Bizony előfordul, hogy néhány hétig, hónapig nem figyel oda a táplálkozására, esetleg elmarad a rendszeres testmozgás, és egyszer csak azt látja a mérlegen, hogy a testsúlya bizony megugrott néhány kilóval… Ilyenkor érdemes megreformálni az életmódját, hiszen már kis módosításokkal is szép eredményt érhet el. A sikeres fogyókúra és változtatás lépései a szakértőnk javaslata alapján a következők!
1. Fogalmazza meg a célt!
Ez az első és legfontosabb feladat. Olyan célsúlyt válasszon, ami tartható és reális! Azt is fontos végiggondolnia, hogy miért is csinálja az életmódváltást, a fogyókúrát, mert ez a gondolat fog a hétköznapokban erőt adni, motiválni, hiszen leginkább a motiváción múlik, hogy sikerül-e végigmenni az úton, ami a célsúlyhoz vezet.
2. Ha kell egy csapat…
Amennyiben úgy érzi, egyedül nehezen boldogulna, érdemes a változáshoz a családot, barátokat is segítségül hívni, hiszen együtt mindig könnyebb. A legjobb barátnőjével, egy kedves kolléganőjével akár szervezhetnek „versenyt” is, így nem érzi majd úgy, hogy csak ön nem eheti meg a nutellás palacsintát.
3. Írja le a szabályait!
Határozza meg, hogy mit szeretne betartani az új életmódjában, ezt írja fel egy listára, és ha már stabilan megy, akkor kipipálhatja. Nem kell mindenen egyszerre dolgozni, csak induljon el pár dologgal, és ha már azok mennek, rakjon melléjük újakat. A betartandó dolgok olyanok legyenek, amit hónapok múlva is tud tartani, tehát nem szerencsés például ez a mondat: „Soha többé nem eszem édességet!”. Ehelyett viszont meghatározhatja azt, hogy csak heti kétszer fogyaszt desszertet a mostani 5-6 alkalom helyett.
4. Új alapanyagok
Szerezze be azokat az alapanyagokat, amiket fontosnak tart az új étrendjében. Amit nem szeretne megenni, vagy problémás az ön számára, azt fagyassza le vagy ajándékozza el. Semmiképp se dobja ki, hiszen más biztosan örül majd neki!
5. A testmozgás nem maradhat el!
A sikeres fogyókúra fontos része a rendszeres testmozgás. Gondolja át, hogy mit és hányszor fog sportolni egy héten, legyen tehát erre is egy programja, amihez tartja magát! Ha szükséges, szerezze be a megfelelő sportfelszerelést, a terembérletet és így tovább.
Fogyás futással? Ezeket az alapszabályokat tartsa szem előtt!
6. Az étrend megtervezése
Alakítsa ki az új étkezési szokásait, vegye alapul és tartsa szem előtt azt a módszert, amit a 3. pontban már említettem!
7. A sikeres fogyókúra nem egyenlő a gyors fogyással!
A legtöbben azon buknak meg, hogy rövid idő alatt akarnak megszabadulni a súlyfeleslegüktől, ami nyilván lehetetlen, de legalábbis nem hoz hosszú távú eredményt. Ezen kívül, ha például – nagyon helyesen – a sportolást is beilleszti az életébe, akkor az izomszövet gyarapodása természetes súlynövekedéshez vezethet, ezt szintén figyelembe kell venni. Érdemes a mérleg helyett (mellett) mérőszalagot használni, ami jobban mutatja a súlycsökkenés mértékét. Ha mégis mérlegel, akkor nem árt tudnia, hogy hetente 0,5 kilogrammnál nem kell többet fogyni, hiszen ehhez tud a szervezet egészségesen alkalmazkodni. Ez a heti súlyvesztés az elején lehet picit akár több is, de utána természetes a lassulás, és nem is szabad gyors fogyásra kényszeríteni a szervezetet. Hiszen a gyors fogyáshoz biztos, hogy hiányállapotokat előidéző étrendet kellene folytatni, ami nem az egészség javulását hozza magával a fogyás során, hanem ellenkezőleg: komoly problémákat is okozhat.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Ha minden fogyókúrába belebukik… – Az orvos tanácsai a jojóeffektus legyőzéséhez
- Nem mozdul a mérleg nyelve? Így győzheti le a diétás holtpontokat
- Szénhidrát: Ellenség vagy barát?