Sokan tanácstalanok, hogy mennyi és milyen típusú sajtot ehetnek, ha fogyni szeretnének. A fehérjealapú diétákban megengedett, a paleo étrendben korlátozzák, a szakemberek pedig arra figyelmeztetnek, hogy számoljunk a magas zsír- és sótartalommal.

Ehetsz sajtot, ha fogyókúrázol? Itt a pontos válasz!

Hizlal a sajt?

Sosem felejtem el, amikor egy alakformáló szalon XXL-es tulajdonosa rámutatott a hasamra, és fenyegetően megkérdezte: szereted a sajtot? Mert ez sajt! Mármint, a hasamon összegyűlt hurkácskák. Mit ne mondjak, évekig rettegtem, ha sajtra néztem. Bár az nem teljesen állt össze, hogy akkor mégis mitől jojózgatok időről időre, de gyanítom, az édességeknek és a szénhidrátoknak több köze volt ehhez, mint a sajtoknak.

Mit mond a tudomány?

Ma már a kutatók is cáfolják, hogy a zsírszegény étrend lenne a fogyáshoz vezető út. Október végén jelent meg a tekintélyes tudományos szaklapban, a nature-ben egy cikk arról, hogy egyre nagyobb az egyetértés abban, miszerint a zsírszegény étrend elhibázott irány volt. A szakértőknek is feltűnt, hogy hiába árasztotta el az élelmiszerpiacot a csökkentett zsírtartalmú termékek sokasága, a lakosság egyre csak hízott. A korszerű ajánlások azt mondják, hogy a teljes energiabevitel 20-35%-a származhat zsírokból. A sajtok elsősorban tejtermékek, így fontos fehérjeforrások, de magas zsírtartalmukat is figyelembe kell venni. Emellett fontos kalciumforrások is, 10 dkg sajt kielégíti a napi kalciumszükségletünket. a laktózérzékenyeknek persze kerülniük kell.

Melyiket válasszam?

A sajtokra is igaz a mondás, hogy a minőségi termékeknek borsos az ára. A népszerű és olcsó trappisták nagyon magas zsírtartalmúak és rendkívül sósak, a gyors érlelés miatt nem tekinthetők minőségi termékeknek. Ahogy a táblázatból is kiderül, igazi kalóriabomba a mascarpone, pláne, ha cukorral párosul, ellenben a ricotta könnyedén beilleszthető az étrendünkbe.

Akkor mégis mennyit?

Ha aktív életmód mellett a napi kalóriabevitelünk 2000 kcal, akkor annak a 20-35%-a, 400-700 kcal származhat zsírokból. Ha ennek felét kiteszi a szendvicsekhez, főzéshez felhasznált vaj és olaj, akkor a másik felét fordíthatjuk a sajtok beépítésére. Azaz 200-350 kalória értékben, ami 10 dkg mozzarellát, akár 20 dkg ricottát, 10-14 dkg fetát jelent.

Fontos tudni

Ha a nem penészes típusú sajton megjelenik a penész, azt azonnal ki kell dobni, tilos megmenteni, farigcsálni. Ha kisebb mennyiséget vásárolunk, ezt meg tudjuk előzni.

Sajtos trükkök

A rántott sajtot mindenki imádja, de komoly mennyiségű kalóriát tartalmaz, 10 dekányi 400-at.

  • Ha frissen reszeljük a parmezánt a tésztaételre, akkor sokkal intenzívebb az íze, és kevesebb kell belőle.
  • Tepsiben sült csirke- és pulykamellre szórjunk kevés füstölt sajtot a változatosság kedvéért.
  • Ricottából is készíthetünk körözöttet.
  • Minden kevert friss salátához tehetünk néhány kocka fetát.
  • Laktató, szénhidrátmentes hideg vacsorát készíthetünk, ha sajtféléket, sonkát, kolbászt, avokádót és friss zöldségeket helyezünk egy tálra.
  • A krémsajtokat édesítve, akár nyírfacukorral, akár lekvárral keverve, remek desszertkrémet kapunk. Két babapiskótával, gyümölccsel könnyed és viszonylag energiaszegény édességet készíthetünk.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink