalra csak zöldségeket, salátákat vagy gyümölcsöket tegyen, a főételt – különösen a magas zsír- és szénhidráttartalmú ételeket – mindig hagyja a konyhapulton. Táplálkozási szakértők szerint így akár 15-20 százalékkal csökkentheti az étkezés alatt bevitt kalóriák számát.

Ne takarítson étkezés közben!

Egy tanulmányban az önkéntesek 30 százalékkal több csirkeszárnyat ettek, amikor maguk mögé hajíthatták a csontokat, mint amikor maguk elé halmozták. Persze ez nem azt jelenti, hogy így kell étkezni, viszont a csontokat, a muffin papírját vagy bármilyen, az étkezés alatt keletkezett nem ehető mellékterméket érdemes jól látható helyen – persze külön tányérban – az asztalon hagyni, hogy egy percre se feledhesse, mennyit evett.

Használjon kisebb tányérokat!

Sajnos manapság nem kedvez egyik gyártó sem a diétázóknak: a mélytányérok egyre öblösebbek, a nagytányérok pedig lassan tálca méretűre nőnek. Gyakori, hogy a kistányérok az optimális méretűek a főétel elfogyasztásához. Vegye ezt figyelembe, amikor tálal!

Alkoholt csak az étkezés végén!

A nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás gyakran gátlástalan falásrohamokat okoz. Ha csak egy pohár bort vagy sört szeretne meginni, azt mindenképp érdemes az étkezés végén elkortyolgatni.

Evés közben hallgasson!

Soha ne beszéljen tele szájjal. Ez nem jelenti azt, hogy néma csöndben kell ülni az asztalnál – hiszen a közös étkezések lényege éppen a beszélgetés –, de mindig az beszéljen, aki éppen két harapás között van. Amikor eszik, koncentráljon arra, aki beszél. Ezzel a módszerrel bizonyítottan kevesebb pluszkalória jut a szervezetbe.

Ossza el az ételt a tányéron!

Klasszikus éttermi szabály: ha túl nagy az adag, kezdje azzal az étkezést, hogy megfelezi – harmadolja, negyedeli – az ételt a tányérján. A túlfogyasztás elkerülése érdekében jelölje ki, hogy mennyit eszik meg most, és mennyit fog enni később. Ha végzett a „most” halommal, nyugodtan hajtsa össze a szalvétáját és tegye le az evőeszközöket. A „későbbi” halmot pedig csomagoltassa el.

Ne tévézzen, ne olvasson!

Igaz, néha nagyon nehéz elszakadni a kedvenc sorozattól vagy letenni a könyvet, de étkezés közben ki kell kapcsolni a televíziót – sőt minden mást: számítógépet, telefont, tabletet is –, és búcsút kell venni a könyv szereplőitől is. Étkezés közben az evésre kell koncentrálni, így elkerülhető, hogy többet egyen annál, mint amennyi kalóriára a szervezetének szüksége van.

Gyerekeknek mindig kis adagot!

A gyerekek, különösen az óvodáskorúak hajlamosak arra, hogy hatalmas adagokat halmozzanak a tányérjukra. Beszélje meg a gyerekével, hogy teljesen felesleges bespájzolni: először elégedjen meg akkora mennyiséggel, amit ránézésre el is tud fogyasztani.

Sütés közben rágózzon!

Általában semmi ok nincs arra, hogy sütés közben végigkóstolja a készülő tésztát vagy a sütibe való krémet. A legtöbb recept tökéletes, nem kell percenként ellenőrizni, hogy milyen az íze. Hogy elkerülje a torkoskodást, rágjon mentolos rágót.

Főzés, sütés közben: bébirépa

Ha úgy érzi, mégsem tud ellenállni a csábításnak, helyezzen a keze ügyébe bébirépákat. Jó megoldás lehet rágcsálás helyett egy pohár jeges víz kortyolgatása is.

Ezek is érdekelhetnek

Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.

Ajánlataink