Első a reggeli
Nem csak a dietetikusok, de a személyi edzők sem tudják elégszer hangsúlyozni, hogy a reggeli nélkülözhetetlen. Még akkor is, ha nem vagyunk éhesek, hozzá kell szoktatnunk magunkat. Mégpedig azért van rá szükség, mert:
- az éjszakai 8, de akár 12 órás nem evést követően a szervezetünket fel kell töltenünk;
- reggeli nélkül fáradtabbak vagyunk, így gyengébben teljesítünk;
- egy tápláló reggeli segíthet a koncentrációban, így sikeresebbek lehetünk.
Mindemellett a rendszeres és kiegyensúlyozott reggeli csökkentheti az elhízás kockázatát, ami nagyban hozzájárulhat a koleszterinszint és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. Hazánkban a szív-és érrendszeri betegségek a halálozási okok több mint 50 százalékáért felelősek, éppen ezért fontos, hogy már a nap első étkezésére olyan ételeket fogyasszunk, amelyek segíthetnek elkerülni e betegségek kialakulásának kockázatát.
Szabályerősítő kivétel: hajnali kardio
Több kutatással próbálták már bizonyítani, hogy az éhgyomorra történő reggeli kardioedzés a leghatékonyabb zsírégető módszer. Leginkább azzal magyarázzák, hogy a szervezetben lévő cukrot használja fel elsőként a szervezetünk, de ha nem töltjük fel előre a szénhidrát raktárainkat egy reggelivel, akkor hamarabb eljutunk a zsírok égetéséhez. Mivel minden szervezet egyedi, így nem mondhatjuk, hogy ez a módszer mindenkinek beválik – mert például valaki akár rosszul is lehet tőle, ezért csak óvatosan a kísérletezéssel! Az viszont biztos, hogy edzés után enni kell valamit. Bár dietetikailag nem javasolt éhgyomorra edzeni, ha valaki mégis ezt a módszert választja, mindenképp vigyen magával reggelit, hogy feltölthesse a glikogénraktárait, ezzel segítve az izomépülést és a gyorsabb regenerálódást.
Erőállóképesség fejlesztésére
Mivel a TRX az egyik legelterjedtebb állóképesség-növelő (és alakformáló) edzés, lássuk, mit érdemes előtte fogyasztani, ha reggel jutunk le a terembe. A lényeg a könnyű emészthetőség, így kerüljük a zsírban gazdag ételeket és ügyeljünk a kisebb adagokra. Ilyen lehet granola tejjel, gyümölccsel vagy joghurttal.
Nehéz, súlyzós edzéshez
Inkább a délutáni, esti órákban érdemes a súlyzós edzést választani – persze vannak olyanok, akik reggel jobban tudnak teljesíteni, de nagy általánosságban inkább a későbbi órákat ajánlják. Ezért nem csak a reggeli, de az egész napos étkezés hatással lehet az esti teljesítményünkre. A reggeli órákban érdemes rostban (bélműködést segíti) és fehérjében (izomépítő és -regeneráló szerepe miatt) gazdagon étkezni, kiegészítve lassan felszívódó szénhidrátokkal. Egy ilyen nap ideális választás lehet a főtt tojás vagy az omlett sok zöldséggel, teljes kiőrlésű pékáruval és folyadékkal vagy egy tál granolával kevert gabonapehely tejjel vagy joghurttal és gyümölcsökkel.
A teljes értékű gabonák reggelire kifejezetten ajánlottak, mert értékes tápanyagok, és mind vitamin-, mind ásványianyag-tartalmuknak köszönhetően kiváló alkotóelemei az egészséges táplálkozásnak. Minden esetben a reggelit minimum 2 órával edzés előtt fogyasszuk! Edzés előtt fél órával még bátran bekaphatunk valami kis szénhidrátlöketet (banán, szőlő stb.), de csak akkor, ha magas intenzitású edzést fogunk végezni.
Kőkemény crossfit edzéseket nyom a 3. trimeszterben járó kismama – videó